Görüşdə Bişkek Dövlət Universitetinin rektoru Mirlan Dyldaev, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov, UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova, elmi katib Ərəbiyyə Mustafayeva, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosent Hafis Hacıyev, “Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri, professor Əvəz Ələkbərov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnarə Ömərova və Daxili audit şöbəsinin müdiri dosent Rəşad Muradov iştirak ediblər.
Görüş zamanı hər iki universitet barədə məlumat mübadiləsi aparılıb. UNEC-in beynəlxalq reytinqlərdə əldə etdiyi yüksək nəticələri rektor Mirlan Dyldaev yüksək qiymətləndirərək, Bişkek Dövlət Universitetinin UNEC ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğu bildirilib.
Müzakirələrin sonunda tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə layihələrin və konfransların təşkili, həmçinin müştərək elmi məqalələrin hazırlanması və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığa dair razılıq əldə olunub.

The meeting was attended by Mirlan Dyldaev, Rector of Bishkek State University; Latif Gandilov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kyrgyz Republic; Saadat Gandilova, UNEC Vice-Rector for Student Affairs; Arabiyya Mustafayeva, Academic Secretary; Hafis Hajiyev, Dean of the Faculty of Finance and Accounting; Prof. Avaz Alakbarov, Head of the Department of Finance and Audit; Elnara Omarova, Head of the Public Relations Department; and Assoc. Prof. Rashad Muradov, Head of the Internal Audit Department.
During the meeting, the parties provided detailed information about their respective institutions and discussed current priorities and development strategies. Rector Mirlan Dyldaev commended UNEC’s strong performance in international rankings and emphasized Bishkek State University’s interest in establishing comprehensive cooperation with UNEC.
At the conclusion of the discussions, the parties reached a mutual understanding on expanding collaboration in several key areas, including student and faculty mobility, the implementation of joint projects and academic conferences, as well as the preparation of co-authored scientific publications and other forms of academic partnership.