UNEC-dən şagirdlərə inanılmaz fürsət – “Bir günlük tələbə”
“UNEC-də bir gün” layihəsinin məqsədi 10-11-ci sinif şagirdlərini universitetlə daha yaxından tanış etməkdir. Eyni zamanda, ixtisas seçimində çətinlik çəkən şagirdlərə məsləhət vermək, onların ixtisas fənlərində dinləyici qismində iştirakına şərait yaratmaqdır.
Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü ali təhsil ocağı olan UNEC-də dərs və imtahan prosesi ictimaiyyətə açıq keçirilir. Ötən tədris ilində UNEC-in abituriyentlərə yaratdığı bu imkandan faydalanan onlarla şagird artıq UNEC tələbəsidir. Onlar ixtisas seçməkdə məhz öncədən UNEC-dəki dərslərdə iştirakın böyük rol oynadığını deyirlər. Dərslərdə şagirdlərlə yanaşı, onların valideynləri də iştirak edə bilərlər.
UNEC Azərbaycanda dörd dildə (Azərbaycan, ingilis, rus və türk) təhsil verən və xaricdə filialı olan yeganə ali təhsil ocağıdır. Burada 21 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirir. Bu ildən etibarən “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”ndan irəli gələn tələbləri icra etmək məqsədi ilə UNEC-də Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramının icrasına başlanılıb. UDİD proqramı bakalavrlara 4 il ərzində iki ixtisasa yiyələnməklə gələcəkdə əmək bazarında layiqli yer tutmaq və onun tələblərinə çevik uyğunlaşmaq imkanı yaradır.
Qeyd edək ki, 2017/18-ci tədris ilində UNEC-ə qəbul planı 96.6 faizlə yerinə yetirilib. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 481 nəfərin 288-i, yəni 60 faizi məhz UNEC-i seçib. II ixtisas qrupu üzrə 700 ballıq nəticə göstərən abituriyentin hər ikisi – Cavad Əliyev və Arzu Məmmədzadə də UNEC-in Beynəlxlaq İqtisadiyyat Məktəbində maliyyə ixtisası üzrə təhsil alırlar. II ixtisas qrupu üzrə Prezident təqaüdçülərinin 74%-i məhz UNEC tələbəsidir.
“UNEC-də bir gün” layihəsində iştirak etmək istəyənlər 492-60-43 telefon nömrəsinə zəng edə, yaxud UNEC-in rəsmi Facebook səhifəsi  ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

Невероятная возможность учащимся от UNEC — «Студент на один день»
Целью проекта «Один день в UNEC» является поближе ознакомить учащихся  10-11 классов с университетом. В то же время помочь учащимся, которые затрудняются в выборе специальности, создать им условия для участия на занятиях по специальности в качестве слушателя.
В UNEC,  который является самым крупным экономического профиля высшим учебным заведением на Южном Кавказе, занятия и экзамены проводятся открыто для общественности. В минувшем году десятки учащихся, воспользовавшись возможностями, созданными UNEC для абитуриентов, являются студентами UNEC. Они отметили, что в выборе специальности большое значение сыграло посещение ими  ранее занятий. На занятиях наряду с учащимися могут присутствовать их родители.
UNEC является единственным высшим учебным заведением в Азербайджане, ведущим обучение на четырех языках (азербайджанский, английский, русский и турецкий),  и имеющий филиал за рубежом. Здесь осуществляется подготовка кадров по 21 специальности. С этого года в целях выполнения требований, исходящих из «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике» в UNEC начата реализация программы Двойного диплома внутри университета (ДДВУ). Программа ДДВУ создаст возможность бакалаврам в течение 4 лет овладеть двумя специальностями, занять в будущем достойное место на рынке труда и ловко адаптироваться его требованиям.
Следует отметить, что в 2017/18 учебном году план приема в  UNEC выполнен на 96.6 процентов. Из числа 481 студента, набравших 600 и выше баллов по II  группе специальности, 288,  то есть 60 процентов выбрали UNEC. Каждый из абитуриентов, набравших 700 балов по II группе специальности – Джавад Алиев и Арзу Мамедзаде обучаются по специальности финансов в Международной школе экономики  UNEC. 74% Президентских стипендиатов по II группе специальности являются студентами UNEC.
Желающие принять участие в проекте «Один день в UNEC» могут позвонить по номеру 497-58-63, или связаться по официальной странице Facebook UNEC.