UNEC-də “Məzun Günü” – Montpellier University diplomları Azərbaycanda təqdim edildi
Özünəməxsus təhsil ənənələri ilə seçilən UNEC-in möhtəşəm “Məzun Günü” bir çox yeniliklərlə yadda qalıb.
“İnter Arena” stadionunda keçirilən təntənəli mərasim dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri, UNEC-in fəxri məzunları və II ixtisas qrupu üzrə 700 bal toplayan abituriyentlər iştirak edib.
Məzunları təbrik edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu günü hesabat anı adlandırıb: “Bu gün ölkə başçısı, təhsil naziri, iş dünyası, valideynlər və bütövlükdə cəmiyyət qarşısında bizə əmanət edilən 3468 gəncin gələcəyə hazırlığı barədə hesabat veririk. Məzunlarımızın iş dünyasında peşəkar mütəxəssis kimi önəmli yer tutacağına, Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatında fəal rol oynayacağına, ölkənin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəyinə və Vətən qarşısında vəzifələrini layiqincə yerinə yetirəcəyinə əminik”. Ə.Muradov UNEC-in məzunlara qazandırdığı bilik və dəyərlərin onlar üçün uğura aparan yol göstəricisi olacağını bildirib: “UNEC ailəsi olaraq digər məzunlarımız kimi sizin də naliyyətlərinizi qürurla izləyəcəyik!”
25 il öncə təhsil aldığı ali məktəbin bu önəmli gününə fəxri məzun kimi dəvət olunmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetinin məzunu olmaları münasibətilə gəncləri təbrik edib. Ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə, iqtisadçılara daim ehtiyacı olduğunu, UNEC-in bu tələbləri layiqincə yerinə yetirdiyini diqqətə çatdıran V.Gülməmmədov UNEC-in son dövrdəki uğurlarını, beynəlxalq reytinqlərdə yer almasını və dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığını qürurla izlədiyini bildirib: “Sevindirici haldır ki, bu gün məzunlar arasında UNEC ilə Fransanın Montpellier University ikili diplom proqramının ilk məzunları da var”.
“Məzun Günü”ndə iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn Fransanın Montpellier University  Beynəlxalq Əlaqələr Ofisinin rəhbəri, “Beynəlxalq Biznes Mühəndisliyi” Magistr Proqramının və “Beynəlxalq Menecment və Biznes” Bakalavr Proqramlarının rəhbəri, professor Gilles Sere de Lanauze Azərbaycanla Fransa arasında təhsil sahəsindəki uğurlu əməkdaşlığı təqdirəlayiq adlandırıb. UNEC ilə Montpellier University  ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açan qonaq bu əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, Montpellier University  UNEC ilə uğurlu əməkdaşlığını digər sahələrdə də inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Sonra proqramın ilk məzunlarına Montpellier University diplomları təqdim edilib.
Universitetin ənənəsinə uyğun olaraq, ən yüksək bal (98.53) topladığına görə adı UNEC-in fəxri daşına həkk edilən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunu Səbinə Nəcəfzadə UNEC tələbəsi olmağın üstünlüklərindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də tələbələrin beynəlxalq standartlara cavab verən ali təhsil alması üçün hər şərait yaradılıb. Adını universitetin tarixinə uğurlu tələbə kimi yazdıran S.Nəcəfzadə UNEC məzunu olmağı ilə fəxr etdiyini bildirib.
S.Nəcəfzadə UNEC-in bayrağını III kurs üzrə ən yüksək nəticə göstərən tələbəyə təhvil verərək, 3468 məzun adından təntənəli and içib.
UNEC-in himninin sədaları altında dekanlar fakültə üzrə ən yüksək bal toplayan məzunları təltif edib. Sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın xalq artisti Murad Dadaşov aparıcılıq etdiyi tədbirdə tələbələri məzun olmaları münasibətilə əməkdar artist Röya Ayxan təbrik edib. Populyar ifaçı Rauf və DJ Chına dinamik mahnıları ilə “Məzun Günü”nü gənclər üçün unudulmaz anlar yaşadıb.
