UNEC-də “Məzun Günü” – Montpellier University diplomları Azərbaycanda təqdim edildi
Özünəməxsus təhsil ənənələri ilə seçilən UNEC-in möhtəşəm “Məzun Günü” bir çox yeniliklərlə yadda qalıb.
“İnter Arena” stadionunda keçirilən təntənəli mərasim dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri, UNEC-in fəxri məzunları və II ixtisas qrupu üzrə 700 bal toplayan abituriyentlər iştirak edib.
Məzunları təbrik edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu günü hesabat anı adlandırıb: “Bu gün ölkə başçısı, təhsil naziri, iş dünyası, valideynlər və bütövlükdə cəmiyyət qarşısında bizə əmanət edilən 3468 gəncin gələcəyə hazırlığı barədə hesabat veririk. Məzunlarımızın iş dünyasında peşəkar mütəxəssis kimi önəmli yer tutacağına, Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatında fəal rol oynayacağına, ölkənin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəyinə və Vətən qarşısında vəzifələrini layiqincə yerinə yetirəcəyinə əminik”. Ə.Muradov UNEC-in məzunlara qazandırdığı bilik və dəyərlərin onlar üçün uğura aparan yol göstəricisi olacağını bildirib: “UNEC ailəsi olaraq digər məzunlarımız kimi sizin də naliyyətlərinizi qürurla izləyəcəyik!”
25 il öncə təhsil aldığı ali məktəbin bu önəmli gününə fəxri məzun kimi dəvət olunmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetinin məzunu olmaları münasibətilə gəncləri təbrik edib. Ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə, iqtisadçılara daim ehtiyacı olduğunu, UNEC-in bu tələbləri layiqincə yerinə yetirdiyini diqqətə çatdıran V.Gülməmmədov UNEC-in son dövrdəki uğurlarını, beynəlxalq reytinqlərdə yer almasını və dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlığını qürurla izlədiyini bildirib: “Sevindirici haldır ki, bu gün məzunlar arasında UNEC ilə Fransanın Montpellier University ikili diplom proqramının ilk məzunları da var”.
“Məzun Günü”ndə iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn Fransanın Montpellier University  Beynəlxalq Əlaqələr Ofisinin rəhbəri, “Beynəlxalq Biznes Mühəndisliyi” Magistr Proqramının və “Beynəlxalq Menecment və Biznes” Bakalavr Proqramlarının rəhbəri, professor Gilles Sere de Lanauze Azərbaycanla Fransa arasında təhsil sahəsindəki uğurlu əməkdaşlığı təqdirəlayiq adlandırıb. UNEC ilə Montpellier University  ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açan qonaq bu əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, Montpellier University  UNEC ilə uğurlu əməkdaşlığını digər sahələrdə də inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Sonra proqramın ilk məzunlarına Montpellier University diplomları təqdim edilib.
Universitetin ənənəsinə uyğun olaraq, ən yüksək bal (98.53) topladığına görə adı UNEC-in fəxri daşına həkk edilən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunu Səbinə Nəcəfzadə UNEC tələbəsi olmağın üstünlüklərindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də tələbələrin beynəlxalq standartlara cavab verən ali təhsil alması üçün hər şərait yaradılıb. Adını universitetin tarixinə uğurlu tələbə kimi yazdıran S.Nəcəfzadə UNEC məzunu olmağı ilə fəxr etdiyini bildirib.
S.Nəcəfzadə UNEC-in bayrağını III kurs üzrə ən yüksək nəticə göstərən tələbəyə təhvil verərək, 3468 məzun adından təntənəli and içib.
UNEC-in himninin sədaları altında dekanlar fakültə üzrə ən yüksək bal toplayan məzunları təltif edib. Sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın xalq artisti Murad Dadaşov aparıcılıq etdiyi tədbirdə tələbələri məzun olmaları münasibətilə əməkdar artist Röya Ayxan təbrik edib. Populyar ifaçı Rauf və DJ Chına dinamik mahnıları ilə “Məzun Günü”nü gənclər üçün unudulmaz anlar yaşadıb.
