UNEC-ə yeni tədris ilində 152 əcnəbi tələbə qəbul olub
Görüşdə UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Neman Muradlı və Beynəlxalq əməkdaşlıq departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Afət Ələkbərova universitetin əcnəbi tələbələrə təqdim etdiyi imkanlar, eləcə də UNEC-də yeni fəaliyyətə başlayan “Erasmus Tələbə Şəbəkəsi-ESN” barədə məlumat veriblər.
Sonra tələbələrin sualları dinlənilib və onları narahat edən məsələlər yerindəcə həll edilib.
Qeyd edək ki, 2023/2024-cü tədris ilində UNEC-ə Çin Xalq Respublikası, Rusiya, İsrail, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, Türkmənistan, Nigeriya, Əfqanıstan, İran, Özbəkistan, Pakistan, Qırğızıstan və Qazaxıstandan 152 əcnəbi tələbə qəbul olub. Ümumilikdə isə UNEC-də 391 əcnəbi tələbə təhsil alır. Təhsil qrantı və dövlət proqramları çərçivəsində UNEC-də təhsil alan əcnəbilərin sayı isə 14 nəfərdir.

152 foreign students are admitted to UNEC in the new academic year
A meeting has been held with foreign students studying at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
At the meeting, Neman Muradli, vice-rector for international relations and programs of UNEC, and Afat Alakbarova, head of the sector of foreign relations of the department of international cooperation, informed about the opportunities provided by the university to foreign students, as well as the “Erasmus Student Network-ESN”, which has just been launched at UNEC.
Then the students’ questions were heard and their concerns were resolved on the spot
It should be noted that in the 2023/2024 academic year, 152 foreign students from the People’s Republic of China, Russia, Israel, Turkey, Georgia, Ukraine, Turkmenistan, Nigeria, Afghanistan, Iran, Uzbekistan, Pakistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan were admitted to UNEC. In total, 391 foreign students study at UNEC. The number of foreigners studying at UNEC within the framework of educational grants and state programs is 14 people.