UNEC-də tələbələrin yaşıl iqtisadiyyata həsr olunan beynəlxalq konfransı keçirilib
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində “Davamlı inkişaf şəraitində yaşıl iqtisadiyyat: çağırışlar və gözləntilər” mövzusunda tələbə və gənc tədqiqatçıların beynəlxalq elmi-praktiki konfransı keçirilib.
Altı ölkənin 200-dən çox gənc tədqiqatçısını bir platformada toplayan beynəlxalq konfransın açılışında  çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Fariz Əhmədov konfransın mövzusunun əhəmiyyətindən söz açıb. O, müasir iqtisadiyyatın aktual tədqiqat sahəsinə çevrildiyini diqqətə çatdıraraq, COP-29-la bağlı UNEC-də keçirilən tədbirlərdən və gənclərin bu istiqamətdə üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Rus iqtisad məktəbinin direktoru dosent Mənsur Bərxudarov tədbirdə elm və təhsil nümayəndələri ilə yanaşı, özəl və dövlət sektorlarının nümayəndələrinin də təmsil olunduğunu qeyd edərək, beynəlxalq konfransda yaşıl iqtisadiyyatın Azərbaycan, o cümlədən dünya qarşısında qoyduğu məsələlərlə bağlı müzakirələrin aparılacağını qeyd edib.
Sonra məruzəçilər qismində çıxış edən UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü professor Bəhram Əliyev yaşıl iqtisadiyyatın ayrı-ayrı aspektləri, həlli tələb olunan məsələlər, təhsil sahəsinin bu proseslərdə yeri və rolu haqqında danışıblar.
Beynəlxalq konfrans 7 panel sessiya üzrə Azərbaycanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə, Qazaxıstan, Belorus və Yunanıstanın tələbə, magistr və doktorantlarının məruzələri ilə davam edib. UNEC-in nüfuzlu alimlərinin, eləcə də yaşıl iqtisadiyyatla bağlı tanınmış elm nümayəndələrinin moderator qismində çıxış etdikləri sessiyalarda mövzu ilə bağlı maraqlı müzakirələr də aparılıb.
Konfransın sonunda Rus İqtisad Məktəbinin yaradıcı klubunun üzvləri maraqlı konsert proqramı ilə çıxış ediblər.

В UNEC состоялась международная конференция студентов, посвященная зеленой экономике
В Русской экономической школе UNEC состоялась международная научно-практическая конференция студентов и молодых исследователей на тему «Зеленая экономика в условиях устойчивого развития: вызовы и ожидания».
Выступая на открытии международной конференции, собравшей на одной платформе более 200 молодых исследователей из шести стран, проректор по науке и инновациям Фариз Ахмедов рассказал о важности темы конференции. Он обратил внимание на то, что современная экономика стала актуальной сферой исследований, рассказал о проводимых в UNEC мероприятиях, связанных с COP-29, и об обязанностях молодежи в этом направлении.
Говоря о том, что на мероприятии помимо представителей науки и образования также были представлены представители частного и государственного секторов, директор Русской экономической школы, доцент Мансур Бархударов отметил, что на международной конференции пройдут обсуждения по актуальным вопросам зеленой экономики, стоящим перед Азербайджаном, в том числе и перед миром.
Затем в качестве спикеров директор Научно-исследовательского института экономических исследований UNEC профессор Ядулла Гасанлы и действительный член Российской академии наук профессор Бахрам Алиев рассказали о различных аспектах зеленой экономики, вопросах, требующих решения, а также места и роли образования в этих процессах.
Международная конференция продолжилась докладами студентов, магистров и докторантов из России, Турции, Казахстана, Белоруссии и Греции на 7 панельных сессиях. Интересные дискуссии на эту тему состоялись и на сессиях, которые модерировали престижные ученые UNEC, а также известные представители науки, связанной с зеленой экономикой.
По завершении конференции творческий клуб Русской экономической школы выступил с интересной концертной программой.