UNEC-də sərgi konfrans: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etdiyi şəxsi kitabları”
Mayın 4-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunan “Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etdiyi şəxsi kitabları” mövzusunda sərgi-konfrans keçirilib.
Konfrans iştirakçıları Ümummilli Liderin universitetdə ucaldılan büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Sonra Heydər Əliyevin Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi kitablardan ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Ulu Öndərin həyat yolunun, onun zəngin irsinin bugünkü gənclər tərəfindən dərindən öyrənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, Heydər Əliyevin ideyaları sırasında milli mədəniyyətin ayrılmaz hissəsi olan kitabxanaların inkişafı xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Ulu Öndərin fikrincə, “Kitabxana xalq, millət üçün, cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, mənəviyyat, bilik, zəka mənbəyidir. Ona görə də kitabxanalara daim hörmət xalqımızın mədəniyyətini nümayiş etdirən amillərdən biridir”.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov Ulu Öndərin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və mədəni sərvətlərimizin mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasında böyük diqqət və qayğısından danışıb.
Bildirib ki, 1993-cü ildə Azərbaycanda yaranan mürəkkəb tarixi şəraitdə Azərbaycanın kitabxana şəbəkələri də məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşmişdi. Məhz bu dövrdə Ulu Öndərin xalqın tələbi ilə yenidən Azərbaycana rəhbərlik etməsi bütövlükdə elmimizi, mədəniyyətimizi tamamilə dağılmaqdan xilas etdiyi kimi, kitabxanaların da məhvinin qarşısını alıb. Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycanda kitabxana quruculuğunda mühüm rol oynayan daha bir uğurlu addımı ölkənin kitabxana tarixində dönüş mərhələsi hesab olunan “Kitabxana işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun qəbul olunmasıdır.
K.Tahirov qeyd edib ki, Ulu Öndərin ideyalarını layiqincə davam və inkişaf etdirən Prezident İlham Əliyevin ölkədə kitabxana işinə qayğısından danışmamaq mümkün deyil. Dövlət başçısının 2004-cü ildə imzaladığı “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” sərəncamı Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafında xüsusi rol oynayıb. K.Tahirov həmin sərəncama əsasən, kitabların 25 min nüsxə tirajla çap olunaraq bütün kitabxanalara hədiyyə verilməsinin oxucuların yenidən kitabxanalara qayıtması üçün real şərait yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edənlər Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən mədəni quruculuq tədbirlərindən, kitabxana işinin təşkilinin prioritet əhəmiyyət kəsb edən, cəmiyyətin mədəni həyatına təsir edən bir amilə çevrilməsindən danışıblar.
Sonda Ulu Öndərin 3 iyun 1995-ci ildə Milli Kitabxanadakı çıxışından hazırlanan qısa film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə “Azərbaycan xalçaları Qarabağ qrupu” və “Ana dedim, qarşımda gözəl bir səhnə açıldı” kitabları Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən UNEC-ə hədiyyə edildi.

В UNEC выставка-конференция: “Личные книги, подаренные Великим вождем Гейдаром Алиевым Азербайджанской национальной библиотеке
4 мая при совместной организации Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Азербайджанской национальной библиотеки состоялась посвященная 93-й годовщине Общенационального лидера Гейдара Алиева конференция на тему «Личные книги, подаренные Великим вождем Гейдаром Алиевым Азербайджанской национальной библиотеке».
Участники конференции,  возложив цветы перед возвышающимся в университете бюстом Общенационального лидера, почтили память Великого вождя минутой молчания. Затем был проведен просмотр выставки, состоящей  из книг, подаренных Гейдаром Алиевым Национальной библиотеке.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о жизненном пути Великого вождя,  о его богатом наследии, глубокое изучение которого имеет большое значение для сегодняшней молодежи. Он отметил, что в ряду идей Гейдара Алиева большое значение имеет развитие библиотечного дела,  которое является неотделимой частью национальной культуры. По мнению Великого вождя, «Библиотека для народа, нации, общества является святым местом, источником нравственности, знаний, интеллекта. Поэтому уважение к  библиотеке является одним из факторов демонстрирующих культуру нашего народа».
Директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Таиров отметил большое внимание и проявленную Великим вождем заботу развитию культуры Азербайджана,   защите культурных ценностей и   донесении их  до будущего поколения.
Было отмечено, что в 1993 году в связи сложившейся  в Азербайджане сложной исторической обстановкой сеть азербайджанских библиотек находилась од угрозой разрушения. Именно в этот период как руководство вновь Азербайджаном Великим вождем по требованию народа спасло науку, культуру от  полного разрушения, так и предотвратило уничтожение библиотеки. Еще одним успешным шагом Великого вождя, играющим важную роль в создании библиотеки в независимом Азербайджане и считающимся  переломным этапом в истории библиотеки, явилось принятие Закона Азербайджанской Республики «О библиотечной работе».
К.Таиров отметил, что невозможно не отметить, проявленную заботу развитию библиотечного дела в стране Президентом Ильхамом Алиевым, который достойно продолжает  и развивает идеи Великого вождя. Подписанное главой государства в 2004 году Распоряжения «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке латинской графикой» сыграла важную роль в развитии библиотечного дела в Азербайджане. К.Таиров отметил, что в соответствии с указанным Распоряжением создал реальные условия для издания книг  тиражом 25 тысяч, которые были представлены в подарок во все библиотеки,  и возвращения читателей вновь в библиотеки.
Выступившие на мероприятии  рассказали об осуществляемых под руководством Великого вождя культурно-творческих мероприятиях, организации библиотечной работы, имеющей  приоритетное значение и влияющей на культурную жизнь общества.
В конце был продемонстрирован короткий фильм, подготовленный из выступления Великого вождя в Национальной библиотеке 3 июня 1995 года.
На мероприятии книги «Карабахская группа азербайджанских ковров» и «Сказал мать, передо мной открылась красивая сцена» были представлены в подарок UNEC.