Konfransda Rusiya, Qazaxıstan, Tacikistan və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin rəhbərləri, millət vəkilləri, eləcə də ölkədə sahibkarlıq sahəsində fəaliyyət göstərən qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tümen Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Sahibkarlıq Məktəbinin direktoru professor Eduard Omarovun moderatorluğu ilə keçirilən konfransda sahibkarlıq təhsilinin ölkələrin iqtisadi inkişafına müsbət təsirləri, bu sahənin güclü bir resurs kimi istifadə olunma imkanları müzakirə olunub.
Konfrans çərçivəsində Tümen Dövlət Universitetinin rektoru dosent İvan Romançuk, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Emil Hüseynli, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri ilə iş şöbəsinin müdiri Samir Həmidov, Rusiya Federasiyası Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin Dövlət Gənclər siyasəti və tərbiyə fəaliyyəti departamentinin direktor müavini Aleksandr Vedexin, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov, Macarıstanın Dunaujvaros Universitetinin Sosial Elmlər İnstitutunun direktoru, İqtisadiyyat və İdarəetmə kafedrasının müdiri professor Andrea Keszi-Szeremlei, Qazaxıstanın Kunayev Universitetinin strateji inkişaf, beynəlxalq əlaqələr və kommersiyalaşdırma üzrə prorektoru dosent Elvira Omurçiyeva mövzu ilə bağlı çıxış ediblər. Çıxış edənlər sahibkarlıq peşəsi, sahibkarlıq ekosistemi, sahibkarlıq təhsilinin iqtisadi inkişafa təsiri, sahibkarların rəqabətqabiliyyətli inkişafı barədə fikirlərini bölüşüblər, təkliflər səsləndiriblər.
UNEC-in Tələbələrlə iş üzrə prorektoru dosent Səadət Qəndilova konfransın açılışında çıxış edərək UNEC-in Rusiya ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrindən bəhs edib. O, UNEC-in Rusiyanın bir çox aparıcı universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini və ikili diplom proqramları həyata keçirdiyini vurğulayıb. Həmçinin, UNEC-in Rusiyada filialı olan yeganə Azərbaycan universiteti olduğunu xüsusi qeyd edib.
Konfrans öz işini panel müzakirələrlə davam etdirib. Müzakirələr çərçivəsində “Sahibkar peşəsi, onun legitimləşdirilməsi və inkişaf perspektivləri”, “Ali təhsil sistemində sahibkarlıq ekosistemi” və “Sahibkarlıq təhsili və sahibkarlıq haqqında elm” mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В конференции приняли участие руководители ведущих университетов России, Казахстана, Таджикистана и других стран, депутаты, а также представители организаций, осуществляющих деятельность в сфере предпринимательства страны.
На конференции, модератором которой выступил директор Международной школы предпринимательства Тюменского государственного университета, профессор Эдуард Омаров, обсуждались вопросы положительного влияния предпринимательского образования на экономическое развитие стран, возможности использования этой сферы как мощного ресурса.
В рамках конференции с докладами по теме выступили ректор Тюменского государственного университета, доцент Иван Романчук, заместитель председателя правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики Эмиль Гусейнли, начальник отдела по работе с высшими и средними специальными учебными заведениями Государственного агентства по науке и высшему образованию Самир Гамидов, заместитель директора Департамента государственной молодежной политики и образовательной деятельности Министерства науки и высшего образования Российской Федерации Александр Ведехин, вице-президент Конфедерации предпринимателей Азербайджана Вугар Зейналов, директор Института социальных наук Университета Дунауйварош Венгрии, заведующий кафедрой экономики и менеджмента, профессор Андреа Кеси-Шеремлей, а также проректор по стратегическому развитию, международным связям и коммерциализации Университета Кунаева Казахстана, доцент Эльвира Омурчиева. Выступившие поделились своими взглядами и внесли предложения относительно предпринимательской профессии, предпринимательской экосистемы, влияния предпринимательского образования на экономическое развитие и конкурентоспособность предпринимателей.
На открытии конференции выступила проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова, которая рассказала о связях UNEC с российскими вузами. Она подчеркнула, что UNEC тесно сотрудничает со многими ведущими вузами России и реализует программы двойных дипломов. Она также особо отметила, что UNEC единственный азербайджанский университет, имеющий филиал в России.
Конференция продолжила свою работу панельными дискуссиями. В рамках дискуссий состоялся обмен мнениями по темам «Профессия предпринимателя, ее легитимация и перспективы развития», «Экосистема предпринимательства в системе высшего образования», «Предпринимательское образование и наука о предпринимательстве».