21 OKTYABR 2024 | VIEWS:
UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri professor Rövnəq Rzayev UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru təyin olunub.
Rövnəq Rzayev 1970-ci il fevral ayının 12-də Ordubad rayonunun Biləv kəndində anadan olub.
1986-cı ildə orta məktəbi, 1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirib.
1988-1989-cu illərdə həqiqi hərbi xidmətdə olub.
1992-1995-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsində əyani aspirant olub.
1996-cı ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində çalışır.
1998-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi alimlik dərəcəsini, 2014- cü ildə doktorluq dissertasiya işini müdafiə edərək, fizika üzrə elmlər doktoru alimlik dərəcəsi alıb.
2011-ci ildən 2020-ci ilə kimi UNEC-in “Fizika və kimya” kafedrasına rəhbərlik edib.
2020-ci ildən UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiridir.
160-dan artıq elmi əsərin, o cümlədən 25-i impakt faktorlu jurnallarda olmaqla, 65 məqalənin, 20-yə qədər beynəlxalq və 45-dən yuxarı respublika səviyyəli konfrans materiallarının, 2 dərs vəsaitinin, 8 proqram və metodiki vəsaitin müəllifidir.
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı ilə təltif edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il Sərəncamına əsasən, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülüb.
“Tədqiqatçı” adlarının təsis edilməsi haqqında UNEC-in 19.03.2019-cu il tarixli əmrinə əsasən, 2024-cü ilin iyulunda prof. R.Rzayevə “Tədqiqatçı-professor” statusu verilib.
Rövnəq Rzayev 21.10.2024-cü il tarixindən Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru vəzifəsinə təyin olunub.

В UNEC новое назначение
Заведующий кафедрой «Инженерия и прикладные науки» UNEC профессор Ровнаг Рзаев назначен проректором по вопросам науки и инноваций UNEC.
Ровнаг Рзаев родился 12 февраля 1970 года в селе Билав Ордубадского района.
В 1986 году окончил среднюю школу, в 1992 году окончил факультет Физики Бакинского государственного университета.
В 1988-1989 годах находился на действительной военной службе.
В 1992-1995 годах был аспирантом дневного отделения факультета Физики Бакинского государственного университета (БГУ). С 1996 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете.
В 1998 году защитив кандидатскую диссертацию, получил степень кандидата физико-математических наук, а в 2014 году защитив докторскую диссертацию, получил степень доктора наук по физике.
С 2011 по 2020 год возглавлял кафедру «Физика и химия» UNEC.
С 2020 года является заведующим кафедрой «Инженерия и прикладные науки» UNEC.
Является автором более 160 научных работ, в том числе 25 в журналах импакт-фактора, 65 статей, до 20 международных и более 45 материалов конференций республиканского уровня, 2 учебных пособий, 8 программ и методических пособий.
Награжден Почетной грамотой  Министерства Образования Азербайджанской Республики.
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 24 сентября 2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в развитии образования в Азербайджане был удостоен почетного звания «Заслуженный учитель».
Согласно приказу UNEC от 19.03.2019 об учреждении звания «Исследователь», в июле 2024 года проф. Р. Рзаеву был присвоен статус «Профессор-исследователь».