UNEC-də Nəsiminin fəlsəfi ideyalarına həsr edilmiş konfrans keçirildi
Bu gün UNEC-də dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illiyi ilə əlaqədar “Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin əsərlərində sosial və humanitar fəlsəfi ideyaların əsas istiqaməti” adlı konfrans keçirilmişdir.
Konfransda UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli iştirak edirdilər.
Elmi fəaliyyəti təşkili və idarəedilməsi departamentinin və “Azərbaycan dili” kafedrasının birgə təşkilatcılığı keçirilmiş tədbiri giriş sözü ilə açan rektor, professor Ədalət Muradov məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Nəsiminin 600 illiyinin keçirildiyini və bu il Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə bu il Nəsiminin 650 illiyinin keçirildiyini diqqətə çatdırdı. UNEC-də Nəsimi ili ilə əlaqədar silsilə tədbirlərin keçirildiyini nəzərə çatdıran rektor, UNEC Tələbə Teartının Nəsimi əsərləri əsasında hazırladıqları teatrın nümayişi üçün Türkiyənin Kars vilayətinə səfər edəcəyini və digər tədbirlərin planlaşdırdığını bildirdi.
Dahi şairin Azərbaycan dilində yazdığını, özündən əvvəl olmuş şairlərin ənənələrini yaşatdığını bildirən rektor, Nəsimi ideyaları, Nəsimi irsi barədə danışdı. Böyük Azərbaycan xalqının zaman zaman dahi şairlər yetişdirdiyini qeyd edən rektor bu sırada Nəsiminin xüsusi yer tutduğunu nəzərə çatdırdı. Ə.Muradov Nəsimi irsinə biganə qalmaq mümkün olmadığını, Nəsiminin digər şəxslərdən fərqləndirən cəhətin onun əqidəsi olduğunu diqqətə çatdırdı. Rektor layiqli vətəndaşın yetişdirilməsi üçün layiqli vətəndaş olmağın zəruriliyi, Nəsimi irsində vətənpərvərlik, istənilən zaman vətənin daşına çevrilməyə hazırlıq ideyalarına toxundu.
Akademik T.Kərimli öz çıxışında daki filosof Nəsimiyə verilən böyük dəyər haqqında söhbət açdı. O qeyd etdi ki, ancaq Azərbaycan xalqı kimi böyük bir xalq Nəsimi kimi nəhəng şəxsiyyəti yetişdirə bilərdi. T.Kərimli qeyd etdi ki, Nəsimi insanın dünyaya bir missiya ilə gəldiyinə, insanların biri birinə sevgi və dəyər ilə yanaşmalı olduğuna inanırdı. T.Kərimli Nəsimi əsərlərində olan humanizm, azadlıq ideyaları haqqında söhbət açdı. Azərbaycan xalqı nadir xalqlardan biridir ki, quldarlıq dövrü keçməyib, həmişə azad bir xalq olaraq, insan azadlığı ideları həmişə önə keçirilib. Bu ideyalar bizim klassik ədəbiyyatda, o cümlədən Nəsimi əsərlərində də öz əksini tapıb. Nəsimi inanırdı ki, insanın simasında ərəb əlifbasının hərfləri öz əksini tapıb, insan müqəddəsdir, insan dünyaya xoşbəxt olmaq üçün gəlir.
Bizim ana dilində yazan ilk sənətkarlardan olan Nəsiminin əsərlərinin təsiri altında Fizuli və Xətai kimi böyük şairlərimiz yetişmişdir. Buna baxmayaraq Nəsimi uzun müddət unudulmuş bir sənətkar olub, ədəbimiz Salman Mumtaz onun əsərlərini əsrlər keçdikdən sonra çap etdirərək həyata qaytarıb. T.Kərimli qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin əməyi nəticəsində Nəsimi bolşevik hasarından keçirilərək yenidən dünyaya çatdırıllıb.
Tədbirdə UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Əbdülhəsənli “Nəsimi irsi müasir humanitar düşüncə kontekstində” və kafedranın professoru Maarifə Hacıyeva “İmaməddin Nəsiminin şeirlərində folklor qaynaqları” mövzusunda çıxış ediblər. Konfransda AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları iştirak edirdilər.
