UNEC-də Scopus bazasında məqalə sayına görə fərqlənən kafedralar “Təşəkkürnamə”lərlə təltif olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2024-cü il üzrə Scopus bazasında indekslənən ən çox elmi əsərlərin sayına görə fərqlənən kafedralar təltif olunub.
Tədbirdə UNEC rektoru prof. Ədalət Muradov, elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor prof. Rövnəq Rzayev və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
“Mühəndislik və tətbiqi elmlər” və “Maliyyə və audit” kafedraları 2024-cü il üzrə Scopus bazasında indekslənən ən çox elmi əsərlərin sayına görə, “Biznesin idarə edilməsi” kafedrası 2024-cü il üzrə Scopus bazasında Cite Score kateqoriya kvartili Q1 olan jurnallarda ən çox elmi əsərlərin sayina görə, “İqtisadiyyat” kafedrası isə 2024-cü il üzrə Scopus bazasında ən çox xarici həmmüəllifi elmi əsərlərin sayına görə fərqləniblər.
UNEC rektoru prof. Ədalət Muradov Elm Festivalının təşkil olunmasında fəal iştirak edən əməkdaşlara təşəkkürünü bildirərək, onlara  gələcək  fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Həmçinin rektor çıxışında, Scopus və Web of Science çap olunmuş məqalələrin və istinadların sayının artımına görə UNEC-in dünyada lider olduğunu qeyd edib. Rektor UNEC-də elmin rəqəmsallaşması ilə bağlı həyata keçirilən yeni layihələr barədə də ətraflı məlumat verib.
Sonra professor-müəllim heyəti onlara verilən dəyəri yüksək qiymətləndirərək, universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.

UNEC Chairs Recognized for Excellence in Scopus Publications with Certificates of Appreciation
At the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the academic chairs that distinguished themselves in 2024 by publishing the highest number of scientific papers indexed in the Scopus database were honored with Certificates of Appreciation.
The event was attended by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov; Vice-Rector for Science and Innovation, Professor Rovnag Rzayev; as well as members of the university’s academic staff.
The Engineering and Applied Sciences and Finance and Auditing chairs were recognized for having the highest number of publications indexed in Scopus in 2024. The Business Management chair was acknowledged for producing the highest number of scientific articles in journals ranked in the Q1 quartile of the CiteScore category. Additionally, the Economics chair was distinguished for the highest number of publications co-authored with international collaborators in Scopus during the same year.
In his remarks, Rector Professor Adalat Muradov extended his gratitude to the staff who actively contributed to the organization of the Science Festival and wished them continued success in their future academic endeavors.
He also noted that UNEC has emerged as a global leader in the increasing number of articles and citations published in Scopus and Web of Science. Furthermore, the rector shared detailed insights into ongoing projects at UNEC aimed at the digitalization of scientific research.
Following the presentations, the faculty members expressed their sincere appreciation for the recognition and thanked the university leadership for their continued support.
The ceremony concluded with Professor Adalat Muradov presenting Certificates of Appreciation to the distinguished chairs.