UNEC dünyanın ən yaxşı 708-ci universitetidir
Reytinq 4362 ali təhsil müəssisəsinin məlumatları əsasında hazırlanıb. İlk 5 yeri Harvard Universiteti, Harvard Medical School, Tsinghua Universiteti, Stanford Universiteti, Çin Elmlər Akademiyası tutur.
UNEC bu reytinqdə dünya universitetləri sırasında 708-ci, Azərbaycanda isə 1-ci yerdə qərarlaşıb. Reytinqin hesablanması 3 kateqoriya üzrə aparılır: tədqiqat performansı (SCOPUS data bazası), innovasiyaya çıxış və cəmiyyətə təsir. UNEC tədqiqat performansı indiqatoru üzrə dünyada 399-cu yerdə, innovasiyaya çıxış üzrə 443-cü və cəmiyyətə təsir indiqatoru üzrə isə 249-cu sırada qərarlaşıb.
UNEC bir sıra sahə reytinqləri (subject ranking) üzrə də yüksək nəticələr göstərib. Sahə reytinqləri SCOPUS data bazasında elmi fəaliyyətin nəticələri əsasında hesablanıb. Sahələr üzrə reytinqə görə də UNEC ölkə universitetləri arasında liderdir. Digər ölkələr arasında isə “İqtisadiyyat, Ekonometriya və Maliyyə” sahəsi üzrə Şərqi Avropada 56 və dünyada 468, “Biznes, İdarəetmə və Mühasibatlıq” Şərqi Avropada 83, dünyada 696, “Ətraf mühitin elmləri” Şərqi Avropada 39, dünyada 339, “Enerji” Şərqi Avropada 74, dünyada 461, “Riyaziyyat” Şərqi Avropada 71, dünyada 473, “Sosial elmlər” Şərqi Avropada 140-cı, dünyada 759-cu yerdədir.

UNEC is the 708th best university in the world
SCimago (Scimago Institutions Rankings) has announced the ranking of the world’s universities for 2022.
The ranking is based on data from 4,362 higher education institutions. The first 5 places are occupied by Harvard University, Harvard Medical School, Tsinghua University, Stanford University, and Chinese Academy of Sciences.
UNEC is ranked 708th in the world and the1st in Azerbaijan. Ratings are calculated in three categories: research performance (SCOPUS database), access to innovation and impact on society. UNEC ranks 399th in the world in terms of research performance, 443rd in terms of access to innovation and 249th in terms of social impact.
UNEC also showed high results in a number of subject rankings. Subject rankings are calculated based on the results of scientific activity in the SCOPUS database. According to the subject rankings, UNEC is a leader among the country’s universities. Among other countries, it is the 56th in Eastern Europe and the 468th in the world in the field of “Economics, Econometrics and Finance”, in “Business, Management and Accounting” in Eastern Europe it is the 83rd, in the world the 696th. In the “Environmental Sciences” in Eastern Europe it is the 39th, in the world the 339th, on “Energy” It is the 74th in Eastern Europe, the 461st in the world, in “Mathematics” it is the 71st in Eastern Europe, the 473rd in the world, in “Social Sciences” it is the 140th in Eastern Europe and the 759th in the world.