UNEC-də sosial biznes anlayışının təşviqi üçün addımlar atılacaq
Dünyanın müxtəlif bölgələrində fəaliyyyət göstərən Yunus Sosial Biznes Mərkəzlərinin nümayəndələri ilə virtual konfrans keçirilib. Konfransda Yunus Sosial Biznes Mərkəzlərinin fəaliyyətləri müzakirə olunub.
Virtual konfrans ideyası noyabr ayında Paris şəhərində keçirilən Sosial Biznes Akademiya tədbiri çərçivəsində UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun da iştirak etdiyi Nobel sülh mükafatı laeurati, professor Məhəmməd Yunusla görüş zamanı irəli sürülüb.
Onlayn konfransda 2017-ci ilin sentyabr ayında Malayziyada təşkil edilməsi planlaşdırılan və Azərbaycanda daxil olmaqla Asiya-Pasifik regionundakı bütün Yunus Mərkəzlərinin nümayəndələrinin qatılacağı Asiya Pasific Sosial Biznes Forum (Social Business Asia Pacific Forum) haqqında, bununla əlaqədar Birləşmiş Millətlər Təşkilatına qrant üçün müraciət edilməsi, Məhəmməd Yunusun konfransda iştirakı, bütün Yunus Mərkəzləri arasında əməkdaşlıq, magistr tələbələri üçün forumun təşkil edilməsi kimi məsələlər müzakirə edilib.
Virtual konfrans iştirakçıları bu ilin 9-10 noyabr tarixlərində Paris şəhərində keçirilən Sosial Biznes Akademiya tədbirində Azərbaycandan da olan nümayəndələrin iştirak etməsini və UNEC rektorunun M.Yunusla bir sıra mühüm mövzularda fikir mübadiləsi aparmasının əhəmiyyətini qeyd ediblər.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Anar Kazımov bu ilin iyun ayında regionda ilk dəfə olaraq UNEC-də fəaliyyətə başlayan Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, UNEC-də sosial biznes anlayışının təşviqi üçün lazımi tədbirlər görüləcək.
Yaponiya Yunus Mərkəzinin təmsilçisi Aşir Əhməd 21-22 Fevral 2017- ci il tarixlərində Tokioda keçiriləcək digər bir forum barədə məlumat verərək, bütün iştirakçıları həmin foruma dəvət edib. Tailandda fəaliyyət göstərən Yunus Mərkəzinin təmsilçisi Faiz Şah Mərkəzlərinin üç əsas istiqaməti – maarifləndirmə, tədris və fəaliyyət haqqında məlumat verib. Malayziya Sosial Biznes Mərkəzinin nümayəndəsi Əhməd Rafuddin mərkəzin gördüyü işlər və təşkil etdikləri sahibkarlıq kurslarından söz açıb.
Virtual konfransda Yunus Sosial Biznes Mərkəzlərinin fəaliyyətlərinin daha səmərəli aparılması məqsədilə vahid platformanın işlənməsinə qərar verilib. Eyni zamanda, bu istiqamətdə tədris planlarının hazırlanması, qadınların sosial biznes sahibkarlığına cəlb edilməsi, MBA səviyyəsində sahibkarlıq kurslarının təşkil edilməsi kimi mövzular da müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, virtual konfransda UNEC-in nümayəndələri ilə yanaşı Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun nümayəndələri və HUMAN Fondunun (HUMAN Foundation) təsisçisi Fəridə Əsgərzadə iştirak ediblər.

В UNEC будут предприняты шаги для поощрения социального бизнеса
Состоялась виртуальная конференция с представителями Социального бизнес-центра Юнус, действующего в различных регионах мира. На конференции обсуждались вопросы деятельности Социального бизнес-центра Юнус.
Идея виртуальной конференции была выдвинута на встрече ректора, профессора Адалата Мурадова, участвовавшего в мероприятии в рамках Социальной бизнес академии, состоявшегося в ноябре в городе Париже, с лауреатом Нобелевской премии, профессором Мухаммадом Юнусом.
На онлайн конференции обсуждались вопросы о форуме Asiya Pasific Sosial Biznes Forum (Social Business Asia Pacific Forum), проведение которого планируется в сентябре 2017 года в Малайзии  с участием представителей всех центров Юнус в регионе Asiya-Pasifik, включая и Азербайджан, об участии Мохаммада Юнуса в конференции, сотрудничества между всеми центрами Юнус,  организации форума для студентов-магистров.
Участники виртуальной конференции отметили об участии в Социальной бизнес академии, состоявшейся в Париже 9-10 ноября текущего года, представителей из Азербайджана и о проведении обмена мнениями ректора UNEC с М.Юнусом по ряду важных тем.
Директор Департамента международных отношений UNEC Анар Казымов  отметил о значении Социального бизнес-центра, который впервые в регионе приступил к деятельности в UNEC в июне текущего года. Было отмечено, что для поощрения в UNEC понятия социального бизнеса будут приняты нужные меры.
Учредитель японского центра Юнус Ашир Ахмед дал информацию о другом форуме, который состоится в Японии 21-22 февраля 2017 года и пригласил всех участников на форум. Учредитель Центра Юнус в Таиланде Фаиз Шах дал информацию об основных трех направлениях центров – просветительском, учебном и проведении деятельности. Представитель Социального бизнес-центра Малайзии Ахмед Рафуддин рассказал о проделанных работах и организованных курсах предпринимательства.
На виртуальной конференции в целях осуществления более эффективной деятельности Социального бизнес-центра Юнус было принято решение о разработке единой платформы. В то же время в этом направлении обсуждались темы разработки учебных планов, привлечения женщин в социальное предпринимательство бизнеса, организации курсов предпринимательства на уровне МБА.
Следует отметить, что в виртуальной конференции наряду с представителями UNEC приняли участие представители Международного Евразийского Фонда Печати и учредитель Фонда HUMAN (HUMAN Foundation) Фарида Аскерзаде.