UNEC ilə Almaniya universiteti arasında tədqiqatla bağlı memorandum imzalanıb
UNEC-in Tədqiqat mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynova, Daxili audit şöbəsinin müdiri Rəşad Muradov və rektorun referenti Günel Əhmədova işgüzar səfər çərçivəsində Almaniyanın Anhalt Tətbiqi Elmlər Universitetində olublar.
Nümayəndə heyəti universitetin prezidenti professor Jörg Bagdahn və Logistika Menecment Proqramının direktoru professor Markus Holz ilə görüşüblər, UNEC-in infrastrukturu, həyata keçirilən yerli və beynəlxalq layihələr və proqramlar barədə geniş məlumat veriblər. Görüş zamanı müəllim, tələbə mübadiləsi, birgə magistr və bakalavr proqramları, nəşrlər və digər məsələlər barədə müzakirələr aparılıb.
Görüşün nəticəsi olaraq hər iki universitet arasında yeni memorandum imzalanıb, Azərbaycan-Alman Enerji Beynəlxalq Tədqiqat Mərkəzinin yaradılması barədə razılıq əldə edilib.

Within the framework of the visit, the Head of the Coordination and Organization Department for Research Centers at UNEC, Rana Huseynova, the Head of the Internal Audit Department, Rashad Muradov, and the Rector’s Advisor, Gunel Ahmadova, visited Anhalt University of Applied Sciences in Germany.
During the visit, the delegation held meetings with the President of Anhalt University, Professor Jörg Bagdahn, and the Director of the Logistics Management Program, Professor Markus Holz. The UNEC representatives provided detailed information regarding the university’s infrastructure, as well as its ongoing local and international projects and programs. Discussions encompassed a range of topics, including faculty and student exchange programs, the development of joint bachelor’s and master’s programs, collaborative publications, and other potential areas of cooperation.
As an outcome of the meeting, a new memorandum of understanding was formally signed between the two institutions. Furthermore, both parties reached an agreement on the establishment of the Azerbaijan-Germany International Energy Research Center.