UNEC-də Qarabağ iqtisadiyyatının gələcək inkşafı ilə bağlı müzakirələr keçirilib
Canlı yayımlanan müzakirələr “Müharibədən sonra Qarabağın iqtisadiyyatı: Regional İnnovasiya-Texnoloji Mərkəzin və dəyər zəncirinin mühüm həlqəsi kimi” mövzusunda olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Milli Məclisin İqtisadi Siyasət, Sənaye və Sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, dosent Altay İsmayılov iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov bildirib ki, tədbirdə Qarabağın gələcək iqtisadiyyatı ilə bağlı müəyyən baxışlar ortaya qoyulacaq, işğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadiyyatının inkişafı və perspektivləri müzakirə olunacaqdır.
Tədbirdə Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, dos.Altay İsmayılov “Müharibədən sonra Qarabağın iqtisadiyyatı: Regional İnnovasiya-Texnoloji Mərkəzin və dəyər zəncirinin mühüm həlqəsi kimi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi Qarabağın regional innovasiya mərkəzinə çevrilməsi ilə bağlı əsas hədəf və məqsədləri açıqlayıb, bu istiqamətdə infrastruktur, instutisional və elm-təhsil istiqamətləri üzrə təkliflər səsləndirib. Həmçinin regionda “Universitet – Dövlət – Sənaye Modeli”nin tətbiqinin effektivliyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili işğala qədərki dövrdə Qarabağ ərazisinin ölkə iqtisadiyyatının 15-20 faizini təşkil etdiyini, həmin ərazilərin ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təminatında payının təxminən 15-17% faiz olduğunu diqqətə çatdırıb. Hazırda isə Qarabağ regionunun iqtisadi potensialının daha geniş olduğunu vurğulayan Tahir Mirkişili, bu imkanların təxminən 8%-ə qədər artırılmasının mümkünlüyünü deyib. Qarabağ regionunun Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoru üzrə potensialının 15-20 faiz təşkil etdiyini bildirib. Komitə sədri Qarabağda Regional İnnovasiya Mərkəzinin yaradılmasının yüksək effekt verə biləcəyini vurğulayaraq, bu mərkəzin qurulmasını şərtləndirən amilləri, eləcə də beynəlxalq təcrübəni paylaşıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov ölkə Prezidenti tərəfindən müəyyən edilən iqtisadi inkişaf modelinin formalaşdığını və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadiyyatın həmin modelin baza prinsiplərinə əsaslanaraq həyata keçiriləcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən, işğaldan azad olunan ərazilərə dəymiş ziyanın qiymətləndirilməsi və aradan qaldırılmasını təmin etmək məqsədilə Dövlət Komissiyasının yaradıldığını, hazırda həmin ərazilərində bərpa işlərinə başlanıldığını bildirib. Nazir müavini işğal nəticəsində dəyən maddi və mənəvi zərərlə bağlı statistik məlumatları açıqlayıb.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru prof. Nazim İmanov iqtisadi inkişafla bağlı milli hədəflərdən danışıb. Regionun İnnovasiya Mərkəzinə çevrilməsi üçün ciddi araşdırmalara ehtiyacın olduğunu, bu istiqamətdə biznes mühitin təkmilləşdirilıməsinin, startapların inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Prof.N.İmanov Qarabağın real iqtisadi inkişaf istiqamətlərindən də bəhs edib.
Sonda rektor bir sıra konseptual məqamlara diqqət çəkib. Ölkə iqtisadiyyatında investisiya yatırımına ehtiyacı olan region və sahələrin olduğunu deyən rektor, Qarabağ iqtisadiyyatının bu baxımdan Azərbaycanın gələcək dayanıqlı və davamlı inkişafı üçün əlverişli və əvəzolunmaz şans olduğunu deyib. Professor Ə.Muradov “Rəqəmsal Qarabağ” Dövlət Proqramının hazırlanmasının, Qarabağda müasir tələblərə cavab verən yeni ali təhsil müəssisələrinin yaradılmasının, eləcə də Qarabağın simvolu olan Şuşa şəhərində “Smart city” (Ağıllı şəhər) modelinin qurulmasının faydalı olacağını bildirib.
