UNEC-də tanınmış ziyalıların iştirakı ilə “Oxu mədəniyyəti” layihəsinə start verildi
UNEC-də ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbirlər planı çərçivəsində “Oxu mədəniyyəti” layihəsinə start verilib.
Tədbirdə millət vəkilləri Etibar Əliyev, Fazil Mustafa, Nizami Cəfərov, ölkənin tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri professor Şahlar Əsgərov, Kərim Tahirov, Rəşad Məcid, Elçin Şıxlı, Qulu Məhərrəmli, Seyran Səxavət, Şahbaz Xuduoğlu, Teymur Kərimli, Aqşin Yenisey, Qismət Rüstəmov iştirak ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, ölkənin sevilən və seçilən ziyalıları ilə görüşün universitet həyatında özünəməxsus yeri olduğunu bildirib. Rektor “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində gənclərin mütaliəyə marağının artırılması və oxu mədəniyyətinin formalaşdırılması məqsədilə universitetdə “Oxu mədəniyyəti”nə həsr olunan müxtəlif məzmunlu tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov cəmiyyətə kitab oxumağı aşılamağın vacibliyindən danışıb: “Bu gün cəmiyyətdə kitaba maraq azalır. Cəmiyyəti irəli aparan şəxsiyyətləri məhz mədəniyyət yetişdrir. Universitet isə bilik və elm verir, şəxsiyyət yetişdirmir. Bu gün “Z” nəslinə kitab oxumağı aşılamaq üçün kitabların dizaynında, çapında həmin nəslin zövqü və marağı nəzərə alınmalıdır”- deyə rektor bildirib.
UNEC-də biri 24/7 olmaqla, 5 kitabxananın fəaliyyət göstərdiyini deyən rektor, kitab  fondunun son 4 ildə 7 faiz, ənənəvi kitabxanadan istifadənin 84 faiz, elektron kitabxanadan istifadənin 47 faiz, kitab dövriyyəsinin isə 190 faiz artığını qeyd edib.
UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva dünya ölkələri üzrə oxu statistikası, mütaliənin faydaları barədə maraqlı təqdimatla çıxış edib. Həmçinin UNEC kitabxanalarından istifadə üzrə statistikanı açıqlayıb.
Tədqimatdan sonra Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitaba və kitabxanalara verilən yüksək dəyərin təbliğinin, eləcə də nəşriyyatların kitab çapında gənclərin maraqlarını və tələblərini nəzərə almasının vacibliyindən danışıb. Ölkə üzrə mütaliə statistikasının aparılması üçün universitetlərin, ziyalıların dəstəyinə ehtiyac olduğunu bildirib.
Millət vəkili Etibar Məmmədov gənclərin hərtərəfli şəxsiyyət kimi yetişməsində mütaliə mədəniyyətinin böyük təsiri olduğunu qeyd edib. Tələbələrə biliklə yanaşı, oxu mədəniyyətinin aşılanmasının, onların tədqiqata cəlb edilməsinin universitetlərin əsas missiyalarından olduğunu deyib. Tədbirlər planının əhəmiyyətini vurğulayan millət vəkili, şəxsi kitabxanasından 80 kitabı universitetə hədiyyə etdiyini bildirib.
Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid mütaliənin insanların söz bazasının zənginləşməsi, özgüvəninin artması, natiqlik bacarığının formalaşması istiqamətində qazandırdığı üstünlüklərdən danışıb.
Tanınmış şair, yazıçı, nasir-tərcüməçi Seyran Səxavət kitaba sevginin aşılanmasında ailənin rolundan söz açıb. Kitabın insanlara qazandırdığı dəyərlərdən danışan sevimli şair kitabın müqəddəsliyini “Kitaba qayıtmaq Allaha qayıtmaqdır” fikri ilə tamamlayıb.
Millət vəkili Nizami Cəfərov hər bir Azərbaycan gəncinin dahi şairlərimiz N.Gəncəvi, M.Füzuli, İ.Nəsiminin əsərlərini oxumalı olduğunu bildirib. Tələbələrin dərsliklərə marağını artırmaq üçün universitetlərdə fundamental dərsliklərin hazırlanmalı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Millət vəkili Fazil Mustafa mütaliə ilə bağlı şəxsi təcrübəsini iştirakçılarla bölüşüb. Oxu mədəniyyətinin təbliği ilə bağlı universitetlərin üzərinə böyük missiyanın düşdüyünü və bu tip tədbirlərin ənənə halına çevrilməli olduğunu qeyd edib.
“Qanun” nəşriyyatının direktoru Şahbaz Xuduoğlu kitab alıcıları arasında yeni “Z” nəslin nümayəndələrinin daha çox olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu tendensiyanı yüksək qiymətləndirib. O, yeni nəsil yazıçı, bəstəkar, iqtisadçı, ümumilikdə bütün sahələrdə təmsil olunan nümayəndələrin bir araya gətirilərək, müzakirələr aparılmasının önəmindən  danışıb.
