UNEC-in bir günlük tələbələri – Quba “İstək” liseyinin şagirdləri
Mingəçevir və Şirvan “İstək” liseyindən sonra Quba “İstək” liseyində 2-ci ixtisas qrupu üzrə təhsil alan 11-ci sinif şagirdləri “UNEC-də bir gün” layihəsində iştirak ediblər.
Şagirdlərə şərti tələbə biletləri təqdim edildikdən sonra onlara Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü və 4 dildə təhsil verilən yeganə ali təhsil ocağı olan UNEC barədə ətraflı məlumat verilib. UNEC-in mübadilə və xüsusi təqaüd proqramları, Montpellier Universiteti ilə ikili diplom, eləcə də Universitet Daxili İkili Diplom (UDİD) proqramları bir günlük tələbələrin xüsusi marağına səbəb olub. İlk dəfə auditoriyada əyləşmək sevincini yaşayan məktəblilər Elektron Universitet Modeli ilə də tanış olublar. Onlara yaxın zamanda UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxananın fəaliyyətə başlayacağı bildirilib. Tələbələrin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri məqsədilə yaradılan Yaradıcılıq Mərkəzi, Radio UNEC və İdman klubu barədə məlumat verilib.
İngilis dilində təhsil almaq istədiklərini bildirən şagirdlər Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin dərslərində iştirak edib, I kurs tələbələri ilə görüşüblər. Bir günlük tələbələrə ixtisas seçimi ilə bağlı konsultasiya xidməti göstərilib, UNEC-də infotur təşkil olunub. UNEC-in İstək liseyindən məzun olan tələbələri ilə gözlənilməz görüş isə bu günü şagirdlər üçün daha da unudulmaz edib.

Студенты на один день UNEC – учащиеся лицея “İstək” Губы
После лицея “İstək” Мингячевира и Ширвана учащиеся 11 класса лицея “İstək” Губы, обучающиеся по 2-й группе специальностей, приняли участие в проекте «Один день в UNEC».
После представления условного студенческого билета учащимся была дана подробная информация о единственном крупном экономического профиля высшем учебном заведении Южного Кавказа UNEC, где обучение ведется на четырех языках. Программы обмена и специальные стипендиальные программы UNEC, программы двойного диплома  университета Монпелье, а также Внутриуниверситетского двойного диплома (ВУДД) вызвали большой интерес у студентов на один день. Впервые испытав чувство присутствия в аудитории, учащиеся ознакомились с Электронной моделью университета. Им была представлена информация о деятельности отвечающей современным требованиям библиотеке, которая будет действовать семь дней в неделю и 24 часа в сутки. Также была представлена информация о созданном в университете Творческом центре, Radio UNEC и спортивном клубе с целью эффективного проведения студентами досуга.
Учащиеся, выразившие желание получить образование на английском языке, посетили уроки Международной школы экономики, встретились со студентами I курса. Учащиеся получили консультацию по выбору специальности,  был организован инфотур в UNEC.
Студенты на один день, отметившие большую поддержку проекта «Один день в UNEC» в выборе ими университета, назвали проект невероятной возможностью для абитуриентов. Они подчеркнули желание воспользоваться созданными для студентов UNEC возможностями.