UNEC əməkdaşları Londonda işgüzar səfərdədir
UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva və Rəqəmsal texnologiyalar departamentinin direktoru Zaur Əziz  Londonda işgüzar səfərdədirlər.
UNEC əməkdaşları ezamiyyənin ilk günlərində London İqtisad Məktəbi (London School of Economics), Birkbeck Universiteti, SOAS Universiteti, Ağa Xan Kitabxanası və Britaniya Kitabxanasında (British Library) olublar.
London universitetlərinin kitabxanalarının qabaqcıl təcrübəsini öyrənən əməkdaşlar bu sahədə əsas fəaliyyət istiqamətləri, təhsilalanlar və tədqiqatçılar üçün kitabxanalarda yaradılmış şərait, rəqəmsallaşdırma prosesləri, elektron resurslardan istifadə, innovativ kitabxana sistemləri, kitabxanaların dayanıqlı inkişaf məqsədləri, dərsliklər, nadir və qədim nəşrlərlə tanış olublar.
Görüş zamanı UNEC ilə London universitetləri arasında birgə layihələrin işlənməsi perspektivləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Dünyanın ən zəngin kitab kolleksiyası olan Britaniya Kitabxanasının Orta Şərq və Mərkəzi Asiya kolleksiyalarının müdiri Dr. Maykl Erdman kitabxananın fəaliyyəti, eləcə də nadir və qədim nüsxələr, Azərbaycana məxsus əlyazmalar barədə əməkdaşlara məlumat verib. Sonra kitabxananın avtomatlaşdırılmış prosesləri, rəqəmsal kolleksiyaları, informasiya sistemləri, Britaniya kitabxanasının informasiya təhlkəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı təcrübəni bölüşüb.
UNEC-in nəşri olan “UNEC şəhidləri”, “Azərbaycan iqtisadiyyatı” (infoqrafika), “Exploring the green economy: issues, challenges and benefits”, eləcə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun iqtisadiyyatına həsr edilmiş kitablar Britaniya kitabxanasına hədiyyə olunub və Britaniya kitabxanasının zəngin kolleksiyasında UNEC nəşrlərinin yer alacağı barədə razılıq əldə edilib.

Сотрудники UNEC в Лондоне с деловым визитом
Директор Библиотечно-информационного центра UNEC д.ф.ист. Адиля Абдуллаева и директор Департамента цифровых технологий Заур Азиз находятся в Лондоне с деловым визитом.
В первые дни визита сотрудники UNEC посетили Лондонскую школу экономики, (London School of Economics), университет Бирбек, университет SOAS, библиотеку Ага Хана и Британскую библиотеку (British Library).
Сотрудники, изучавшие передовой опыт библиотек лондонских университетов, ознакомились с основными направлениями деятельности в этой сфере, условиями, созданными в библиотеках для студентов и исследователей, процессами оцифровки, использованием электронных ресурсов, инновационными библиотечными системами, целями устойчивого развития библиотеки, учебниками, редкими и старинными изданиями.
В ходе встречи состоялось широкое обсуждение перспектив развития совместных проектов между UNEC и лондонскими университетами. Директор коллекций Ближнего Востока и Центральной Азии Британской библиотеки, которая является богатейшей книжной коллекцией в мире, Др.Майкл Эрдман проинформировал сотрудников о деятельности библиотеки, а также о редких и старинных экземплярах, рукописях, принадлежащих Азербайджану. Затем он поделился опытом автоматизации библиотечных процессов, цифровых коллекций, информационных систем, обеспечивающих информационную безопасность Британской библиотеки.
Книги, изданные в UNEC «Шехиды UNEC», «Экономика Азербайджана» (инфографика), «Exploring the green economy: issues, challenges and benefits», а также книги, посвященные экономике Карабаха и Восточного Зангезура, были переданы в дар Британской библиотеке Достигнуто соглашение о том, что в богатой коллекции Британской библиотеки будут размещены издания UNEC.