UNEC ilə Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyi yeni təşəbbüsə imza atdı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin (DAAB) üzvləri ilə görüşüb.
DAAB-nin sədri, Humboldt mükafatı alan ilk azərbaycanlı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyevin moderatorluğu ilə onlayn platforma üzərindən keçirilən görüşdə dünyanın müxtəlif qitələrində yaşayan və fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər iştirak ediblər.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov alimləri salamlayaraq, görüşün əsas məqsədinin ölkə elminin və təhsilinin dünya təhsil bazarında və elm məkanında mövqeyinin gücləndirilməsi, həmçinin Azərbaycanın elmi nailiyyətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması olduğunu bildirib. Rektor bu istiqamətdə dünya azərbaycanlı alimlərinin önəmli roy oynaya biləcəklərini qeyd edib.
Professor Məsud Əfəndiyev UNEC-in bu təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycanın elm və təhsilinin beynəlxalq aləmdə tanıdılmasında önəmli körpü rolunu oynayacağından əminliyini ifadə edib. O, UNEC-in təşkil etdiyi görüşün elm və təhsil sahəsində təcrübə mübadiləsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Sonra ABŞ, Kanada, Rusiya, Cənubi Koreya, Almaniya, Fransa, Türkiyə, Avstriya və digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər birgə əməkdaşlıq istiqamətləri ilə bağlı təkliflər irəli sürüblər. Təkliflər arasında birgə tədqiqatların aparılması, müştərək elmi əsərlərin hazırlanması, elmi jurnalların nəşri, beynəlxalq elmi konfransların təşkili, təhsil iqtisadiyyatı ilə bağlı araşdırmaların aparılması, gənc alimlərin inkişafına yönəlmiş mentorluq proqramlarının təşkili kimi önəmli məqamlar yer alıb. Həmçinin, məqalələrin keyfiyyətinin artırılması, araşdırma mövzularının müəyyənləşdirilməsi, alimlərin beynəlxalq konfranslarda iştirakının təmin edilməsi, elmi layihələrin strateji idarə olunması, yumşaq bacarıqların elmdə tətbiqi, gənc alimlərin beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyətə cəlb edilməsi, beynəlxalq akkreditasiyanın təmin edilməsi barədə əməkdaşlıq təklifləri səsləndirilib. Alimlər arasında şəbəkələşmənin (networking) yaradılması və əməkdaşlığın effektivliyinin artırılması məqsədilə ölkələr üzrə koordinatorların müəyyənləşdirilməsi də qərara alınıb.
Görüşün sonunda rektor Ədalət Muradov UNEC-də “Elmin populyarlaşdırılması” və “Elm gözəldir: Məktəbdən elmə” adlı iki təşəbbüsə start verildiyini diqqətə çatdırıb. O, azərbaycanlı alimləri bu təşəbbüsə qoşularaq, onları ölkə elminin inkişafına dəstək verməyə, eləcə də məktəblərdə elmin əhəmiyyəti ilə bağlı təbliğatın aparılmasına dəstək göstərilməsinə dəvət edib.

Новая инициатива UNEC по представлению науки и образования страны миру
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессор Адалат Мурадов встретился с членами Всемирной ассоциации азербайджанских ученых (ВААУ).
Во встрече, проходившей онлайн платформе, при модераторстве председателя ВААУ, первого азербайджанского учёного, получившего премию Гумбольдта, доктора физико-математических наук, профессора Масуда Эфендиева, приняли участие азербайджанские учёные, живущие и работающие на разных континентах мира.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поприветствовал ученых и сообщил, что основной целью встречи является укрепление позиций науки и образования страны на мировом рынке образования и научном пространстве, а также популяризация научных достижений Азербайджана на международном уровне. Ректор отметил, что азербайджанские ученые мира могут сыграть важную роль в этом направлении.
Профессор Масуд Эфендиев высоко оценил  инициативу UNEC и выразил уверенность, что она сыграет важную роль в продвижении науки и образования Азербайджана в международном масштабе. По его словам, встреча, организованная UNEC, имеет большое значение с точки зрения обмена опытом в сфере науки и образования.
Затем азербайджанские ученые, работающие в США, Канаде, России, Южной Корее, Германии, Франции, Турции, Австрии и других странах, выдвинули предложения о совместном сотрудничестве. Среди предложений нашли мето такие важные моменты, как проведение совместных исследований, подготовка совместных научных работ, издание научных журналов, организация международных научных конференций, проведение исследований по экономике образования, организация менторских программ, направленных на развитие молодых ученых. Также были озвучены предложения о сотрудничестве по повышению качества статей, определению тем исследований, обеспечению участия ученых в международных конференциях, стратегическому управлению научными проектами, применению мягких навыков в науке, привлечению молодых ученых в международные организации, обеспечению международной аккредитации. В целях создания сетизации (networking) среди ученых и повышения эффективности сотрудничества было принято решение об определении координаторов по странам.
В завершение встречи ректор Адалат Мурадов отметил, что в UNEC стартовали две инициативы: «Популяризация науки» и «Наука прекрасна: от школы к науке». Он предложил азербайджанским ученым присоединиться к этой инициативе и поддержать развитие науки страны, а также оказать поддержку в  пропаганде важности науки в школах.