UNEC-də Nəsiminin fəlsəfi ideyalarına həsr edilmiş konfrans keçirildi
Bu gün UNEC-də dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illiyi ilə əlaqədar “Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin əsərlərində sosial və humanitar fəlsəfi ideyaların əsas istiqaməti” adlı konfrans keçirilmişdir.
Konfransda UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli iştirak edirdilər.
Elmi fəaliyyəti təşkili və idarəedilməsi departamentinin və “Azərbaycan dili” kafedrasının birgə təşkilatcılığı keçirilmiş tədbiri giriş sözü ilə açan rektor, professor Ədalət Muradov məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Nəsiminin 600 illiyinin keçirildiyini və bu il Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə bu il Nəsiminin 650 illiyinin keçirildiyini diqqətə çatdırdı. UNEC-də Nəsimi ili ilə əlaqədar silsilə tədbirlərin keçirildiyini nəzərə çatdıran rektor, UNEC Tələbə Teartının Nəsimi əsərləri əsasında hazırladıqları teatrın nümayişi üçün Türkiyənin Kars vilayətinə səfər edəcəyini və digər tədbirlərin planlaşdırdığını bildirdi.
Dahi şairin Azərbaycan dilində yazdığını, özündən əvvəl olmuş şairlərin ənənələrini yaşatdığını bildirən rektor, Nəsimi ideyaları, Nəsimi irsi barədə danışdı. Böyük Azərbaycan xalqının zaman zaman dahi şairlər yetişdirdiyini qeyd edən rektor bu sırada Nəsiminin xüsusi yer tutduğunu nəzərə çatdırdı. Ə.Muradov Nəsimi irsinə biganə qalmaq mümkün olmadığını, Nəsiminin digər şəxslərdən fərqləndirən cəhətin onun əqidəsi olduğunu diqqətə çatdırdı. Rektor layiqli vətəndaşın yetişdirilməsi üçün layiqli vətəndaş olmağın zəruriliyi, Nəsimi irsində vətənpərvərlik, istənilən zaman vətənin daşına çevrilməyə hazırlıq ideyalarına toxundu.
Akademik T.Kərimli öz çıxışında daki filosof Nəsimiyə verilən böyük dəyər haqqında söhbət açdı. O qeyd etdi ki, ancaq Azərbaycan xalqı kimi böyük bir xalq Nəsimi kimi nəhəng şəxsiyyəti yetişdirə bilərdi. T.Kərimli qeyd etdi ki, Nəsimi insanın dünyaya bir missiya ilə gəldiyinə, insanların biri birinə sevgi və dəyər ilə yanaşmalı olduğuna inanırdı. T.Kərimli Nəsimi əsərlərində olan humanizm, azadlıq ideyaları haqqında söhbət açdı. Azərbaycan xalqı nadir xalqlardan biridir ki, quldarlıq dövrü keçməyib, həmişə azad bir xalq olaraq, insan azadlığı ideları həmişə önə keçirilib. Bu ideyalar bizim klassik ədəbiyyatda, o cümlədən Nəsimi əsərlərində də öz əksini tapıb. Nəsimi inanırdı ki, insanın simasında ərəb əlifbasının hərfləri öz əksini tapıb, insan müqəddəsdir, insan dünyaya xoşbəxt olmaq üçün gəlir.
Bizim ana dilində yazan ilk sənətkarlardan olan Nəsiminin əsərlərinin təsiri altında Fizuli və Xətai kimi böyük şairlərimiz yetişmişdir. Buna baxmayaraq Nəsimi uzun müddət unudulmuş bir sənətkar olub, ədəbimiz Salman Mumtaz onun əsərlərini əsrlər keçdikdən sonra çap etdirərək həyata qaytarıb. T.Kərimli qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin əməyi nəticəsində Nəsimi bolşevik hasarından keçirilərək yenidən dünyaya çatdırıllıb.
Tədbirdə UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Əbdülhəsənli “Nəsimi irsi müasir humanitar düşüncə kontekstində” və kafedranın professoru Maarifə Hacıyeva “İmaməddin Nəsiminin şeirlərində folklor qaynaqları” mövzusunda çıxış ediblər. Konfransda AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun əməkdaşları iştirak edirdilər.
Tədbirdə “Azərbaycan dili” kafedrasının və UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin təşkilatcılığı ilə tələbələrin ifasında Nəsiminin yaradıcılığına həsr edilmiş şeir parçalarının səsləndirilməsi auditoriya tərəfindən xüsusi maraqla qarşılandı.

Conference on Nasimi’s philosophical ideas has been held at UNEC
Today a conference titled “The main direction of social and humanitarian philosophical ideas in the works of great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi” has been held in connection with the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi   at UNEC.
The conference was attended by the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, Director of the Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli, academician Teymur Karimli.
Opening the ceremony held with joint organization of the department of Organization and Management of Scientific Activity and “Azerbaijani language” chair   with introductory speech, the rector Adalat Muradov noted   that Nasimi’s 600th anniversary had been held   on the initiative of the great leader Heydar Aliyev and the 650th anniversary of the poet   was   being held with the instruction of the president of   the republic of Azerbaijan   this year. The rector told that series of events were   being held at UNEC   and informed that Student Theatre of   UNEC   planned to visit Kars province of Turkey for presenting a performance made on the works by Nasimi and also other events.
The rector told about Nasimi′s ideas and heritage, noting that the great poet kept alive the traditions of previous writers and was writing in Azerbaijani.  Noting that the great Azerbaijani people were growing genius poets   in different periods, the rector drew attention to the fact that I.Nasimi had  a special place among them. A.Muradov told that it was imposible to become indifferent to Nasimi′s heritage and the main feature differentiating him from other people was possession of faith. The rector touched upon the necessity of becoming a worthy citizen for upbringing of a decent citizen, patriotism in the heritage of Nasimi, and his willingness to become a stone of the country at any time.
In his speech, academician T.Kerimli spoke about the great value given to the philosopher Nasimi. He noted that only like the great people of Azerbaijan would be able to grow a huge personality like I.Nasimi. T.Kerimli pointed out that Nasimi believed that man came to the world with a mission and that people should love and value one another. He told about humanism, ideas of freedom in Nasimi’s works.  The people of Azerbaijan are one of the rare nations that have not passed the slavery period, always being   free people, the ideas of human freedom have permanently been promoted.  These ideas are reflected in our classic literature, including Nasimi’s works. Nasimi believed that in the person’s face the letters of the Arabic alphabet were reflected, a man was holy, and man came to be happy in the world.
Our great poets like Fizuli and Khatai have been grown under the influence of Nasimi′s works, one of the first poets writing in our mother tongue. Nevertheless, Nasimi has been forgotten for a long time, and Salman Mumtaz, our poet, has revived his works back to life, publishing those centuries later. T.Kerimli noted that as a result of the work of Great Leader Heydar Aliyev, Nasimi was transferred to the world by passing Bolshevik damage.
Professor Tofig Abdulhasanli, head of the chair of “Azerbaijani language” of UNEC, spoke on   “Nasimi heritage in the context of contemporary humanitarian thinking” and the professor of the department Maarifa Hajiyeva on “Folklore sources in poems of Imamaddin Nasimi”. The conference was attended by staff of the Institute of Manuscripts of ANAS, Institute of Linguistics named after I.Nasimi of ANAS.
With the organization of the department of “Azerbaijani language” and UNEC Creativity Centre,  poetry fragments  performed by the students  dedicated to Nasimi creativity were met with  great interest by the audience.