23 İYUL 2019 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təsis etdiyi “UNEC Ekspert” jurnalının növbəti xüsusi buraxılışı oxucularına təqdim edilib.
Jurnalın budəfəki sayı yeni vergi islahatları və güzəştlərinə həsr olunub. Oxucular jurnalda  vergi güzəştlərinin iqtisadi səmərəliliyinin olçülməsi yolları, yeni vergi mühitinin regionların inkişafına təsiri, həmçinin gəlir vergisinə yeni yanaşma, vergitutma bazasının genişləndirilməsi, vergi inzibatçılığında süni intellektdən istifadə imkanları barədə ekspert araşdırmaları ilə tanış olacaqlar.
“UNEC Ekspert”in bu sayında sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsi istiqamətində atılan addımlar, “kölgə iqtisadiyyatı”nın azaldılması və iqtisadiyyatın şəffaflaşdırılması, qeyri-rəsmi məşğulluğun azaldılması yolları və onun tətbiq istiqamətləri, “ikili maaşlar”ın sonu, ƏDV-nin istehlakçılara geri qaytarılmasında beynəlxalq təcrübə də geniş təhlil olunub. Eyni zamanda divident ödənişlərinə yeni yanaşmanın mahiyyəti açıqlanıb, fiskal güzəştlərin ölkədə Kiçik və Orta Biznes klasterinə təsirləri araşdırılıb, aksiz dərəcələrinin artırılması və büdcə daxilolmalarının proqnozu verilib.

Специальный выпуск журнала “UNEC Ekspert”: Налоговые реформы
Очередной специальный выпуск журнала “UNEC Ekspert”, учрежденный Азербайджанским государственным экономическим университетом  (UNEC), представлен читателям.
Очередной номер журнала посвящен новым налоговым реформам и льготам. В журнале читатели ознакомятся с исследованиями эксперта о путях измерения экономической эффективности налоговых льгот, влиянии новой налоговой среды на развитие регионов, а также с новым подходом налога на прибыль, расширением базы налогообложения, возможностями использования искусственного интеллекта в налоговой администрации.
В журнале “UNEC Ekspert” широко анализируются предпринятые шаги в направлении поддержки предпринимательства, уменьшение “Теневой экономики” и прозрачность экономики, пути уменьшения неофициальной занятости и направления его применения, а также  конец “Двойным зарплатам”,  международный опыт в возвращении НДС потребителям. В то же время раскрывается сущность нового подхода к выплате дивидендов, исследуется влияние фискальных льгот на кластер малого и среднего бизнеса в стране, дается прогноз повышения степени акцизов и бюджетных поступлений.