UNEC-də Qarabağ iqtisadiyyatının gələcək inkşafı ilə bağlı müzakirələr keçirilib
Canlı yayımlanan müzakirələr “Müharibədən sonra Qarabağın iqtisadiyyatı: Regional İnnovasiya-Texnoloji Mərkəzin və dəyər zəncirinin mühüm həlqəsi kimi” mövzusunda olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Milli Məclisin İqtisadi Siyasət, Sənaye və Sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, dosent Altay İsmayılov iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov bildirib ki, tədbirdə Qarabağın gələcək iqtisadiyyatı ilə bağlı müəyyən baxışlar ortaya qoyulacaq, işğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadiyyatının inkişafı və perspektivləri müzakirə olunacaqdır.
Tədbirdə Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri, dos.Altay İsmayılov “Müharibədən sonra Qarabağın iqtisadiyyatı: Regional İnnovasiya-Texnoloji Mərkəzin və dəyər zəncirinin mühüm həlqəsi kimi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi Qarabağın regional innovasiya mərkəzinə çevrilməsi ilə bağlı əsas hədəf və məqsədləri açıqlayıb, bu istiqamətdə infrastruktur, instutisional və elm-təhsil istiqamətləri üzrə təkliflər səsləndirib. Həmçinin regionda “Universitet – Dövlət – Sənaye Modeli”nin tətbiqinin effektivliyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili işğala qədərki dövrdə Qarabağ ərazisinin ölkə iqtisadiyyatının 15-20 faizini təşkil etdiyini, həmin ərazilərin ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təminatında payının təxminən 15-17% faiz olduğunu diqqətə çatdırıb. Hazırda isə Qarabağ regionunun iqtisadi potensialının daha geniş olduğunu vurğulayan Tahir Mirkişili, bu imkanların təxminən 8%-ə qədər artırılmasının mümkünlüyünü deyib. Qarabağ regionunun Azərbaycan iqtisadiyyatının qeyri-neft sektoru üzrə potensialının 15-20 faiz təşkil etdiyini bildirib. Komitə sədri Qarabağda Regional İnnovasiya Mərkəzinin yaradılmasının yüksək effekt verə biləcəyini vurğulayaraq, bu mərkəzin qurulmasını şərtləndirən amilləri, eləcə də beynəlxalq təcrübəni paylaşıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov ölkə Prezidenti tərəfindən müəyyən edilən iqtisadi inkişaf modelinin formalaşdığını və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadiyyatın həmin modelin baza prinsiplərinə əsaslanaraq həyata keçiriləcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən, işğaldan azad olunan ərazilərə dəymiş ziyanın qiymətləndirilməsi və aradan qaldırılmasını təmin etmək məqsədilə Dövlət Komissiyasının yaradıldığını, hazırda həmin ərazilərində bərpa işlərinə başlanıldığını bildirib. Nazir müavini işğal nəticəsində dəyən maddi və mənəvi zərərlə bağlı statistik məlumatları açıqlayıb.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru prof. Nazim İmanov iqtisadi inkişafla bağlı milli hədəflərdən danışıb. Regionun İnnovasiya Mərkəzinə çevrilməsi üçün ciddi araşdırmalara ehtiyacın olduğunu, bu istiqamətdə biznes mühitin təkmilləşdirilıməsinin, startapların inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Prof.N.İmanov Qarabağın real iqtisadi inkişaf istiqamətlərindən də bəhs edib.
Sonda rektor bir sıra konseptual məqamlara diqqət çəkib. Ölkə iqtisadiyyatında investisiya yatırımına ehtiyacı olan region və sahələrin olduğunu deyən rektor, Qarabağ iqtisadiyyatının bu baxımdan Azərbaycanın gələcək dayanıqlı və davamlı inkişafı üçün əlverişli və əvəzolunmaz şans olduğunu deyib. Professor Ə.Muradov “Rəqəmsal Qarabağ” Dövlət Proqramının hazırlanmasının, Qarabağda müasir tələblərə cavab verən yeni ali təhsil müəssisələrinin yaradılmasının, eləcə də Qarabağın simvolu olan Şuşa şəhərində “Smart city” (Ağıllı şəhər) modelinin qurulmasının faydalı olacağını bildirib.
Müzakirələrdən sonra izləyicilərin sualları cavablandırılıb və təklifləri səsləndirilib.
Qeyd: “Qarabağ müzakirələri” çərçivəsində növbəti tədbir 20 noyabr saat 11:00-da “Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsiri” mövzusunda olacaq. Müzakirələr UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsindən canlı yayımlanacaq.

Discussions on the future development of Karabakh economy is held at UNEC
The live discussion was on “The economy of Karabakh after the war: As an important link of the Centre for Regional Innovation and Technology and the value chain”
The event moderated by the rector of UNEC professor Adalat Muradov was attended by deputy minister of Economy Niyazi Safarov, chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Tahir Mirkishili, director of the Institute of Economics of ANAS, professor Nazim Imanov and head of the UNEC Research Center for Knowledge Economics, Associate Professor Altay Ismayilov.
Rector Adalat Muradov said that the event would present certain views on the future economy of Karabakh, discuss the development and prospects of the economy of the liberated territories.
The head of the UNEC Research Center for Knowledge Economics, Assoc. Professor,  Altay Ismayilov made a presentation on “The economy of Karabakh after the war: as an important link of the centre for  Regional Innovation and Technology and the value chain.” The rapporteur outlined the main goals and objectives of turning Karabakh into a regional innovation center, and made proposals on   infrastructure, institutional and scientific-educational fields in this direction. He also noted the effectiveness of the implementation of the “University – State – Industrial Model” in the region.
Chairman of the parliamentary committee Tahir Mirkishili noted that in the pre-occupation period, the territory of Karabakh accounted for 15-20 percent of the country’s economy, and its share in ensuring the country’s food security was about 15-17%. At present, the economic potential of the Karabakh region is wider, Tahir Mirkishili said, adding that these opportunities can be increased to about 8%. He said that the potential of the Karabakh region for the non-oil sector of the Azerbaijani economy is 15-20 percent. Noting that the establishment of the Regional Innovation Center in Karabakh could have a high impact, the chairman of the committee shared the factors that led to the establishment of this center, as well as international experience.
Deputy Minister of Economy Niyazi Safarov informed the participants that the model of economic development defined by the President had been formed and the economy in the liberated territories would be based on the basic principles of this model. He also added that according to the relevant order of the President, a State Commission was established to assess and eliminate the damage to the liberated territories, and restoration work is underway in those territories. The Deputy Minister released statistics on material and moral damage caused by the occupation.  Director of the Institute of Economics of ANAS prof. Nazim Imanov spoke about national goals for economic development.
In the end, the rector drew attention to a number of conceptual points. Noting that there are regions and areas in need of investment in the country’s economy, the rector said that Karabakh economy is a favorable and irreplaceable opportunity for the future   sustainable development of Azerbaijan in this regard. Professor A.Muradov said it would be useful to develop a state program “Digital Karabakh”, to create new higher education institutions in Karabakh that meet modern requirements, as well as to build a “Smart city” model in Shusha, a symbol of Karabakh.
After the discussions, the questions of the audience were answered and suggestions were voiced.
Note: The next event in the framework of the “Karabakh talks” will be held on November 20 at 11:00 on “The economic impact of the liberation of Karabakh on the Turkic world.” The discussions will be broadcast live on  official Facebook page of UNEC.