09 YANVAR 2018 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin təsis etdiyi “UNEC Ekspert” jurnalının xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb.
Jurnalın budəfəki sayı son zamanlar qlobal iqtisadiyyatın önəmli hissəsinə çevrilən, dünya ictimaiyyətində, eləcə də ölkəmizdə ən çox maraq doğuran elektron pullara – kriptovalyutaya həsr olunub. UNEC-in 27 eksperti kriptovalyuta bazarının xüsusiyyətləri, mexanizmi, iqtisadi və hüquqi aspektlərini geniş təhlil edib.
Jurnalda həmçinin elektron valyuta bazarının ən çox müzakirə olunan aparıcı valyutası “bitcoin”in iqtisadi mahiyyəti, hüquqi statusu, məzənnəsinin təyin olunması və emissiya mexanizmi haqqında ekspert şərhləri oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
“UNEC Ekspert”də blokçeyn texnologiyası və onun tətbiq istiqamətləri, inkişaf perspektivləri, kriptovalyutanın Azərbaycanda tətbiqi imkanları, bitcoin və blokçeynin təhlükələri, faydaları, kriptovalyutalar və konfidensial beynəlxalq pul köçürmələri, universitetlərin e-pul emissiya imkanları tam təsvir edilərək, fəlsəfi mahiyyəti açıqlanıb. Ekspert rəylərində virtual valyuta və ağıllı kontraktların təbiətinin öyrənilməsi, ümumi və fərqli xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi, bu maliyyə alətinin üstünlükləri və riskləri təhlil edilib, geniş təsnifatı verilib.
Jurnalda ilk dəfə olaraq xarici ekspert araşdırmasına da yer ayrılıb. Rusiyanın rəqəmsal iqtisadiyyat və e-maliyyə üzrə tanınmış eksperti Ruslan Makarov rəqəmsal iqtisadiyyatın hüquqi tənzimlənməsi, e-pul anlayışı, onun funksiyası barədə geniş məlumat verib. Ekspert kriptovalyutanın müxtəlif ölkələrdə tətbiqinin qısa müddətdə güclü iqtisadi inkişafa təkan verdiyi haqqında nümunələr göstərərək, onun müsbət nəticələrindən bəhs edib.

Специальный выпуск журнала «Эксперт UNEC»: «Криптовалюта»
Вышел в свет специальный выпуск журнала «Эксперт UNEC», учрежденного  Азербайджанским Государственным Экономическим Университетом.
Очередной выпуск журнала посвящен электронным деньгам – криптовалюте, превратившаяся в последнее время в важную часть глобальной экономики, вызвавшая большой интерес в мировой общественности, а также у нас в стране. 27 экспертов UNEC проанализировали особенности, механизм, экономические и правовые аспекты  рынка криптовалюты.
Также в журнале читателям представлены комментарии экспертов об экономической сущности, правовом статусе, определении курса и эмиссионного механизма биткоина, ведущей и наиболее обсуждаемой валюты на электронных валютных рынках.
В журнале «Эксперт UNEC» полностью освещая  технологии блокчейна и направления его применения, перспективы развития, возможности применения криптовалюты в Азербайджане, опасность и польза биткоина и блокчейна, криптовалюты и конфиденциальные международные переводы денег, электронно-денежные эмиссионные возможности университетов, раскрыта их философская суть. В отзывах экспертов дан анализ изучения виртуальной валюты и природы умных контрактов, определения общих и отличительных особенностей,преимущества и отрицательные стороны финансового инструмента, дана их широкая классификация.
Впервые в журнале отведено место анализу внешнего эксперта. Известный российский эксперт по цифровой экономике и электронным финансам Руслан Макаров дал широкую информацию о правовом регулировании экономики, понятии электронных денег, об их функции.   Показав примеры достижения за короткое время успехов в экономике разных стран, применяющих криптовалюту, эксперт рассказал о ее положительных результатах.