Azərbaycan Dövlət iqtisad Universitetinin (UNEC) “İqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Suqra Hümbətova Macarıstanın Obuda Universitetinin Scopus bazasında indeksləşən Q1 kateqoriyalı “Acta Polytechnica Hungarica” beynəlxalq elmi jurnalının “Special Issue on Management Studies” xüsusi buraxılışında redaktorlar siyahısında yer alıb.Qeyd edək ki, Suqra Hümbətovanın iqtisadiyyat sahəsində 100 elmi məqaləsinə, o cümlədən Web of Science və Scopus bazalarında indeksləşən 39 tədqiqat işinə dünyanın müxtəlif tədqiqatçıları və alimləri tərəfindən 564 istinad olunub.
Suqra Hümbətova 2024-cü ilin mart ayında UNEC-in Xanım Tədqiqatçılar Şurasının Obuda Universiteti ilə birgə elmi əməkdaşlığı çərçivəsində həmin universitetdə 1 ay müddətində “Macarıstan və Azərbaycan nümunəsində yaşıl iqtisadiyyatın təhlili” mövzusunda qonaq professor qismində tədqiqat aparıb.

18 NOVEMBER 2024 | VIEWS:
Dr. Sugra Humbatova, Ph.D. in Economics and Associate Professor, who also serves as Head of the Department of Economics at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), has been appointed to the editorial board of the internationally recognized scientific journal Acta Polytechnica Hungarica. This journal, indexed in the Scopus database within the Q1 category, is published by Obuda University, Hungary, with Dr. Humbatova joining the team for the “Special Issue on Management Studies.”
It should be noted that Dr. Humbatova has an impressive scholarly record with over 100 scientific publications in the field of economics. Of these, 39 research articles are indexed in the Web of Science and Scopus databases, having collectively received 564 citations from researchers and academics worldwide.
In March 2024, as part of the collaborative scientific initiatives between UNEC’s Women Researchers Council and Obuda University, Dr. Humbatova undertook a one-month research project as a visiting professor at Obuda University. During this period, she conducted an in-depth study on the topic of “Analyzing the Green Economy: Comparative Perspectives from Hungary and Azerbaijan.”