UNEC-də Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunan “Gəlin birgə oxuyaq” adlı tədbir keçirilib
20 APREL 2023 | VIEWS:
UNEC-də “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş “Oxu mədəniyyəti” layihəsi çərçivəsində görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunan “Gəlin birgə oxuyaq” adlı tədbir keçirilib.
Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə çıxış edən Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva “Oxu mədəniyyəti” tədbirlər planında yer alan “Gəlin birgə oxuyaq” layihəsi barədə məlumat verib. İlk dəfə keçirilən tədbirin milli nəsrin parlaq simalarından olan Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr edildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən ADPU-nun Azərbaycan dilçilik kafedrasının professoru Həcər Hüseynova Mir Cəlal Paşayevin elmi, pedaqoji və yaradıcılıq fəaliyyətindən söz açıb. Ədibin yaradıcılığını tədqiq edən professor onun aforizmlərini səsləndirib, eyni zamanda Mir Cəlal Paşayevə həsr etdiyi “Mir Cəlalın hikmətli kəlamları”, “Mir Cəlalın bədii əsərlərinin linqvopoetik xüsusiyyətləri”(I,II), “Mir Cəlalın aforizmləri” kitablarını UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinə hədiyyə edib.
Dosent Aynur Paşayeva milli nəsrin zənginləşməsində xüsusi rolu olan Mir Cəlal Paşayevin nüfuzlu alim, yorulmaz pedaqoq, unudulmaz müəllim, humanist insan kimi həyat cizgilərindən maraqlı məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin Bədii Qiraət dərnəyinin üzvləri, UNEC-in II kurs tələbələri Əlizamin Əhmədov, Nihat İskəndərli, Rəvan Əliyevin ifasında ədibin “Dənizin cinayəti” şeiri, “Ramazan həsrəti” felyetonu və “İclas qurusu” hekayəsi səsləndirilib.

В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 115-летнему юбилею Мир Джалала Пашаева, под названием «Давайте читать вместе»
20 АПРЕЛЯ 2023 | VIEWS:
В UNEC в рамках проекта «Культура чтения», посвященного «Году Гейдара Алиева», проведено мероприятие, посвященное 115-летнему юбилею выдающегося писателя, ученого-литературоведа и педагога Мир Джалала Пашаева.
На мероприятии, состоявшемся при организационной поддержке Библиотечно-информационного центра, выступила директор центра, д.ф.ист. Адиля Абдуллаева, которая дала информацию о проекте «Давайте читать вместе». Она отметила, что впервые проведенное мероприятие посвящено 115-летнему юбилею Мир Джалала Пашаева, одного из ярких фигур отечественной прозы.
Принявшая участие в мероприятии профессор кафедры Азербайджанского языкознания АГПУ Хаджер Гусейнова рассказала о научной, педагогической и творческой деятельности Мир Джалала Пашаева. Профессор, изучающий творчество писателя, озвучила его афоризмы, в то же время книги «Мудрые изречения Мир Джалала Пашаева», «Лингвопоэтические особенности художественных произведений Мир Джалала» (I,II), «Афоризмы Мир Джалала», посвященные Мир Джалалу Пашаеву, передала Библиотечно-информационному центру в качестве подарка.
Доцент Айнур Пашаева довела до сведения участников мероприятия интересные моменты из жизни Мир Джалала Пашаева, сыгравшего особую роль в обогащении национальной прозы, как влиятельного ученого, неутомимого педагога, незабываемого учителя, гуманиста.
Затем члены Кружка художественного чтения Творческого центра UNEC, студенты II курса UNEC Ализамин Ахмедов, Нихат Искендерли, Раван Алиев исполнили стихотворение «Преступление моря», фельетон «Тоска по Рамадану».