Qeyd: 2017/18-ci tədris ilində UNEC-dən 3468 gənc məzun olub. Onlardan 2770-i bakalavr, 698-u isə magistrdir. Məzunların 226 nəfəri UNEC-i fərqlənmə diplomu ilə bitirib.

«День выпускника в UNEC» — дипломы университета Монпелье представлены в Азербайджане
Отличающийся свойственными традициями образования прекрасный «День выпускника» UNEC запомнился рядом новшеств.
Торжественное мероприятие, состоявшееся на стадионе “İnter Arena”, началось с озвучиванием государственного гимна. В мероприятии наряду с руководством, профессорско-преподавательским составом, выпускниками университета и родителями приняли участие государственные официальные лица, депутаты, зарубежные гости, представители общественности, почетные выпускники UNEC и абитуриенты, набравшие 700 баллов по II группе специальностей.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, поздравивший выпускников, назвал этот день отчетным: «Сегодня перед Президентом, министром образования, деловым миром, родителями и в целом перед обществом мы даем отчет о судьбе, доверенной нам 3468 молодежи, которую мы подготовили в будущее. Мы уверены, что наши выпускники как профессиональные специалисты займут важное место в деловом мире, примут активное участие в социально-экономической жизни Азербайджана, внесут свой вклад во всестороннее развитие страны и достойно будут выполнять долг   перед Родиной». А.Мурадов отметил, что знания, полученные выпускниками в UNEC, будут показателем пути к успеху: «Являясь семьей UNEC мы с гордостью будем радоваться за ваши успехи, так же, как и за успехи других выпускников!»
Председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов, приглашенный как почетный выпускник на важное мероприятие высшего учебного заведения, которое окончил 25 лет назад, поздравил молодежь по случаю становления выпускниками самого крупного экономического профиля университета Южного Кавказа. Доведя до внимания, что страна постоянно нуждается в грамотной и способной молодежи, экономистах, потребности которых UNEC достойно выполняет, В.Гюльмамедов с гордостью отметил успехи UNEC за последние годы, занятые места в международных рейтингах и сотрудничество с престижными университетами мира: «Отрадный факт, что сегодня среди выпускников присутствуют первые выпускники программы двойного диплома UNEC и университета Франции Монпелье”.
Прибывший в Азербайджан для участия в «День выпускника» заведующий Офиса международных отношений университета Франции Монпелье, руководитель магистерской программы “Международная инженерия бизнеса» и программы бакалавра «Международный менеджмент и бизнес», профессор Гиллес Сере де Ланаузе успешное сотрудничество Азербайджана с Францией в сфере образования назвал заслуживающим одобрения. Затронув вопрос о программе двойного диплома между UNEC и университетом Монпелье, гость выразил удовлетворение по поводу этого сотрудничества. Он отметил о заинтересованности сотрудничества университета Монпелье с UNEC и в других сферах.
Затем первым выпускникам программы были вручены дипломы университета Монпелье.
Согласно традиции университета, выпускница Международной школы экономики Сабина Наджафзаде, имя которой гравировано на почетном камне UNEC за то, что набрала самые высокие баллы (98.53), рассказала о преимуществах студента UNEC.  Она отметила, что в UNEC созданы все условия для получения студентами образования, отвечающего международным стандартам. Вписавшая имя в историю университета как успешная студентка, С.Наджафзаде отметила, что испытывает чувство гордости, являясь выпускницей UNEC.
С.Наджафзаде представив флаг UNEC студенту, набравшему самые высокие баллы по III курсу, дала торжественную клятву от имени 3468 выпускников.
Под звуки гимна UNEC деканы наградили выпускников, набравших самые высокие баллы по факультету. Затем состоялось традиционная церемония “papaqatma”.
В мероприятии, ведущим которого был народный артист Азербайджана Мурад Дадашов, выпускников поздравила заслуженная артиста Роя Айхан. Популярный исполнитель Рауф и DJ Chına своими динамическими песнями сделали «День выпускника» незабываемым для молодежи.
Приложение: В 2017/18 учебном году UNEC окончили 3468 выпускников. Из них 2770 бакалавров, 698 магистров. 226 выпускников окончили UNEC с дипломом отличия.