UNEC III Science Slam beynəlxalq elm müsabiqəsinin qalibi bəlli oldu
Müsabiqənin final mərhələsində universitetin rəhbərliyi, müəllim-professor heyəti və tələbələrlə yanaşı, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri, təhsil üzrə ekspert Etibar Əliyev, Azad Müəllimlər Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü də iştirak ediblər.
UNEC-də təşkil edilən beynəlxalq müsabiqənin əsas fəlsəfəsi elmin informasiyalarla dolu, anlaşılmayan termin və formullarla deyil, tam fərqli üslubda və prizmadan populyarlaşdırılmasıdır.
III Science Slam müsabiqəsinə UNEC-in bütün fakültələri ilə yanaşı, ilk dəfə olaraq Zaqatala filialının da tələbələri qatılıb. Müsabiqənin formatına uyğun olaraq, fakültə qalibləri 10 dəqiqə ərzində öz araşdırmalarını anlaşılan, kreativ və maraqlı şəkildə təqdim ediblər. Tələbələrin elektron xidmətlər, dənizin neftdən təmizlənməsinə ekoloji yanaşma, istehlakçı davranış modeli, dəniz iqtisadiyyatı, informasiya texnologiyaları və sosial şəbəkələr, video oyunların iqtisadiyyatda rolu,  irqi ayrıseçlik mövzuları barədə araşdırmaları böyük maraqla dinlənilib.
Təqdimatlardan sonra, qaydalara uyğun olaraq, qaliblərin çıxışları alqış sədaları ilə qiymətləndirilib. Xüsusi cihaz vasitəsilə ölçülən alqışın səs diapazonu qalibi müəyyənləşdirib. 91.3 desibel (dB) səs tezliyində alqış qazanan İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Elşən Qurbanov “Video oyunların insan həyatına təsiri” mövzusunda təqdimatı ilə UNEC III Science Slam müsabiqəsinin qalibi olub. Biznes və menecment fakültəsinin tələbəsi Məryəm Bağırzadə 90.4 dB ilə ikinci, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin tələbələri Ləman Nəcəfova və Əsmər Heydərli isə 90.1 dB ilə üçüncü yerə layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, Science Slam beynəlxalq elm yarışması Azərbaycanda ilk dəfə olaraq UNEC-də keçirilib. Bu müsabiqə dünya üzrə Azərbaycanın adını 6-cı ölkə olaraq Science Slam tarixinə yazıb.

The winner of the UNEC III Science Slam international science competition has been announced
The final stage of the competition was also attended by the members of the UNEC Public Supervisory Board, honored scientist, Professor Shahlar Askerov, head of the XXI Century Education Center Public Union, expert on education Etibar Aliyev, chairman of Free Teachers’ Union Malahat Murshudlu along with the directory, the academic staff and students of the university.
The main philosophy of the international competition at UNEC is to popularize science in a completely different style and prism rather than with unexplained terms and formulas with full of information.
Along with all the UNEC faculties, students from the Zaqatala branch also participated in  III Science Slam competition. In accordance with the format of the competition, the winners of the faculty presented their researches in a meaningful, creative and interesting way within 10 minutes. The students′ researches on e-services, ecological approach to the purification of the sea from oil, consumer behavior model, marine economy, information technology and social networks, role of video games in the economy and racial discrimination have been listened with great interest.
After the presentation, according to the rules, the performances of the winners were evaluated with  applauses. The winner has been determined by the sound range of the applause meausured by a speific device. Student of the faculty of Economics Elshan Gurbanov won UNEC III Science Slam Contest for  the presentation of “Effects of video games on human life” gaining applause of   91.3 decibel (dB) sound frequency. Maryam Bagirzadeh, a student of the faculty  of Business and Management, was the second with 90.4 dB and Laman Najafova and Asmar Heydarli from Finance and Accounting Faculty won the third place with 90.1 dB.
It should be noted that Science Slam International Science Contest has been held in Azerbaijan for the first time at UNEC. This competition has named Azerbaijan as the 6th country in the history of Science Slam.