UNEC-də professor Lütfi Zadənin elmi irsinə həsr olunan beynəlxalq elmi seminar keçirilib
UNEC-də Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, dünya şöhrətli alim, professor Lütfi Zadənin elmi irsinə həsr olunan beynəlxalq elmi seminar keçirilib.
Seminarın açılışında çıxış edən elm üzrə prorektor professor Sakit Yaqubov tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra Rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika kafedrasının müdiri akademik Əli Abbasov və kafedranın professoru Şahnaz Şahbazova Lütfi Zadənin həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış ediblər.
Beynəlxalq elmi seminara onlay qoşulan Polşa Elmlər Akademiyasının Sistemlərin Tədqiqatı İnstitutunun professoru Yanuş Kacprjik, Meksikanın Tijuana Texnologiyalar İnstitutunun professoru Oskar Kastilyo, Rusiya Elmlər Akademiyasının professoru Vadim Stefanyuk, Rumıniyanın Aurel Vlaicu Universitetinin professorları Valentina Emilia Balas və Marius M. Balas mövzu ətrafında təqdimatla çıxış ediblər.
Məruzəçilər “Lütfi Zadənin elmi irsi: riyaziyyatın inkişafı, sistemlər nəzəriyyəsi, qərar qəbuletmə, nəzarət”, “Sözlərlə hesablamalar Zadənin irslərindən biri kimi: zəngin tarix və parlaq gələcək”, “Qeyri-səlis Tip-3 Sistemi Tip-1 Tip-2-nin təbii təkamülü kimi”, “Keyfiyyət imformasiyasının istifadəsi ilə qarşılıqlı əlaqə”, “Lütfi Zadə və onun rumıniyalı dostları”, “Yol hərəkətinə nəzarətdə məkan və zaman” adlı məruzələrini seminar iştirakçılarına təqdim ediblər.
Xarici və yerli alimlərin qatıldığı seminar Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili şöbəsi, UNEC Rəqəmsal İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzi və Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.

An international scientific seminar dedicated to the scientific heritage of Professor Lotfi Zadeh is held at UNEC
29 MARCH 2023 | VIEWS:
An international scientific seminar dedicated to the scientific heritage of world-renowned scientist, professor Lotfi Zadeh, the founder of the theory of fuzzy logic, has been held at UNEC.
Speaking at the opening of the seminar, Vice-Rector for Science Professor Sakit Yagubov spoke about the importance of the event.
Then academician Ali Abbasov, head of the Department of Digital Technologies and Applied Informatics, and Shahnaz Shahbazova, professor of the department, made a speech about the life and scientific activity of Lotfi Zadeh.
Janusz Kacprzyk, professor of the Institute of Systems Research of the Polish Academy of Sciences, Oscar Castillo, professor of the Tijuana Institute of Technology, Mexico, Vadim Stefanyuk, professor of the Russian Academy of Sciences, Valentina Emilia Balas and Marius M. Balas, professors of the Aurel Vlaicu University of Romania, who joined the international scientific seminar online, made a speech on the topic with the presentation.
Speakers presented their reports titled “Scientific legacy of Lotfi Zadeh: development of mathematics, systems theory, decision-making, control”, “Calculations with words as one of Zade’s legacies: rich history and bright future”, “Fuzzy Type-3 System as a Natural Evolution of Type-1 Type-2”, “Interaction with the use of qualitative information”, “Lotfi Zadeh and his Romanian friends”, “Space and time in traffic control” to the participants of the seminar.
The seminar attended by foreign and local scientists was organized by the department of Coordination and Organization of Research Centers, the UNECD Research Center for Digital Economy, and the faculty of Digital Economy.