UNEC-in 95 illik yubileyi çərçivəsində ISE məzunları ilə görüş keçirilib
UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) məzunu, “Parlaq İnkişafa Körpü” layihəsinin həmtəsisçisi Mirələm Əkbərli və layihənin komanda üzvləri ISE tələbələri ilə görüşüblər.
Məzunu olduğu fakültənin tələbələri ilə görüşən Mirələm Əkbərli tələbəlik dövrünün yaddaqalan xatirələrini, eləcə də uğur hekayəsini onlarla bölüşüb. Layihənin digər üzvləri də tələbələrə karyera yolunda qarşılaşdıqları çətinliklərdən və onların həlli yollarından danışıblar.
Görüşdə tələbələrə layihə barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, layihənin əsas istiqamətlərindən biri fərdi mentorluqdur və tələbələrə karyera planlaşdırması, yumşaq bacarıqların inkişafı və ingilis dili öyrənilməsi sahəsində dəstək göstərilir. Layihə iştirakçıları müxtəlif sahələrdə uğur qazanmış peşəkarlarla bir araya gələrək, bilik və təcrübələrini paylaşırlar, həmçinin, fərdi mentorluq vasitəsilə onların inkişafına dəstək olurlar.

ISE Alumni Meeting Held as Part of UNEC’s 95th Anniversary Celebrations
As part of the 95th anniversary of UNEC, a meeting was held with alumni of the International School of Economics (ISE). Miralem Akbarli, an ISE graduate and co-founder of the “Bridge to Bright Development” project, along with other team members of the initiative, met with current ISE students.
During the meeting, Miralem Akbarli shared his memorable student experiences and personal success story with the students of his former faculty. Other members of the project team also spoke about the challenges they faced in their career journeys and the strategies they used to overcome them.
Students were provided with detailed information about the project. It was noted that one of the core components of the initiative is individual mentorship, supporting students in career planning, soft skills development, and English language learning. Through the project, participants have the opportunity to connect with professionals who have achieved success in various fields, benefit from their knowledge and experience, and receive personalized mentorship to support their professional growth.
The meeting, which attracted great interest from students, concluded with an engaging networking session and discussions.