UNEC əməkdaşlarının Londonda işgüzar səfəri davam edir
UNEC Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva və Rəqəmsal texnologiyalar departamentinin direktoru Zaur Əziz Britaniya kitabxanasının təşkil etdiyi “Beynəlxalq Kitabxana Liderləri -2024” proqramında iştirak edirlər.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan 300-dən çox müraciətçi arasından seçilmiş UNEC əməkdaşları proqram çərçivəsində müxtəlif treninqlərə qatılıblar. Proqramda Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Kanada, Almaniya, Niderland, Avstraliya, Braziliya, Peru, Slovakiya, Bolqariya, Malayziya, Hindistan kimi ölkələrin aparıcı kitabxana və informasiya texnologiyaları üzrə seçilmiş mütəxəssisləri iştirak edir.
Proqramın ilk günü Britaniya kitabxanasının zəngin kitab, qəzet, jurnal, əlyazmaları, atlas, xəritə və qlobusları, audiovisual materialları, mikrofilm, mikrofiş və digər nadir kolleksiyaları, onların rəqəmsallaşdırılması, kibertəhlükəsizliyin bərpa edilməsi, metaverilənlər, yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla layihələrin reallaşdırılması, irqi bərabərlik, müxtəliflik, inklüzivlik üzrə fəaliyyət planı, rəqəmsallaşdırma üzrə pilot layihələrin təşkilinə dair beynəlxalq ekspertlərin təqdimatları nümayiş olunub. Eyni zamanda iştirakçı kitabxanaların fəaliyyəti, gələcək strategiyaları, kitabxanaların dayanıqlı və davamlı inkişafına dair görülən işlər və mövcud boşluqlar, eləcə də onların həlli yolları ilə bağlı müzakirələr aparılıb və təkliflər səsləndirilib.

Продолжается деловая поездка сотрудников UNEC в Лондоне
Директор Библиотечно-информационного центра UNEC д.ф.ист. Адиля Абдуллаева и директор Департамента цифровых технологий Заур Азиз приняли участие в программе «Международные библиотечные лидеры-2024», организованной Британской библиотекой.
Сотрудники UNEC, отобранные среди более чем 300 претендентов из разных стран мира, в рамках программы приняли участие в различных тренингах. Наряду с Азербайджаном, в программе участвуют ведущие специалисты библиотечных и информационных технологий из таких стран, как США, Канада, Германия, Нидерланды, Австралия, Бразилия, Перу, Словакия, Болгария, Малайзия и Индия.
В первый день программы были представлены богатые книги, газеты, журналы, рукописи, атласы, карты и глобусы, аудиовизуальные материалы, микрофильмы, микрофиши и другие редкие коллекции Британской библиотеки, их оцифровка, восстановление кибербезопасности, метаданные, внедрение проектов с местными и международными партнерами, расовое равенство, были показаны презентации международных экспертов по организации пилотных проектов по многообразию и инклюзивности, цифровизации. В то же время обсуждались и высказывались предложения о деятельности библиотек-участников, их будущей стратегии, проделанной работе по устойчивому развитию библиотек и существующие пробелы, а также пути их решения.