UNEC-də tanınmış ziyalıların iştirakı ilə “Oxu mədəniyyəti” layihəsinə start verildi
UNEC-də ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbirlər planı çərçivəsində “Oxu mədəniyyəti” layihəsinə start verilib.
Tədbirdə millət vəkilləri Etibar Əliyev, Fazil Mustafa, Nizami Cəfərov, ölkənin tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri professor Şahlar Əsgərov, Kərim Tahirov, Rəşad Məcid, Elçin Şıxlı, Qulu Məhərrəmli, Seyran Səxavət, Şahbaz Xuduoğlu, Teymur Kərimli, Aqşin Yenisey, Qismət Rüstəmov iştirak ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, ölkənin sevilən və seçilən ziyalıları ilə görüşün universitet həyatında özünəməxsus yeri olduğunu bildirib. Rektor “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində gənclərin mütaliəyə marağının artırılması və oxu mədəniyyətinin formalaşdırılması məqsədilə universitetdə “Oxu mədəniyyəti”nə həsr olunan müxtəlif məzmunlu tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov cəmiyyətə kitab oxumağı aşılamağın vacibliyindən danışıb: “Bu gün cəmiyyətdə kitaba maraq azalır. Cəmiyyəti irəli aparan şəxsiyyətləri məhz mədəniyyət yetişdrir. Universitet isə bilik və elm verir, şəxsiyyət yetişdirmir. Bu gün “Z” nəslinə kitab oxumağı aşılamaq üçün kitabların dizaynında, çapında həmin nəslin zövqü və marağı nəzərə alınmalıdır”- deyə rektor bildirib.
UNEC-də biri 24/7 olmaqla, 5 kitabxananın fəaliyyət göstərdiyini deyən rektor, kitab  fondunun son 4 ildə 7 faiz, ənənəvi kitabxanadan istifadənin 84 faiz, elektron kitabxanadan istifadənin 47 faiz, kitab dövriyyəsinin isə 190 faiz artığını qeyd edib.
UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva dünya ölkələri üzrə oxu statistikası, mütaliənin faydaları barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib. Həmçinin UNEC kitabxanalarından istifadə üzrə statistikanı açıqlayıb.
Tədqimatdan sonra Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitaba və kitabxanalara verilən yüksək dəyərin təbliğinin, eləcə də nəşriyyatların kitab çapında gənclərin maraqlarını və tələblərini nəzərə almasının vacibliyindən danışıb. Ölkə üzrə mütaliə statistikasının aparılması üçün universitetlərin, ziyalıların dəstəyinə ehtiyac olduğunu bildirib.
Millət vəkili Etibar Məmmədov gənclərin hərtərəfli şəxsiyyət kimi yetişməsində mütaliə mədəniyyətinin böyük təsiri olduğunu qeyd edib. Tələbələrə biliklə yanaşı, oxu mədəniyyətinin aşılanmasının, onların tədqiqata cəlb edilməsinin universitetlərin əsas missiyalarından olduğunu deyib. Tədbirlər planının əhəmiyyətini vurğulayan millət vəkili, şəxsi kitabxanasından 80 kitabı universitetə hədiyyə etdiyini bildirib.
Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid mütaliənin insanların söz bazasının zənginləşməsi, özgüvəninin artması, natiqlik bacarığının formalaşması istiqamətində qazandırdığı üstünlüklərdən danışıb.
Tanınmış şair, yazıçı, nasir-tərcüməçi Seyran Səxavət kitaba sevginin aşılanmasında ailənin rolundan söz açıb. Kitabın insanlara qazandırdığı dəyərlərdən danışan sevimli şair kitabın müqəddəsliyini “Kitaba qayıtmaq Allaha qayıtmaqdır” fikri ilə tamamlayıb.
Millət vəkili Nizami Cəfərov hər bir Azərbaycan gəncinin dahi şairlərimiz N.Gəncəvi, M.Füzuli, İ.Nəsiminin əsərlərini oxumalı olduğunu bildirib. Tələbələrin dərsliklərə marağını artırmaq üçün universitetlərdə fundamental dərsliklərin hazırlanmalı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Millət vəkili Fazil Mustafa mütaliə ilə bağlı şəxsi təcrübəsini iştirakçılarla bölüşüb. Oxu mədəniyyətinin təbliği ilə bağlı universitetlərin üzərinə böyük missiyanın düşdüyünü və bu tip tədbirlərin ənənə halına çevrilməli olduğunu qeyd edib.
“Qanun” nəşriyyatının direktoru Şahbaz Xuduoğlu kitab alıcıları arasında yeni “Z” nəslin nümayəndələrinin daha çox olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu tendensiyanı yüksək qiymətləndirib. O, yeni nəsil yazıçı, bəstəkar, iqtisadçı, ümumilikdə bütün sahələrdə təmsil olunan nümayəndələrin bir araya gətirilərək, müzakirələr aparılmasının önəmindən  danışıb.
