09 YANVAR 2018 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin təsis etdiyi “UNEC Ekspert” jurnalının xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb.
Jurnalın budəfəki sayı son zamanlar qlobal iqtisadiyyatın önəmli hissəsinə çevrilən, dünya ictimaiyyətində, eləcə də ölkəmizdə ən çox maraq doğuran elektron pullara – kriptovalyutaya həsr olunub. UNEC-in 27 eksperti kriptovalyuta bazarının xüsusiyyətləri, mexanizmi, iqtisadi və hüquqi aspektlərini geniş təhlil edib.
Jurnalda həmçinin elektron valyuta bazarının ən çox müzakirə olunan aparıcı valyutası “bitcoin”in iqtisadi mahiyyəti, hüquqi statusu, məzənnəsinin təyin olunması və emissiya mexanizmi haqqında ekspert şərhləri oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
“UNEC Ekspert”də blokçeyn texnologiyası və onun tətbiq istiqamətləri, inkişaf perspektivləri, kriptovalyutanın Azərbaycanda tətbiqi imkanları, bitcoin və blokçeynin təhlükələri, faydaları, kriptovalyutalar və konfidensial beynəlxalq pul köçürmələri, universitetlərin e-pul emissiya imkanları tam təsvir edilərək, fəlsəfi mahiyyəti açıqlanıb. Ekspert rəylərində virtual valyuta və ağıllı kontraktların təbiətinin öyrənilməsi, ümumi və fərqli xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi, bu maliyyə alətinin üstünlükləri və riskləri təhlil edilib, geniş təsnifatı verilib.
Jurnalda ilk dəfə olaraq xarici ekspert araşdırmasına da yer ayrılıb. Rusiyanın rəqəmsal iqtisadiyyat və e-maliyyə üzrə tanınmış eksperti Ruslan Makarov rəqəmsal iqtisadiyyatın hüquqi tənzimlənməsi, e-pul anlayışı, onun funksiyası barədə geniş məlumat verib. Ekspert kriptovalyutanın müxtəlif ölkələrdə tətbiqinin qısa müddətdə güclü iqtisadi inkişafa təkan verdiyi haqqında nümunələr göstərərək, onun müsbət nəticələrindən bəhs edib.

The special edition of the “UNEC Expert” magazine: “Crypto Currency”
The special release of the magazine “UNEC Expert” founded by Azerbaijan State University of Economics was published.
This number of the magazine was devoted to the electronic money- the crypto currency which had become the important part of the global economy recently, and caused the great interest of the world community and, as well as our country. 27 UNEC experts analysed the pecularities, mechanisms, economic and legal aspects of the crypto currency market.
In the magazine also was cited for the readers the comments on the economic substance, legal status, exchange rate definition and emission mechanism of  “bitcoin”, the most widely discussed leading currency of the electronic market.
In the magazine “UNEC Expert” was described the philosophical essence of blockchain technology and its application forms, development prospects, application of crypto currency in Azerbaijan, threats and benefits of bitcoin and blockchain, cryptocurrency exchange and confidential international money transfer, e-money emission opportunities of universities. The expert reviews analysed the nature of the vitual currency and the intelligent contracts, defining the common and distinctive features, analysed the advantages and disadvantages of this financial instrument and was given their broad classification.
For the first time in the magazine the foreign expert opinion was published , as well. Ruslan Makarov, the prominent Russian expert on digital economy and e-finance, gave the extensive information about the legal regulation of digital economy, the concept of electronic money and its function. The expert pointed to the strong economic development in the different countries within the short period of time after the application of the crypto currency, and spoke about its positive results.