25 FEVRAL 2020 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Yaradıcılıq Mərkəzinin Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı səhnələşdirdiyi “Arzu və Murad” tamaşası təqdim olunub.
UNEC-in yaradıcı və istedadlı tələbələrinin rol aldığı tamaşa Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında nümayiş olunub. Səhnə əsərinin premyerasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, Şuşa rayon icra hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanlı İcmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova, tanınmış ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rejissoru UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elman Telmanoğlu, quruluşçu rejissoru isə Vahid Orucoğlu olan tamaşada rolları UNEC Tələbə Teatrının üzvləri Yasin Əhmədov, Heyran Mehdiyeva, İlham Quliyev, Aslan Əzimzadə, Rəşad Aslanov, Nigar Ağayeva, Gülnur İmanova, Nərmin Zeynallı canlandırıblar. Tamaşada Xocalı faciəsinin 2 gəncin həyatına vurduğu ağır mənəvi zərbələrdən, yaşatdığı acılardan bəhs olunub. Gərgin dram və faciənin yaşandığı tamaşa izləyənlərə duyğulu anlar yaşadıb.
Qeyd edək ki, Xocalı soyqırımı ilə bağlı UNEC-də, eləcə də universitetin Zaqatala filialında və Maliyyə İqtisad Kollecində silsilə tədbirlər təşkil edilib. UNEC-in əsas tədris binasında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılan, yarpaqlarında faciə qurbanlarının adları həkk olunan “Xatirə ağacı” ziyarət olunub.

В UNEC отметили 28-летие геноцида Ходжалы
Состоялась презентация спектакля «Арзу и Мурад», поставленного Творческим центром Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в связи с 28-летием геноцида Ходжалы.
Спектакль, в котором получили роли творческие и талантливые студенты UNEC, демонстрировался в Азербайджанском государственном театре юных зрителей.  В премьере спектакля наряду с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым, а также преподавателями  и студентами  приняли участие глава исполнительной власти Шушинского района Байрам Сафаров, руководитель азербайджанской общины Нагорно-Карабахского региона Турал Гянджалиев, ректор Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Джейран Махмудова, представители интеллигенции, общественные деятели  и другие гости.
В спектакле, режиссером которого является директор Творческого центра UNEC Эльман Тельманоглы, режиссером-постановщиком Вахид Оруджоглы, роли исполнили члены Студенческого театра UNEC Ясин Ахмедов, Хейран Мехтиева, Ильхам Гулиев, Аслан Азимзаде, Рашад Асланов, Нигяр Агаева, Гюльнур Иманова, Нармин Зейналы. В спектакле рассказывается о Ходжалинской трагедии, в которой пострадали 2 молодых людей, получив серьезный духовный удар и страдания от тяжелой боли. В спектакле, в котором отражалась напряженная драма и трагедия, вызвала чувства сострадания у зрителей.
Следует отметить, что в связи с геноцидом Ходжалы организован цикл мероприятий в UNEC, а также в Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже. В основном учебном корпусе UNEC посетили «Памятное дерево», возвышенное в честь памяти жертв геноцида Ходжалы, на листьях которого гравированы имена жертв трагедии.