UNEC-də ölkənin monetar siyasəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb
bank15012016Yanvarın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkənin monetar siyasəti ilə bağlı elmi seminar keçirilib.
UNEC-in professoru Zahid Məmmədovun rəhbərliyi ilə keçirilən seminarda universitetin müəllimi Elxan Vəliyev “Maliyyə təhlükəsizliyinin təminatında monetar siyasətin rolu: təhlil və qiymətləndirmə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Qlobal və regional səviyyədə gedən mürəkkəb iqtisadi proseslər barədə məlumat verən məruzəçi bildirib ki, bu proseslər ölkə iqtisadiyyatına da öz təsirini göstərib. Yaranan yeni vəziyyət məzənnə rejiminə yenidən baxılmasını zəruri edib. Mərkəzi Bankın “üzən məzənnə rejiminə”nə keçid barədə qərarı milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi strategiyasının dəstəklənməsinə yönəldilib.
“Bank of Baku”nun departament direktoru Kamil Lətifov məruzə ətrafında çıxış edib. Bildirib ki, banklarda əhalinin əmanətlərinin və digər depozitlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə bank sektorunun maliyyə dayanıqlığının, kapital və likvidlik mövqeyinin gücləndirilməsi, əmanətlərin sığortalanması sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər görülür.
Professor Zahid Məmmədov Azərbaycanda Prezident yanında məzənnə siyasəti və qiymət dəyişməsi dinamikasına görə cavabdeh olan Valyuta Şurasının yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu rəsmi orqan ölkədə valyuta məzənnəsi ilə bağlı mütəmadi bəyanatlar verməli, məzənnə dəyişkənliyini əsaslandırmalı, valyutanı harada saxlamaq, onu hansı sahələrə yatırmaq və cəlb etməklə bağlı tövsiyə və təkliflər verməlidir. Z.Məmmədov ölkənin valyuta gəlirlərini artırmaq üçün xarici ölkələrdən tələbələrin cəlb edilməsinin əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkənin ali təhsil müəssisələrində bunun üçün bütün imkanlar var. UNEC-də də onların tələbatına görə 4 dildə – Azərbaycan, rus, ingilis, türk dillərində keyfiyyətli tədris imkanları mövcuddur.
Seminarda bildirilib ki, ölkədə maliyyə sabitliyinin təmin olunması ilə bağlı müfaviq çalışmalar Mərkəzi Banka təqdim ediləcək.

В UNEC состоялись обсуждения в связи с монетарной политикой страны
15 января в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проведен научный семинар в связи с монетарной политикой страны.
На семинаре, проведенном под руководством профессора UNEC Захида Мамедова, выступил с докладом преподаватель университета Эльхан Велиев по теме «Роль монетарной политики в обеспечении финансовой безопасности: анализ и оценка». Докладчик,  проинформировав о сложных экономических процессах на глобальном и региональном уровне, отметил, что эти процессы оказали свое влияние на экономику страны. Создавшееся положение делает необходимым  рассмотрения  режима курса дня. Решение Центрального банка о переходе к «режиму плавающего валютного курса» направлено на поддержку стратегии развития экономики.
Директор департамента “Bank of Baku” Камиль Лятифов выступил вокруг доклада. Он отметил, что в целях обеспечения безопасности сбережений и других депозитов населения в банках проводится ряд мер в направлении устойчивости банковского сектора, усиления капитального и ликвидного положения, совершенствования системы страхования.
Профессор Захид Мамедов подчеркнул о важности создания при Президенте Азербайджана Валютного совета, ответственного за политику курса и динамику изменений. Он отметил, что этот официальный орган периодически должен давать разъяснения по поводу курса валюты, обосновывать изменения курса, рекомендации и предложения в связи с  сохранением валюты и сферы ее вложения. З.Мамедов обратил внимание на то обстоятельство, что для увеличения валютных доходов важно привлечение студентов из зарубежных стран. Он отметил, что для этого в учреждениях высшего образования страны имеются все возможности. По их потребности в UNEC существуют возможности получения качественного обучения на азербайджанском, русском, английском и турецком языках.
На семинаре было отмечено, что в связи с обеспечением в стране финансовой стабильности в Центральный банк будут представлены соответствующие разработки.