Tədbirdə “Azərbaycan dili” kafedrasının və UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatcılığı ilə tələbələrin ifasında Nəsiminin yaradıcılığına həsr edilmiş şeir parçalarının səsləndirilməsi auditoriya tərəfindən xüsusi maraqla qarşılandı.

В UNEC состоялась конференция, посвященная философским идеям Насими
Сегодня в UNEC в связи с 650-летием гениального азербайджанского поэта Имадеддина Насими состоялась конференция под названием «Основные направления социально-гуманитарных и философских идей в произведениях великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими».
В конференции приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, академик-секретарь Отдела гуманитарных наук НАНА, директор Института рукописей имени М.Физули, академик Теймур Керимли.
Открывая вступительным словом мероприятие,состоявшееся при организационной поддержке Департамента организации и управления научной деятельностью и кафедры «Азербайджанский язык», ректор, профессор Адалат Мурадов отметил о праздновании по инициативе Великого вождя Гейдара Алиева 600-летия Насими и в этом году по указанию Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева проведении 650-летия Насими. Доведя до внимания, что в UNEC в связи с годом Насими проводится цикл мероприятий, ректор отметил, что для демонстрации театра, подготовленного Студенческим театром UNEC на основе произведений Насими, намечается поездка в один из городов Турции Карс и планируется ряд других мероприятий.
Отметив, что поэт, написав свои произведения на азербайджанском языке, тем самым воспевал традиции поэтов, живших до него, ректор рассказал об идеях  Насими, наследии Насими. Отметив, что азербайджанский народ время от времени воспитывал гениальных поэтов, ректор довел до внимания, что в этом ряду Насими занимает особое место. А.Мурадов довел до внимания участников мероприятия, что нельзя оставаться равнодушным к наследию Насими, характерной чертой Насими, которая отличает его от других личностей, являются его убеждения. Ректор отметил, что для того, чтобы воспитать достойного гражданина необходимо быть достойным гражданином, он затронул идеи Насими о патриотизме, готовности в любое время превратиться в камень родины.
В своем выступлении академик Т.Керимли сообщил, что творчеству философа Насими придается большое значение. Он отметил, что только азербайджанский народ мог вырастить такую гигантскую личность как Насими. Т.Керимли отметил, что Насими верил, что человек приходит в этот мир с определенной миссией, и люди относятся друг другу с любовью и почтением. Т.Керимли затронул вопрос об идеях гуманизма, свободы в произведениях Насими. Азербайджанский народ является одним из редких народов, который не прошел период рабства, оставаясь свободным народом, всегда выдвигал вперед идеи свободы человека. Эти идеи нашли отражение в классической литературе, в том числе в произведениях Насими. Насими верил, что на лице у человека нашли отражение буквы арабского алфавита, человек святой, он пришел в этот мир для того чтобы быть счастливым.
Под влиянием произведений Насими, являющегося первым мастером слова, писавшего на нашем родном языке, выросли такие крупные поэты как Физули и Хатаи. Несмотря на это, мастерство Насими долгое время было забыто, и только спустя века литературовед Салман Мумтаз напечатав его произведения, вернул их к жизни. Т.Керили отметил, что в результате труда Великого лидера Гейдара Алиева произведения Насими вновь были доведены до мировой общественности.
На конференции были заслушаны доклады заведующего кафедрой «Азербайджанский язык» UNEC, профессора Тофика Абдулгасанли «Наследие Насими в контексте современного гуманитарного мышления», а также профессора кафедры Маарифы Гаджиевой «Фольклорные источники в стихах Имадеддина Насими». В конференции приняли участие сотрудники Института рукописей НАНА, Института языкознания имени Насими НАНА.
На мероприятии при организационной поддержке кафедры «Азербайджанский язык» и Творческого центра UNEC прозвучали стихи, посвященные творчеству Насими, в исполнении студентов, что вызвало большой интерес аудитории.