Müzakirələrdən sonra izləyicilərin sualları cavablandırılıb və təklifləri səsləndirilib.
Qeyd: “Qarabağ müzakirələri” çərçivəsində növbəti tədbir 20 noyabr saat 11:00-da “Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsiri” mövzusunda olacaq. Müzakirələr UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsindən canlı yayımlanacaq.

В UNEC состоялись дискуссии по вопросу будущего развития экономики Карабаха
Дискуссии, транслируемые в прямом эфире, состоялись по теме «Экономика Карабаха после войны: как важное звено в Региональном инновационном и технологическом центре и цепочке стоимости».
В мероприятии, состоявшемся при модераторстве ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова, приняли участие заместитель министра экономики Ниязи Сафаров, председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таир Миркишили, директор Института экономики НАНА, профессор Назим Иманов и руководитель Исследовательского центра экономики знаний UNEC, доцент Алтай Исмаилов.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что на мероприятии будут выдвинуты определенные взгляды в связи с будущей экономикой   Карабаха, обсуждаться вопросы по развитию и перспективам экономики освобожденных от оккупации территорий.
На мероприятии выступил с презентацией руководитель Исследовательского центра экономики знаний UNEC, доц. Алтай Исмаилов по теме «Экономика Карабаха после войны: как важное звено в Региональном инновационном и технологическом центре и цепочки стоимости».  Докладчик в связи с превращением Карабаха в региональный инновационный центр отметил основные цели и задачи, внес предложения в инфраструктурном, институциональном и научно-образовательном направлениях. Также довел до внимания эффективность применения в регионе модели «Университет – Государство – Промышленность».
Председатель комитета Милли Меджлиса Таир Миркишили отметил, что в период до оккупации территория Карабаха составляла 15-20 процентов экономики страны, подчеркнул, что эти территории составляют 15-17% в обеспечении продовольственной безопасности страны. Отметив, что в настоящее время экономический потенциал Карабахского региона шире, Таир Миркишили заявил, что эти возможности можно поднять примерно до 8%. Он отметил, что потенциал Карабахского региона по ненефтяному сектору экономики Азербайджана составляет 15-20 процентов. Председатель комитета подчеркнул, что создание в Карабахе Регионального инновационного центра может дать высокий эффект, выдвинул факторы, способствующие созданию этого центра, и поделился международным опытом.
Заместитель министра экономики Ниязи Сафаров довел до внимания участников мероприятия, что сформирована определенная Президентом страны модель экономического развития, экономика на территориях, освобожденных от оккупации, будет развиваться на основе принципов этой модели.  Согласно соответствующему Распоряжению главы государства с целью оценки и устранения ущерба, нанесенного освобожденным от оккупации территориям, создана Государственная комиссия, в настоящее время на этих территориях ведутся реставрационные работы. Заместитель министра обнародовал статистические данные по материальному и моральному ущербу, нанесенному региону  в результате оккупации.
Директор Института экономики НАНА, проф. Назим Иманов в  связи с экономическим развитием рассказал о национальных целях.  Он отметил, что для превращения региона в Инновационный центр необходимо проведение серьезных исследований, подчеркнул важность совершенствования среды бизнеса, развития стартапов в этом направлении.   Проф. Н.Иманов назвал направления реального экономического развития Карабаха.
В конце ректор обратил внимание на ряд концептуальных моментов. Говоря о том, что в экономике страны есть регионы и сферы, требующие инвестиционного вклада, ректор отметил, что экономика Карабаха с этой точки зрения является выгодной и незаменимой возможностью для будущего устойчивого развития Азербайджана. Профессор А.Мурадов  отметил, что разработка Государственной программы «Цифровой Карабах», создание в Карабахе новых учреждений высшего образования, отвечающих современным требованиям, а также построение в городе Шуше, который является символом Карабаха,  модели “Smart city” (Умный город) было бы очень полезным.
После обсуждений были даны ответы на вопросы слушающих и озвучены предложения.
Примечание: Очередное мероприятие в  рамках «Дискуссий по Карабаху» состоится 20 ноября в 11:00 часов на тему «Экономическое влияние освобождения Карабаха на Тюркский мир». Обсуждения будут транслироваться в прямом эфире на официальной странице  Facebook UNEC.