UNEC ilə bp-nin əməkdaşlığı çərçivəsində “Elmin inkişafına dəstək: İnnovativ ideyalar və perspektivlər” adlı Forum keçirilib
12 İYUN 2023 | VIEWS:
UNEC və bp arasında əməkdaşlıq çərçivəsində “Elmin inkişafına dəstək: İnnovativ ideyalar və perspektivlər” mövzusunda Forum keçirilib.
UNEC Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən forumun iştirakçıları tədbirdən öncə bp-nin maliyyə dəstəyi ilə UNEC-də yaradılan Aziz Sancar adına Qida Təhlükəsizliyi, Qida kimyası, Ekologiya kimyası laboratoriyaları və Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Tədris üçün nəzərdə tutulan laboratoriyaların fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Forumun açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov UNEC ilə bp arasındakı əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. UNEC-ə göstərdiyi dəstək üçün bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyliyə təşəkkürünü bildirib.
Rektor UNEC-də 39 elmi-tədqiqat mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini və həmin mərkəzlərdə xaricdən 113 tədqiqatçının araşdırmalar apardığını bildirib. Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin universitetə qazandırdığı qrant layihələrindən söz açan rektor, UNEC üzrə Scopus bazasında çap olunan elmi məqalələrin üçdə bir hissəsinin məhz həmin mərkəzin payına düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli uğurla tamamlanan layihənin UNEC-ə beynəlxalq elmi təşəbbüslərə qoşulmaq, nüfuzlu və təcrübəli bir mənbə kimi dünyanın aparıcı elmi institutları ilə əməkdaşlıq etmək imkanları yaradacağından, eləcə də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və tədqiqat potensialının genişləndirilməsinə mühüm töhfə qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Sonra UNEC Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri professor Rövnəq Rzayev mərkəzin fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr və hədəflər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, bir neçə komponenti əhatə edən layihə universitetin professor-müəllim heyətinin, tədqiqatçıların dünyanın aparıcı tədqiqat mərkəzləri ilə bir araya gələrək, öz elmi fəaliyyətlərində daha böyük uğurlara nail olmalarına dəstək məqsədi daşıyır. R.Rzayev bp tərəfindən mərkəzə hədiyyə olunan tam avtomatik Drawell DTR8000 Raman spektrometri cihazının tibbi analiz, kənd təsərrüfatı və qida texnologiyaları, suyun çirklənməsinin təhlili və digər aparıcı fənn sahələrində tədqiqatlar aparmağa imkan yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Forumda iştirak edən akademiklər Arif Həşimov və Adil Qəribov UNEC-in elmi fəaliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələri, həmçinin universitetdə yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndiriblər. Elmin inkişafı baxımından innovativ ideyaların əhəmiyyətindən danışıblar.

Within the framework of cooperation between UNEC and BP, a Forum called “Support to the development of science: Innovative ideas and perspectives” is held
12 JUNE 2023 | VIEWS:
Within the framework of cooperation between UNEC and BP, the Forum “Supporting the development of science: innovative ideas and perspectives” has been held.
Before the event, the participants of the forum organized by the UNEC Scientific Research Centre for Composite Materials got acquainted with the activities of the  Food Safety, Food Chemistry, Ecological Chemistry laboratories named after Aziz Sancar which were established at UNEC with the financial support of BP and the Scientific Research Center for Composite Materials. They highly appreciated the activities of laboratories intended for teaching.
Speaking at the opening of the forum, Rector Professor Adalat Muradov spoke about the projects implemented within the framework of cooperation between UNEC and BP. He thanked Bakhtiyar Aslanbeyli, vice president for communication and external relations in the Caspian region, for his support to UNEC.
The rector said that 39 research centers operate at UNEC and 113 foreign researchers conduct research in those centers. Talking about the grant projects awarded to the university by the Scientific Research Center for Composite Materials, the rector pointed out that one-third of the scientific articles published in the Scopus database of UNEC belong to that center.
Bakhtiyar Aslanbeyli, the vice president for communications and external relations in the Caspian region of  bp, expressed confidence that the successfully completed project will create opportunities for UNEC to join international scientific initiatives and cooperate with the world’s leading scientific institutions as a reputable and experienced source. It will also make an important contribution to improving the quality of education and expanding research potential.
Then the head of the UNEC Scientific-Research Center for Composite Materials, professor Rovnag Rzayev, made a presentation about the activities of the center, implemented projects and goals. He said that the project, which includes several components, aims to support university professors and researchers to achieve greater success in their scientific activities by coming together with the world’s leading research centers. R. Rzayev pointed out that the fully automatic Drawell DTR8000 Raman spectrometer device donated to the center by bp provides an opportunity to conduct research in medical analysis, agricultural and food technologies, water pollution analysis and other leading disciplines.
Academicians Arif Hashimov and Adil Garibov, who participated in the forum, highly appreciated the projects implemented by UNEC in the direction of increasing scientific activity, as well as the conditions created at the university. They talked about the importance of innovative ideas in terms of the development of science.