Qeyd: 2017/18-ci tədris ilində UNEC-dən 3468 gənc məzun olub. Onlardan 2770-i bakalavr, 698-u isə magistrdir. Məzunların 226 nəfəri UNEC-i fərqlənmə diplomu ilə bitirib.

The “Graduation Day”at UNEC – the diplomas of Monpelier University were presented in Azerbaijan
The awesome “Graduation Day”of UNEC, distinguished with the specific  educational traditions was memorable with many innovations. The solemn ceremony at the ‘Inter Stadium” started with sounding the national anthem.
The management of the university, the academic-teaching staff, alumni and along with the parents, the state officials, Members of Parliament, foreign guests, public figures, honorary alumni of UNEC and thw applicants who had received 700 points on the II speciality group participated in the event.
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov congratulated the graduates, called this day the reporting moment: “Today we are reporting on the future of 3468 young people had been entrusted to us by Mr. President, the Minister of Education, the the business world, parents and the whole society. We are confident that, our graduates will hold the position within the top professsionals in the business world, play an active role in the socio-economic life of Azerbaijan, contribute to the diversified development of the country and will fulfill their duties in the face of Motherland”. A.Muradov said that, the knowledge and values gained by the UNEC graduates would be the a guide on the road leading to their success: “Being the UNEC family, as well as our other graduates, we will proudly keep the eye on your achievements!”
The chairman of  the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan Vugar Gulmmadov expressing his satisfaction with being invited to the university he had studied 25 years ago, as an honorary graduate, congratulated the young people on the occasion of being the graduate of the largest economy oriented university of the South Caucasus. V. Gulmammadov, noting that, the country has constantly needed in the educated and talented young people, the economists, and drawing the attention to the fact that, UNEC has fulfilled these requirements properly, he said that he was proudly following the success of UNEC achieved in the recent years, taking the places in the international rankings and the coopertaion with the influential universities of the world: “It is nice that, today amiong the graduates there are the first graduates of the dual diploma program of UNEC and the Montpellier University of France”.
The head of the International Relations Office of the Montpellier University of France, the head of the “International Business Engineeering” Master’s Program and the “International Management  and Businss” Bachelor’s Programs, professor  Gilles Sere de Lanauze coming to Azerbaijan for participoating in the “Graduation Day”, called the successsful the coopertion between Azerbaijan and France in the field of education praiseworthy. Speaking about the importance of the dual degree  diploma program of UNEC and the Montpellier University, the guest expressed nhis satisfaction with this coopertaion. He said that, he was interested in developing  the successful coopertaion between the Montpellier University and UNEC in other areas , as well.
Then, the first graduates of the program were awarded the diplomas of the Montpellier University.
Sabina Najafzadeh, the graduate of the International School of Economics, whose name had been engraved on the honorary stone of UNEC according to the university’s tradition, as she had received the highest grade point (98.53), spoke about the advantages of becoming the student of UNEC. She noted that, the UNEC had created all the conditions for the studebts to get the higher educaion meeting the requirements of the international standards. S. Najafzadeh, whose name had been written as the successful student in the history of the university, noted that she was proud of being the UNEC graduate.
1. Najafzadeh handed over the flag of UNEC to the III year student who had received the highest grade points and she promised on behalf of 3468 graduates.
Under the sounding of anthem of UNEC, the deans of the faculties awarded the graduates who  had received the highest grade points in the faculty. Then, the traditional “throwing caps” ceremony was held.
In the event, the presenter of which was the People’s artist of Azerbaijan Murad Dadashov the Honoured artist Roya Aykhan congratulated the students on the occasion of their graduation. The popular singer Rauf and DJ China  made the  “Graduation day” unforgettable for the young people with the dynamic songs.
Note: In the 2017/18 academic year, 3468 alumni graduated from the UNEC. 2770 of them are the bachelors and 698 are the magistrates. 226 of graduates completed their education with honors diploma.