UNEC-də yeni tələbə təşkilatları yaradılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələrinin təşəbbüsü və Elmi Şuranın qərarı ilə UNEC-də 3 yeni tələbə təşkilatı yaradılıb.
Yeni yaradılmış “UNEC Diplomatiya Təşkilatı”, “UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı” və “UNEC Türk Dünyası Gənclər Təşkilatı” tələbələrə yeni imkanlar və platformalar təqdim etməklə yanaşı, tələbə həyatını daha da zənginləşdirəcək, gənclərin müxtəlif sahələrdə öz potensiallarını inkişaf etdirmələrinə şərait yaradacaq və sosial məsuliyyətini artıracaq.
“UNEC Diplomatiya Təşkilatı” beynəlxalq münasibətlər və diplomatiya sahələrində tələbələrin nəzəri və praktik biliklərini artırmağı hədəfləyir. Təşkilat, müxtəlif beynəlxalq forumlar, seminar və müzakirələr təşkil edərək, tələbələrə diplomatik fəaliyyətlərdə iştirak etmək, onların liderlik bacarıqlarını inkişaf etdirmək, digər ölkələrdən gələn tələbələrlə təcrübə mübadiləsi aparmaq və qlobal məsələlərə dair fərqli baxışlar əldə etmək imkanı yaradacaq.
“UNEC İnklüziv Təhsilə Dəstək Təşkilatı” isə inklüziv təhsilin təşviqi və bu sahədə maarifləndirmə işlərini həyata keçirəcək. Eyni zamanda həssas qrupa daxil olan tələbələr üçün sosial və akademik mühitin yaradılmasına dəstək göstərəcək və bərabər təhsil imkanlarının təmin olunmasına diqqət yetirəcək.
“UNEC Türk Dünyası Gənclər Təşkilatı” Türk Dünyası ilə əlaqələri möhkəmləndirmək və bu regionun gəncləri arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirmək məqsədi daşıyır. Təşkilat, Türk dünyasının elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə irsini təbliğ edəcək, eləcə də Türk dünyasında baş verən yeniliklərin paylaşılmasına, təcrübə mübadiləsinə dəstək göstərəcək.
Qeyd edək ki, UNEC-də Tələbə rektor institutu da daxil olmaqla, müxtəlif istiqamətlər üzrə 15 tələbə təşkilatı fəaliyyət göstərir.

Three new student organizations have been established at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) based on the initiative of UNEC students and the decision of the Academic Council.
The newly established “UNEC Diplomacy Organization”, “UNEC Inclusive Education Support Organization”, and “UNEC Turkic World Youth Organization” will not only offer students new opportunities and platforms but also enrich student life, create opportunities for young people to develop their potential in various fields, and enhance their social responsibility.
The “UNEC Diplomacy Organization” aims to enhance students’ theoretical and practical knowledge in the fields of international relations and diplomacy. By organizing various international forums, seminars, and discussions, the organization will enable students to participate in diplomatic activities, develop leadership skills, exchange experiences with students from other countries, and gain diverse perspectives on global issues.
The “UNEC Inclusive Education Support Organization” will promote inclusive education and conduct awareness-raising activities in this field. At the same time, it will support the creation of social and academic environments for students belonging to vulnerable groups and focus on ensuring equal educational opportunities.
The “UNEC Turkic World Youth Organization” aims to strengthen ties with the Turkic World and foster friendship and cooperation among young people in the region. The organization will promote the heritage of the Turkic World in science, education, culture, and other fields, as well as support the dissemination of innovations and experience sharing in the Turkic World.
It should be noted that UNEC currently has 15 student organizations operating in various fields, including the Student Rector Institution.