UNEC-də Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunan “Gəlin birgə oxuyaq” adlı tədbir keçirilib
20 APREL 2023 | VIEWS:
UNEC-də “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş “Oxu mədəniyyəti” layihəsi çərçivəsində görkəmli yazıçı, ədəbiyyatşünas alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunan “Gəlin birgə oxuyaq” adlı tədbir keçirilib.
Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə çıxış edən Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva “Oxu mədəniyyəti” tədbirlər planında yer alan “Gəlin birgə oxuyaq” layihəsi barədə məlumat verib. İlk dəfə keçirilən tədbirin milli nəsrin parlaq simalarından olan Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr edildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən ADPU-nun Azərbaycan dilçilik kafedrasının professoru Həcər Hüseynova Mir Cəlal Paşayevin elmi, pedaqoji və yaradıcılıq fəaliyyətindən söz açıb. Ədibin yaradıcılığını tədqiq edən professor onun aforizmlərini səsləndirib, eyni zamanda Mir Cəlal Paşayevə həsr etdiyi “Mir Cəlalın hikmətli kəlamları”, “Mir Cəlalın bədii əsərlərinin linqvopoetik xüsusiyyətləri”(I,II), “Mir Cəlalın aforizmləri” kitablarını UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinə hədiyyə edib.
Dosent Aynur Paşayeva milli nəsrin zənginləşməsində xüsusi rolu olan Mir Cəlal Paşayevin nüfuzlu alim, yorulmaz pedaqoq, unudulmaz müəllim, humanist insan kimi həyat cizgilərindən maraqlı məqamları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin Bədii Qiraət dərnəyinin üzvləri, UNEC-in II kurs tələbələri Əlizamin Əhmədov, Nihat İskəndərli, Rəvan Əliyevin ifasında ədibin “Dənizin cinayəti” şeiri, “Ramazan həsrəti” felyetonu və “İclas qurusu” hekayəsi səsləndirilib.

The event “Let’s read together” dedicated to the 115th anniversary of Mir Jalal Pashayev is held at UNEC
20 APRIL 2023 | VIEWS:
Within the framework of the “Culture of Reading” project dedicated to the “Year of Heydar Aliyev” in UNEC, an event called “Let’s read together” has been held, dedicated to the 115th anniversary of Mir Jalal Pashayev, a prominent writer, literary critic, scientist, and pedagogue.
Speaking at the event organized by the Library-Information Center, the Director of the Center, Ph.D. in Historical Sciences Adila Abdullayeva informed about the “Let’s read together” project included in the “Reading Culture” event plan. She pointed out that the event held for the first time was dedicated to the 115th anniversary of Mir Jalal Pashayev, one of the bright figures of national prose.
Professor Hajar Huseynova of the Azerbaijani Linguistics Department of ADPU, who participated in the event, talked about the scientific, pedagogical, and creative activities of Mir Jalal Pashayev. The professor who studied the work of the writer voiced his aphorisms and at the same time donated the books “Wise Words of Mir Jalal”, “Linguopoetic Features of Mir Jalal’s artistic works”(I, II), “Aphorisms of Mir Jalal” dedicated to Mir Jalal Pashayev to the UNEC Library-Information Center.
Associate Professor Aynur Pashayeva brought to the attention of the event participants interesting moments from the life of Mir Jalal Pashayev, who had a special role in the enrichment of national prose, as an influential scientist, a tireless pedagogue, an unforgettable teacher, and a humanist person.
Then, members of the Artistic Recitation Club of the UNEC Creative Center, II-year students of UNEC Alizamin Ahmadov, Nihat Iskanderli, and Ravan Aliyev performed the poet’s poem “Crime of the Sea”, the feuilleton “Longing for Ramadan” and the story “Iglas Kurusu”.