UNEC-də tədrisin təşkilində mühüm dəyişikliklər
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Təhsil naziri Ceyhun Bayramov müvafiq əmri ilə “İqtisadiyyat və idarəetmə” ixtisasları qrupuna daxil olan ixtisaslar  üzrə yeni təhsil standartlarının təsdiq edildiyi bildirib. Dünyanın ən yaxşı 25 universitetin təcrübəsi əsasında hazırlanan yeni standartların təhsil sistemində köklü dəyişikliklər etdiyini diqqətə çatdırıb. Rektor dəyişikliyin milli təhsil sisteminin beynəlxalq təhsil sisteminə uyğunlaşdırılması, tələbə mobilliyinin artırılması, tələbələrin müvafiq kompetensiyalarının, eləcə də yumşaq və sərt vərdişlərinin formalaşdırılması, məzunların əmək bazarının tələblərinə cavab verməsi, tələbələrin daha çox sərbəst işləmələrinin stimullaşdırılması və s.  istiqamətində ciddi addım olduğunu qeyd edib. Yeni standartlara uyğun olaraq tədris planlarının hazırlanmasının və dəsrlərin təşklinin vacibliyini vurğulayıb.
UNEC-in prorektoru, dosent Anar Rzayev tədris standartları barədə məlumat verib. Bildirib ki, dəyişkilyə əsasən, Yekun Dövlət Attestasiyası (YDA) ləğv edilib, tədrisin təşkilində 1+3 modeli əsas götürülüb, xarici dilin tədrisi iki ilədək uzadılıb. Yeni standartlara uyğun tədris planlarının hazırlanması ilə bağlı müvafiq kafedra və strukur bölmə rəhbərləri ilə müzakirələrin aparıldığını deyib.
İclasda təcrübənin təşkilində köklü dəyişikliklərin olduğu, I kursun birinci semestrində “Karyera planlaması”, II semestrdə “Yumşaq vərdişlər” fənnin, IV kursun 8-ci semestrində isə “Sərt vərdişlər” fənninin tələbələrə tədris olunacağı qeyd edilib. Müəyyən edilmiş meyarlar əsasında tələbələrin müəssisələrdə təcrübə keçməsinə də şərait yaradılacaq. Təcrübənin təşkilində daha bir yenilik isə tələbələrə akademik transkriptlə yanaşı, tələbələrin bilik və bacarıqlarını özündə ehtiva edən qeyri-akademik transkriptin verilməsi ilə bağlıdır. Qeyri-akademik traskript üzrə meyarların məyyən olunması  istqamətində işəgötürənlər arasında müzakirələrin aparıldığı bildirilib.
UNEC-də I ixtisas qrupu üzrə 9 yeni ixtisasın, II ixtisas qrupu üzrə “Beynəlxalq ticarət və logistika”, III ixtisas qrupu üzrə “Sosial iş” ixtisasının açıldığını deyən rektor, həmin ixtisaslar üzrə UNEC-də yüksək ixtisaslı mütəxəssilərin hazırlanacağına əminliyini ifadə edib. Texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə ən müasir standartlara cavab verən, müasir laboratoriyalarla təchiz olunan yeni kampusun hazır olduğunu və yeni tədris ilindən tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini deyib.
Rektor yeni tədris ilində dərslərin distant formada təşkilinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Distant dərslərin təşkili ilə bağlı UNEC Ekstern Mərkəzinin texniki imkanları hesabına müəllimlərə sertifikat proqramlarının təşkil olunacağını qeyd edib. Distant dərslərin tədrisinə xaricdə yaşayan professor və müəllimlərin də cəlb ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
İclasda UNEC-in nəzdində iki kollecin verilməsi məsələsinə də toxunulub. Bildirilib ki, klasterləşmə universitet idarəetməsində də köklü dəyişiklikləri zəruri edir. Universitet vahid universitet idarəetməsi çərçivəsində UNEC-də elektron və ənənəvi universitet idarəetməsi modelinin tətbiq olunacağı qeyd edilib.

В UNEC важные изменения в организации обучения
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что по соответствующему  приказу министра образования Джейхуна Байрамова утверждены новые образовательные стандарты для специальностей, входящих в группу специальностей «Экономика и управление». Он довел до внимания, что новые системы, разработанные на основе опыта 25 лучших университетов мира, внесут коренные изменения в систему образования. Ректор отметил, что изменения  являются серьезным шагом  в направлении соответствия национальной системы образования международной системе образования,  повышения студенческой мобильности, формирования соответствующих компетенций, а также полезных и вредных привычек студентов,  подготовки выпускников в соответствии с требованиями рынка труда, стимулирования самостоятельной работы студентов  и др. Он подчеркнул важность разработки учебных программ и организации занятий соответственно  новым стандартам.
Проректор UNEC, доцент Анар Рзаев дал информацию о стандартах обучения. Он отметил, что в соответствии с изменениями Итоговая государственная аттестация (ИГА) ликвидирована, в организации обучения за основу берется модель 1+3,  обучение иностранному языку продлено до двух лет. А.Рзаев отметил, что в связи с разработкой учебных планов соответственно новым стандартам проведены обсуждения с руководителями соответствующих кафедр и структурных подразделений.
На заседании было отмечено, что в организации практики будут внесены коренные изменения, студентам будут преподаваться следующие дисциплины в первом семестре  I курса  «Планирование карьеры», во II семестре «Полезные привычки», в 8 семестре IV курса «Вредные привычки». На основе определенных критериев будет создана возможность для прохождения студентами практики на предприятиях.  Еще одно новшество в организации практики связано с тем, что студентам наряду с академическим транскриптом будет выдаваться неакадемический транскрипт об их знаниях и способностях. Было отмечено, что в связи с определением критерий по неакадемическому транскрипту проводятся обсуждения среди принятых на работу.
Говоря о том, что в UNEC по I группе специальностей открыты 9 новых специальностей, по II группе специальностей специальность «Международная торговля и логистика», по III группе специальностей «Социальное дело», ректор выразил уверенность, что по указанным специальностям  в UNEC будут подготовлены высококвалифицированные специалисты. Было отмечено, что новый кампус, отвечающий самым современным требованиям по техническим и технологическим специальностям и оснащенный современными лабораториями, уже готов и с нового учебного года будет  предоставлен в пользование студентам.
Ректор отметил, что в новом учебном году предусматривается организация обучения в дистанционной форме. Было отмечено, что в связи с организацией дистанционных занятий за счет возможностей Центра UNEC Ekstern преподавателям будут организованы сертифицированные программы. Было доведено до внимания, что к дистанционному обучению будут привлечены также профессора и преподаватели, живущие за рубежом.
На заседании был затронут также вопрос о передаче двух колледжей в состав UNEC. Было отмечено, что кластеризация делает необходимым коренные изменения в управлении университета. В рамках единого университетского управления в UNEC будет применяться модель электронного и традиционного управления.