UNEC-də müəllim və tələbə heyəti təltif olunub
UNEC-də Elm Festivalı çərçivəsində “İqtisadiyyat, Ekonometrika və Maliyyə”, “Ətraf mühit elmləri”, “Biznes, menecment və mühasibat”, “Enerji”, “Riyaziyyat”, “Kompüter elmləri”, “Materialşünaslıq”, “Kimya və kimya mühəndisliyi” istiqamətləri üzrə son 5 ildə elmmetrik göstəricisi yüksək olan əməkdaşlar eləcədə, “Gələcəyin alimləri və mühəndisləri” adlı sərgidə aktiv iştirak edən tələbələr təltif olunublar.
Təltif olunma mərasimdə çıxış edən  UNEC-in rektoru prof. Ədalət Muradov və Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru prof. Rövnəq Rzayev müəllim və tələbə heyətini təbrik edərək, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Rektor tədbirdə UNEC-in təşkilatçılığı ilə keçirilməsi nəzərdə tutulan digər beynəlxalq tədbirlərdən, eləcədə universitetin gələcək hədəflərindən söz açıb.
Tələbələr UNEC-də onların keyfiyyətli təhsil almaları üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirərək, universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.

UNEC Academic and Student Community Honored
As part of the UNEC Science Festival, academic staff with high scientometric indicators over the past five years in the fields of Economics, Econometrics and Finance, Environmental Sciences, Business, Management and Accounting, Energy, Mathematics, Computer Science, Materials Science, and Chemistry and Chemical Engineering have been recognized for their contributions. Additionally, students who actively participated in the exhibition titled “Future Scientists and Engineers” were also awarded.
During the award ceremony, UNEC Rector Prof. Adalat Muradov and Vice-Rector for Science and Innovation Prof. Rovnag Rzayev congratulated the faculty and students, wishing them continued success in their academic and scientific endeavors.
The Rector also spoke about upcoming international events planned to be organized by UNEC, as well as the university’s future goals and strategic directions.
Students expressed their gratitude to the university administration, emphasizing their appreciation for the high-quality educational environment provided at UNEC.
At the conclusion of the event, the Rector presented Certificates of Appreciation to the faculty and students in recognition of their achievements.