Professor Şahlar Əsgərov ulu öndər Heydər Əliyevin kitaba verdiyi dəyərdən danışıb, bununla bağlı xatirələrini bölüşüb. Oxu mədəniyyətinin formalaşmasında texnoloji yanaşmaya ehtiyac olduğunu diqqətə çatdıran professor, XXI əsr universitetlərinin bu istiqamətdə töhfələr verə biləcəyini vurğulayıb.
Dünyada 78 mədəniyyət dilinin mövcud olduğundan danışan gənc şair Aqşin Yenisey kitaba qayıdış baş verməsə, Azərbaycan dilinin şifahi dillər mərhələsində qalacağından narahatlığını ifadə edib. A.Yenisey yazıçı və oxucunun kimliyinin önəmli faktorlardan olduğunu bildirərək, oxuculara dünyaya kitabdan baxmağı aşılamağın vacibliyini bildirib.

“Reading culture” project is launched at UNEC with the participation of well-known intellectuals
“Reading culture” project has been launched at UNEC as part of the event plan dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev.
MPs Etibar Aliyev, Fazil Mustafa, Nizami Jafarov, well-known public representatives of the country Professor Shahlar Askerov, Karim Tahirov, Rashad Majid, Elchin Shikhli, Gulu Maharramli, Seyran Sakhavat, Shahbaz Khuduoglu, Teymur Karimli, Agshin Yenisey, Kismat Rustamov participated in the event.
The rector of UNEC, Professor Adalat Muradov welcomed the guests and said that the meeting with the beloved and outstanding intellectuals of the country has a special place in the life of the university. The rector pointed out that within the “Year of Heydar Aliyev” events dedicated to the “Reading culture” will be held in the university in order to increase the interest of young people in reading and to form a reading culture. A.Muradov spoke about the importance of teaching the society to read books: “Today, the interest in books is decreasing in the society. It is the culture that develops the personalities that lead society forward. The university gives knowledge and science, but it does not train personality. “Today, in order to inculcate reading in generation Z, the taste and interest of that generation should be taken into account in the design and printing of books,” said the rector.
The rector said that UNEC has 5 libraries, one of which is 24/7, the book fund has increased by 7 percent in the last 4 years, the use of the traditional library has increased by 84 percent, the use of the electronic library by 47 percent, and the circulation of books has increased by 190 percent.
Adila Abdullayeva, director of the UNEC Library Information Center, made an interesting presentation about the reading statistics in the countries of the world and the benefits of reading. She also announced statistics on the use of UNEC libraries.
After the presentation, the director of the National Library, Karim Tahirov, spoke about the importance of promoting the high value given to books and libraries, as well as the importance of publishers taking into account the interests and demands of young people in book printing. He said that the support of universities and intellectuals is needed to conduct reading statistics across the country.
MP Etibar Mammadov noted that the culture of reading has a great influence on the development of young people as a comprehensive personality. He said that in addition to knowledge, inculcating the culture of reading and involving them in research is one of the main missions of universities. Emphasizing the importance of the action plan, the MP said that he donated 80 books from his personal library to the university.
The chairman of the Press Council, Rashad Majid, spoke about the benefits of reading in the direction of enriching people’s vocabulary, increasing their self-confidence, and developing speaking skills.
The well-known poet, writer, and prose translator Seyran Sakhavat spoke about the role of the family in instilling love for books. Speaking about the values that the book brings to people, the beloved poet completed the sanctity of the book with the thought “Returning to the book is returning to God.”
MP Nizami Jafarov said that every Azerbaijani youth should read the works of our genius poets N. Ganjavi, M. Fuzuli, and I. Nasimi. He pointed out that fundamental textbooks should be prepared in universities to increase students’ interest in textbooks.
MP Fazil Mustafa shared his personal experience of reading with the participants. He noted that universities have a great mission to promote the culture of reading and that such events should become a tradition.
Shahbaz Khuduoglu, the director of “Qanun” publishing house, pointed out that there are more representatives of the new “Z” generation among book buyers, and highly appreciated this trend. He spoke about the importance of bringing together representatives of the new generation of writers, composers, economists, and representatives of all fields, and conducting discussions.
Professor Shahlar Askerov spoke about the value of the great leader Heydar Aliyev in the book and shared his memories about it. Emphasizing the need for a technological approach in the formation of reading culture, the professor emphasized that 21st-century universities can contribute in this direction.
Speaking about the fact that there are 78 cultural languages in the world, the young poet Agshin Yenisey expressed his concern that if there is no return to the book, the Azerbaijani language will remain at the stage of oral languages. A. Yenisey stated that the identity of the writer and the reader is one of the important factors and emphasized the importance of teaching the readers to look at the world through books.