UNEC-in Elmi Şurasında yeni qərarlar qəbul edildi
Şuranın açılışında UNEC rektoru professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində bir sıra yeniliklərin tətbiq olunacağını diqqətə çatdırıb. Sonra tədris işləri üzrə prorektor dosent Gəray Musayev “UNEC-də təhsilalanların biliyinin cari və aralıq qiymətləndirilməsi qaydaları” barədə təqdimatla çıxış edib. Təqdimat dinlənildikdən sonra şura üzvlərinin təklifləri nəzərə alınaraq, təsdiqlənib.
Şurada İmtahan mərkəzinin direktoru dosent Söhrab Hüseynovun 2021/2022-ci tədris ilinin Yay semestrinin yekunu haqqında hesabatı dinlənilib.
Rektorun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə isə UNEC-də “Kafedra şuraları” və “İxtisas şuraları” haqqında qaydalarla şura üzvlərini tanış edib. Bildirilib ki, kafedra şuraları tədris planları, dərs və imtahan cədvəlləri, sənədlərin hazırlanması və digər istiqamətində fəaliyyət göstərəcəklər. İxtisas şuralarının fəaliyyəti isə yalnız ixtisaslarla bağlı olacaq.
Elşən Bağırzadə “UNEC-də Qonaq alimin statusu və fəaliyyəti haqqında qaydalar”ı barədə də çıxış edib. Bildirib ki, qaydalar UNEC-də müəyyən müddət üçün qonaq statusunda çalışan alimlərin fəaliyyətinin əsaslarını, eləcə də qonaq alimin hüquq və vəzifələri, qiymətləndirilməsini əhatə edir.
UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, dosent Nazim Hacıyev rəhbərlik etdiyi məktəbdə struktur dəyişikliyi edilməsi barədə təkliflə çıxış edib. N.Hacıyevin təklifləri şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Rektorun əməkdaş və tələbələrin psixoloji müdafiəsinin təmin edilməsi, müsbət davranış modelinin formalaşdırılması, universitetdə təhlükəsiz və sağlam mühitin yaradılması, mənəvi-psixoloji sağlamlığın dəstəklənməsi məqsədilə UNEC-də Psixoloji xidmət mərkəzinin yaradılması barədə təklifi səsə qoyularaq, şura üzvləri tərəfindən təsdiq edilib.
Elmi şuranın qərarı ilə UDİD proqramı üzrə Qaydalarda da dəyişiklik edilib. Belə ki, yeni qaydalara əsasən, proqramda ayrı-ayrı fənlər üzrə deyil, ÜOMG-si 71-100 bal arasında olan tələbələr iştirak edə biləcəklər.
UNEC Eduman sistemində tətbiq olunan tələbə məmnunluq anketinə əlavə və dəyişikliklər edilməsi haqqında da qərar qəbul edilib.
UNEC-in fakültə, mərkəz və məktəblərinin nəzdində fəaliyyət göstərən bir neçə kafedranın adı dəyişdirilib. BMDM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrası “İqtisadi və texnoloji elmlər”, eləcə də “İqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi” kafedrası “Biznesin idarə olunması”, “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrası “Tətbiqi iqtisadiyyat”, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrası “Maliyyə və audit”, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” (ingilis dilində) kafedrası “Beynəlxalq iqtisadiyyat və biznes”,  “Biznesin idarəedilməsi” kafedrası isə “Biznes və logistika” adlandırılıb.

На Ученом совете UNEC приняты новые решения
На открытии Ученого совета ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что в новом учебном году в оценке знаний студентов будут применяться ряд новшеств. Затем с презентацией выступил проректор по учебной работе доцент Герай Мусаев по поводу «Правил текущей и промежуточной оценки знаний учащихся UNEC». После презентации выдвинутые предложения членов совета были приняты во внимание и утверждены.
На Ученом совете был заслушан отчет директора Экзаменационного центра доцента Сохраба Исаев об итогах летнего семестра 2021/2022 учебного года.
Советник ректора доцент Эльшан Багиров ознакомил членов совета с правилами о «Советах кафедры» и «Советах специальности» в UNEC.  Он отметил, что советы кафедр будут заниматься подготовкой учебных планов, расписаний уроков и экзаменов, документов и деятельностью в других направлениях. А деятельность советов специальностей будет связана непосредственно со специальностью.
Эльшан Багиров выступил также по вопросу «Правил о статусе и деятельности гостя ученого в UNEC». Он отметил, что правила включают основу деятельности ученых, работающих в UNEC в определенное время на статусе гостя, а также права и обязанности, оценку гостя ученого.
Директор Школы бизнеса UNEC доцент Назим Гаджиев  выступил с предложениями по поводу структурных изменений в руководимом им школе. Предложения Н.Гаджиева были приняты членами совета.
Предложение, выдвинутое ректором по поводу создания в UNEC Центра психологической службы в целях обеспечения психологической защиты сотрудников и студентов, формирования модели положительного поведения, создания в университете безопасности и здоровой среды, поддержки духовно-психологического здоровья, было поставлено на голосование и было принято членами совета.
По решению Ученого совета изменения внесены также в Правила по программе ВУДД. Так, согласно новым правилам в программе могут принять участие студенты, имеющие ОСПУ между 71-100 баллами, но не по отдельным дисциплинам.
Также принято решение о внесении дополнений и изменений в анкете удовлетворенности студентов, применяемой в системе Eduman UNEC.
Изменилось название нескольких кафедр, действующих при факультетах, центрах и школах UNEC. Кафедра «Экономика и управление», действующая при МЦДМ, названа «Экономика и технологические науки», также кафедра «Управление экономикой и бизнесом» «Управление бизнесом», кафедра «Экономика» (на русском языке) «Прикладная экономика», кафедра «Финансы и финансовые институты» «Финансы и аудит», кафедра «Международная экономика» (на английском языке) «Международная экономика и бизнес», а кафедра «»Управление бизнесом» «Бизнес и логистика».