UNEC-də təkrar ali təhsilə qəbul sayı 2,5 dəfə artıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2024/2025-ci tədris ili üzrə təkrar ali təhsilə qəbulun nəticələri açıqlanıb.
Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev bildirib ki, bu il təkrar ali təhsilə qəbul olanların sayı ötən illə müqayisədə 48 faiz, son 5 illə müqayisədə isə 2,5 dəfə artaraq, 279 nəfər olub.
UNEC-də bu il qiyabi təhsil formasına təkrar ali təhsil üzrə qəbul olanların sayı Dövlət İmtahan Mərkəzinin xətti ilə qəbul olanların sayından yüksək olub. 19 ixtisas üzrə aparılan qəbulda tələbələrin 28 faizi “Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi”, 16 faizi “Maliyyə”, 12 faizi “İqtisadiyyat, 6 faizi “Mühasibat”, 31,5 faiz isə digər ixtisasları seçib.
Təkrar ali təhsilə qəbul olanların arasında yerli universitetlərlə yanaşı, xarici universitetlərin də məzunları yer alıb.

Admission to Second Higher Education at UNEC Increases by 2.5 Times
The results of admissions for second higher education programs at Azerbaijan State Economic University (UNEC) for the 2024/2025 academic year have been announced.
According to the Director of the Distance and Continuing Education Center, Mr Sabuhi Tanriverdiyev, the number of students admitted to second higher education programs this year has increased by 48% compared to last year, and by 2.5 times compared to the last five years, reaching a total of 279 students.
Notably, this year, the number of students admitted to part-time second higher education programs at UNEC exceeded those admitted through the State Examination Center’s process. Admissions were conducted across 19 specialties, with 28% of students selecting “State and Municipal Administration,” 16% choosing “Finance,” 12% opting for “Economics,” 6% selecting “Accounting,” and 31.5% choosing other specialties.
The admitted students include graduates not only from local universities but also from foreign universities, showcasing UNEC’s broad appeal.