25 FEVRAL 2020 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Yaradıcılıq Mərkəzinin Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı səhnələşdirdiyi “Arzu və Murad” tamaşası təqdim olunub.
UNEC-in yaradıcı və istedadlı tələbələrinin rol aldığı tamaşa Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında nümayiş olunub. Səhnə əsərinin premyerasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, Şuşa rayon icra hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova, tanınmış ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rejissoru UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elman Telmanoğlu, quruluşçu rejissoru isə Vahid Orucoğlu olan tamaşada rolları UNEC Tələbə Teatrının üzvləri Yasin Əhmədov, Heyran Mehdiyeva, İlham Quliyev, Aslan Əzimzadə, Rəşad Aslanov, Nigar Ağayeva, Gülnur İmanova, Nərmin Zeynallı canlandırıblar. Tamaşada Xocalı faciəsinin 2 gəncin həyatına vurduğu ağır mənəvi zərbələrdən, yaşatdığı acılardan bəhs olunub. Gərgin dram və faciənin yaşandığı tamaşa izləyənlərə duyğulu anlar yaşadıb.
Qeyd edək ki, Xocalı soyqırımı ilə bağlı UNEC-də, eləcə də universitetin Zaqatala filialında və Maliyyə İqtisad Kollecində silsilə tədbirlər təşkil edilib. UNEC-in əsas tədris binasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan, yarpaqlarında faciə qurbanlarının adları həkk olunan “Xatirə ağacı” ziyarət olunub.

UNEC commemorates the 28th anniversary of the Khojaly genocide
The play  “Arzu and Murad” put  by the Creative Center of the  Azerbaijan State University of Economics on the occasion of 28th anniversary of the Khojaly genocide has been presented.
Performance played  by creative and talented students of UNEC was presented at the Azerbaijan State Theater of Young Spectators. Along with the rector of UNEC professor Adalat Muradov and the academic staff of the university the premiere of the performance was attended by  Bayram Safarov, head of the Shusha District Executive Power, Tural Ganjaliyev, head of the Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh, rector of Azerbaijan State University of Culture and Art Ceyran Makhmudova, well-known intellectuals, public figures and other guests.
In the performance directed by Elman Telmanoglu,  the director of UNEC Creative Centre  and the director of which is Vakhid Orujoglu,  the roles were played  by UNEC Student Theater members Yasin Akhmadov, Heyran Mehdiyeva, Ilham Guliyev, Aslan Azimzade, Rashad Aslanov, Nigar Agayeva, Gulnur Imanova and Narmin Zeynalli. The performance tells about the tragic moral tragedies and the bitterness experienced by two young people in the Khojaly tragedy. An intense drama and tragedy made the spectators live sensitive moments.
It should be noted that a series of events dedicated to the Khojaly genocide were organized at UNEC, as well as at the Zagatala branch of the university and  Financial-economic college. “Tree of Remembrance” was visited which had been  made in memory of Khojaly genocide victims in the main building of UNEC,  on which names of victims had been carved on the leaves of it.