UNEC-də ölkənin monetar siyasəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb
bank15012016Yanvarın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkənin monetar siyasəti ilə bağlı elmi seminar keçirilib.
UNEC-in professoru Zahid Məmmədovun rəhbərliyi ilə keçirilən seminarda universitetin müəllimi Elxan Vəliyev “Maliyyə təhlükəsizliyinin təminatında monetar siyasətin rolu: təhlil və qiymətləndirmə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qlobal və regional səviyyədə gedən mürəkkəb iqtisadi proseslər barədə məlumat verən məruzəçi bildirib ki, bu proseslər ölkə iqtisadiyyatına da öz təsirini göstərib. Yaranan yeni vəziyyət məzənnə rejiminə yenidən baxılmasını zəruri edib. Mərkəzi Bankın “üzən məzənnə rejiminə”nə keçid barədə qərarı milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi strategiyasının dəstəklənməsinə yönəldilib.
“Bank of Baku”nun departament direktoru Kamil Lətifov məruzə ətrafında çıxış edib. Bildirib ki, banklarda əhalinin əmanətlərinin və digər depozitlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bank sektorunun maliyyə dayanıqlığının, kapital və likvidlik mövqeyinin gücləndirilməsi, əmanətlərin sığortalanması sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər görülür.
Professor Zahid Məmmədov Azərbaycanda Prezident yanında məzənnə siyasəti və qiymət dəyişməsi dinamikasına görə cavabdeh olan Valyuta Şurasının yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu rəsmi orqan ölkədə valyuta məzənnəsi ilə bağlı mütəmadi bəyanatlar verməli, məzənnə dəyişkənliyini əsaslandırmalı, valyutanı harada saxlamaq, onu hansı sahələrə yatırmaq və cəlb etməklə bağlı tövsiyə və təkliflər verməlidir. Z.Məmmədov ölkənin valyuta gəlirlərini artırmaq üçün xarici ölkələrdən tələbələrin cəlb edilməsinin əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkənin ali təhsil müəssisələrində bunun üçün bütün imkanlar var. UNEC-də də onların tələbatına görə 4 dildə – Azərbaycan, rus, ingilis, türk dillərində keyfiyyətli tədris imkanları mövcuddur.
Seminarda bildirilib ki, ölkədə maliyyə sabitliyinin təmin olunması ilə bağlı müfaviq çalışmalar Mərkəzi Banka təqdim ediləcək.

The Country’s Monetary Policy was discussed at UNEC
Workshop on the Country’s Monetary Policy was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on January 15.
The teaching staff member Elkhan Veliyev has made a speech on “The Role of Monetary Policy to Financial Security: Analysis and Evaluation” during the seminar supervised by the Professor Zahid Mammadov. Delivering the information about the complex economic processes in the global and regional level, the reporter said that these processes have had its impact on the country’s economy. The situation made it necessary to revise the new exchange rate regime. The Central Bank’s decision on transition to the “floating exchange rate regime” is aimed at supporting the strategy of diversification of the national economy.
The Department Director of “Bank of Baku” Kamil Latifov has made a speech on the report. He said the comprehensive measures to ensure the safety of the population’s deposits in banks and other financial sustainability of the banking sector, to improve the capital and liquidity position and deposit insurance system are being carried out.
Professor Zahid Mammadov stressed the importance of the creation of Currency Board under the President of the Republic of Azerbaijan to be responsible for the exchange rate policy and price changes dynamics. He said the official body should make regular statements on exchange rates of the country, substantiate volatility in exchange rates and provide offers and recommendations on suppressing and involving the currency in what areas. Z.Mammadov highlighted the importance of the involvement of overseas students to boost the country’s foreign currency income. He said the higher education institutions of the country have all conditions for this. UNEC provides quality education in four languages- in Azerbaijani, Russian, English and Turkish, which they need.
It was informed that the relevant exercises to ensure the financial stability of the country will be submitted to the Central Bank.