UNEC III Science Slam beynəlxalq elm müsabiqəsinin qalibi bəlli oldu
Müsabiqənin final mərhələsində universitetin rəhbərliyi, müəllim-professor heyəti və tələbələrlə yanaşı, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri, təhsil üzrə ekspert Etibar Əliyev, Azad Müəllimlər Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü də iştirak ediblər.
UNEC-də təşkil edilən beynəlxalq müsabiqənin əsas fəlsəfəsi elmin informasiyalarla dolu, anlaşılmayan termin və formullarla deyil, tam fərqli üslubda və prizmadan populyarlaşdırılmasıdır.
III Science Slam müsabiqəsinə UNEC-in bütün fakültələri ilə yanaşı, ilk dəfə olaraq Zaqatala filialının da tələbələri qatılıb. Müsabiqənin formatına uyğun olaraq, fakültə qalibləri 10 dəqiqə ərzində öz araşdırmalarını anlaşılan, kreativ və maraqlı şəkildə təqdim ediblər. Tələbələrin elektron xidmətlər, dənizin neftdən təmizlənməsinə ekoloji yanaşma, istehlakçı davranış modeli, dəniz iqtisadiyyatı, informasiya texnologiyaları və sosial şəbəkələr, video oyunların iqtisadiyyatda rolu,  irqi ayrıseçlik mövzuları barədə araşdırmaları böyük maraqla dinlənilib.
Təqdimatlardan sonra, qaydalara uyğun olaraq, qaliblərin çıxışları alqış sədaları ilə qiymətləndirilib. Xüsusi cihaz vasitəsilə ölçülən alqışın səs diapazonu qalibi müəyyənləşdirib. 91.3 desibel (dB) səs tezliyində alqış qazanan İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Elşən Qurbanov “Video oyunların insan həyatına təsiri” mövzusunda təqdimatı ilə UNEC III Science Slam müsabiqəsinin qalibi olub. Biznes və menecment fakültəsinin tələbəsi Məryəm Bağırzadə 90.4 dB ilə ikinci, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbələri Ləman Nəcəfova və Əsmər Heydərli isə 90.1 dB ilə üçüncü yerə layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, Science Slam beynəlxalq elm yarışması Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də keçirilib. Bu müsabiqə dünya üzrə Azərbaycanın adını 6-cı ölkə olaraq Science Slam tarixinə yazıb.

Стал известен победитель международного конкурса науки UNEC III Science Slam
В финальном этапе конкурса наряду с руководством, профессорско-преподавательским составом и студентами университета приняли участие члены Совета общественного контроля  UNEC, заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров, руководитель Общественного объединения образовательного центра  «XXI век», эксперт по образованию Этибар Алиев, руководитель Объединения свободных учителей Малахат Муршудли.
Основной философией международного конкурса, организованного в UNEC, является популяризация науки не с точки зрения ее информирования непонятными терминами и формулами, а совершенно в другом стиле и в другой плоскости.
В конкурсе III Science Slam приняли участие не только студенты всех факультетов UNEC, но впервые и студенты Закатальского филиала. Согласно формату конкурса победители факультета в течение 10 минут представили свои исследования доступно, креативно и интересно. Исследования студентов по темам об электронных услугах, экологическом подходе к очищению моря от нефти, модели потребительского поведения, экономике моря, информационных технологиях и социальных сетях, роли видеоигр в экономике, расовой дискриминации были встречены с большим интересом.
После презентации соответственно правилам выступления победителей оценивались по громкости аплодисментов. Громкость аплодисментов, измеряемая с помощью специального прибора, определила победителя.  По громкости аплодисментов в 91.3 децибел (dB) студент Экономического факультета Эльшан Гурбанов с презентацией на тему «Влияние видеоигр на жизнь человека» стал победителем конкурса UNEC III Science Slam.  Студентка факультета Бизнеса и менеджмента Марьям Багирзаде с 90.4 dB стала второй, а студенты факультета Финансов и бухгалтерии Ляман Наджафова и Асмер Гейдарли с  90.1 dB были признаны треьего места.
Следует отметить, что международный проект по популяризации науки Science Slam впервые в Азербайджане проведен в UNEC. Этот конкурс вписал имя Азербайджана в историю Science Slam 6-ой страной в мире.