UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin 101-ci ildönümü qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümün həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, Ümummilli Liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
Sonra UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr etdikləri rəsm əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirin açılışında Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, şərəfli ömür yolunu ölkəmizin tərəqqisinə və millətimizin parlaq gələcəyinə həsr etmiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanı ağır iqtisadi durumdan çıxaran Ulu Öndər Heydər Əliyevin iqtisadi siyasətinin fəlsəfəsi haqqında fikirlərini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
YAP Ağsaqqallar Şurasının üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov tədbirdə çıxış edərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevlə bağlı maraqlı xatirələrini bölüşüb.
Millət vəkili, YAP İdarə heyətinin üzvü professor Hikmət Babaoğlu Heydər Əliyevin liderlik missiyasından, dünya şöhrətli siyasətçinin zəngin siyasi, dövlətçilik və mənəvi irsindən bəhs edib.
YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev isə Ümummilli Liderin siyasi fəaliyyətinə nəzər salaraq, Heydər Əliyev zirvəsinin gənclər tərəfindən daim araşdırılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbirin bədii hissəsində UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin tələbələri Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş şeirlər səsləndiriblər. Tədbir Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarxın nümayişi ilə davam edib.

An event dedicated to the 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev has been held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The participants of the event first laid flowers in front of the bust of Great Leader Heydar Aliyev and expressed their respect to the dear memory of the National Leader.
Then they got acquainted with the exhibition of paintings dedicated to the National Leader Heydar Aliyev by the students of the UNEC School of Design.
The National Anthem was played at the opening of the event, and the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev and the martyrs were honored.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov greeted the guests and spoke about the great leader Heydar Aliyev’s unparalleled services to the people and state of Azerbaijan, who dedicated his glorious life to the progress of our country and the bright future of our nation. He brought to the attention of the participants the views of the Great Leader Heydar Aliyev, who brought Azerbaijan out of a difficult economic situation in the first years of independence, about the philosophy of economic policy.
Member of NAP Council of Elders, corresponding member of ANAS, director of ANAS Institute of Mathematics and Mechanics, Professor Misir Mardanov spoke at the event and shared his interesting memories about Great Leader Heydar Aliyev.
MP, member of NAP Board of Directors Professor Hikmat Babaoglu spoke about the leadership mission of Heydar Aliyev, the rich political, statesmanship and spiritual heritage of the world-famous politician.
Mukhtar Nagiyev, the chairman of NAP Sabail district organization, looked at the political activities of the National Leader and spoke about the importance of Heydar Aliyev’s summit being constantly investigated by young people.
In the artistic part of the event, the students of the UNEC Creative Center performed poems dedicated to the Great Leader Heydar Aliyev. The event continued with the screening of a video about the life and activities of the National Leader.