Professor Şahlar Əsgərov ulu öndər Heydər Əliyevin kitaba verdiyi dəyərdən danışıb, bununla bağlı xatirələrini bölüşüb. Oxu mədəniyyətinin formalaşmasında texnoloji yanaşmaya ehtiyac olduğunu diqqətə çatdıran professor, XXI əsr universitetlərinin bu istiqamətdə töhfələr verə biləcəyini vurğulayıb.
Dünyada 78 mədəniyyət dilinin mövcud olduğundan danışan gənc şair Aqşin Yenisey kitaba qayıdış baş verməsə, Azərbaycan dilinin şifahi dillər mərhələsində qalacağından narahatlığını ifadə edib. A.Yenisey yazıçı və oxucunun kimliyinin önəmli faktorlardan olduğunu bildirərək, oxuculara dünyaya kitabdan baxmağı aşılamağın vacibliyini bildirib.

В UNEC с участием известной интеллигенции дан старт проекту «Культура чтения»
В UNEC в рамках плана мероприятий, посвященных 100-летию великого вождя Гейдара Алиева, дан старт проекту «Культура чтения».
В мероприятии приняли участие депутаты Этибар Алиев, Фазиль Мустафа, Низами Джафаров, представители общественности страны профессор Шахлар Аскеров, Керим Тахиров, Рашад Меджид, Эльчин Сыхлы, Гулу Магеррамлы, Сейран Сахават, Шахбаз Худуоглы, Теймур Керимли, Агшин Енисей, Гисмат Рустамов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов приветствовал гостей и сказал, что встреча с любимой и выдающейся интеллигенцией страны занимает особое место в жизни университета. Ректор отметил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в университете будут проведены мероприятия, посвященные «Культуре чтения», с целью повышения интереса молодежи к чтению и формирования культуры чтения. А. Мурадов отметиил о важности обучения общества чтению книг: «Сегодня в обществе снижается интерес к книгам. Именно культура развивает личности, которые ведут общество вперед. Университет дает знания и науку, он не воспитывает личность. Сегодня, чтобы привить чтению поколение «И», нужно учитывать вкус и интересы этого поколения при оформлении и печати книг», — сказал ректор.
Ректор отметил, что UNEC имеет 5 библиотек, одна из которых работает 24/7, книжный фонд за последние 4 года увеличился на 7 процентов, использование традиционной библиотеки увеличилось на 84 процента, использование электронной библиотеки на 47 процентов, а оборот книг увеличился на 190 процентов.
С интересной презентацией о статистике чтения и пользе чтения в странах мира выступила Адиля Абдуллаева, директор Информационного центра библиотек UNEC. Она также озвучила статистику использования библиотек UNEC.
После презентации директор Национальной библиотеки Керим Тахиров рассказал о важности популяризации высокой ценности, придаваемой книгам и библиотекам, а также важности учета издательствами интересов и запросов молодежи в печатании книг. Он сказал, что для ведения статистики чтения по стране необходима поддержка университетов и интеллигенции.
Депутат Этибар Мамедов отметил, что культура чтения оказывает большое влияние на развитие молодежи как всесторонней личности. Он сказал, что помимо знаний, привитие культуры чтения и вовлечение их в исследовательскую работу является одной из основных миссий университетов. Подчеркнув важность плана мероприятий, депутат сообщил, что передал университету 80 книг из личной библиотеки.
Председатель Совета прессы Рашад Меджид рассказал о пользе чтения в плане обогащения словарного запаса людей, повышения их уверенности в себе, развития разговорных навыков.
Известный поэт, писатель, прозаик-переводчик Сейран Сахават рассказал о роли семьи в привитии любви к книге. Говоря о ценностях, которые книга несет людям, всеми любимый поэт заверштл святость книги мыслью «Возвращение к книге — это возвращение к Богу».
Депутат Низами Джафаров отметил, что каждая азербайджанская молодежь должна прочитать произведения наших гениальных поэтов Н. Гянджеви, М. Физули, И. Насими. Он указал, что в вузах должны быть подготовлены фундаментальные учебники, чтобы повысить интерес студентов к учебникам.
Депутат Фазиль Мустафа поделился с участниками личным опытом чтения. Он отметил, что на университеты возложена большая миссия по популяризации культуры чтения и подобные мероприятия должны стать традицией.
Директор издательства «Ганун» Шахбаз Худуоглу отметил, что среди покупателей книг стало больше представителей нового поколения «И», и высоко оценил эту тенденцию. Он рассказал о важности объединения представителей нового поколения писателей, композиторов, экономистов, представителей всех сфер, проведения дискуссий.
Профессор Шахлар Аскеров рассказал о значении, которую придавал  великий лидер Гейдар Алиев книге и в связи с этим поделился своими воспоминаниями. Отметив необходимость технологического подхода в формировании культуры чтения, профессор подчеркнул, что университеты 21 века могут внести свой вклад в этом направлении.
Говоря о том, что в мире существует 78 культурных языков, молодой поэт Агшин Енисей выразил обеспокоенность тем, что если не будет возвращение к книге, то азербайджанский язык так и останется на стадии устных языков. А. Енисей отметил, что   тождество писателя и читателя является одним из важных факторов, и подчеркнул важность обучения читателей смотреть на мир через книги.