UNEC-in Elmi Şurasında yeni qərarlar qəbul edildi
Şuranın açılışında UNEC rektoru professor Ədalət Muradov yeni tədris ilində tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində bir sıra yeniliklərin tətbiq olunacağını diqqətə çatdırıb. Sonra tədris işləri üzrə prorektor dosent Gəray Musayev “UNEC-də təhsilalanların biliyinin cari və aralıq qiymətləndirilməsi qaydaları” barədə təqdimatla çıxış edib. Təqdimat dinlənildikdən sonra şura üzvlərinin təklifləri nəzərə alınaraq, təsdiqlənib.
Şurada İmtahan mərkəzinin direktoru dosent Söhrab Hüseynovun 2021/2022-ci tədris ilinin Yay semestrinin yekunu haqqında hesabatı dinlənilib.
Rektorun müşaviri, dosent Elşən Bağırzadə isə UNEC-də “Kafedra şuraları” və “İxtisas şuraları” haqqında qaydalarla şura üzvlərini tanış edib. Bildirilib ki, kafedra şuraları tədris planları, dərs və imtahan cədvəlləri, sənədlərin hazırlanması və digər istiqamətində fəaliyyət göstərəcəklər. İxtisas şuralarının fəaliyyəti isə yalnız ixtisaslarla bağlı olacaq.
Elşən Bağırzadə “UNEC-də Qonaq alimin statusu və fəaliyyəti haqqında qaydalar”ı barədə də çıxış edib. Bildirib ki, qaydalar UNEC-də müəyyən müddət üçün qonaq statusunda çalışan alimlərin fəaliyyətinin əsaslarını, eləcə də qonaq alimin hüquq və vəzifələri, qiymətləndirilməsini əhatə edir.
UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, dosent Nazim Hacıyev rəhbərlik etdiyi məktəbdə struktur dəyişikliyi edilməsi barədə təkliflə çıxış edib. N.Hacıyevin təklifləri şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Rektorun əməkdaş və tələbələrin psixoloji müdafiəsinin təmin edilməsi, müsbət davranış modelinin formalaşdırılması, universitetdə təhlükəsiz və sağlam mühitin yaradılması, mənəvi-psixoloji sağlamlığın dəstəklənməsi məqsədilə UNEC-də Psixoloji xidmət mərkəzinin yaradılması barədə təklifi səsə qoyularaq, şura üzvləri tərəfindən təsdiq edilib.
Elmi şuranın qərarı ilə UDİD proqramı üzrə Qaydalarda da dəyişiklik edilib. Belə ki, yeni qaydalara əsasən, proqramda ayrı-ayrı fənlər üzrə deyil, ÜOMG-si 71-100 bal arasında olan tələbələr iştirak edə biləcəklər.
UNEC Eduman sistemində tətbiq olunan tələbə məmnunluq anketinə əlavə və dəyişikliklər edilməsi haqqında da qərar qəbul edilib.
UNEC-in fakültə, mərkəz və məktəblərinin nəzdində fəaliyyət göstərən bir neçə kafedranın adı dəyişdirilib. BMDM-in nəzdində fəaliyyət göstərən “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrası “İqtisadi və texnoloji elmlər”, eləcə də “İqtisadiyyat və biznesin idarə edilməsi” kafedrası “Biznesin idarə olunması”, “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrası “Tətbiqi iqtisadiyyat”, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrası “Maliyyə və audit”, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” (ingilis dilində) kafedrası “Beynəlxalq iqtisadiyyat və biznes”,  “Biznesin idarəedilməsi” kafedrası isə “Biznes və logistika” adlandırılıb.

New decisions are made at the Scientific Council of UNEC
At the opening of the council, UNEC rector Professor Adalat Muradov pointed out that a number of innovations would be implemented in the assessment of student knowledge in the new academic year. Then the vice-rector for educational affairs, associate professor Geray Musayev, made a speech on “Rules for the current and interim assessment of the knowledge of students at UNEC”. Afterwards, it was approved, taking into account the proposals of the council members.
The council heard the report of the director of the examination centre, associate professor Sohrab İsayev, about the end of the summer semester of the 2021/2022 academic year.
The rector’s adviser, associate professor Elshan Bagirzadeh introduced the rules of “Department Councils” and “Specialization Councils” to the members of UNEC. It was reported that the department councils will work in the direction of educational plans, lesson and exam schedules, preparation of documents, etc. The activity of speciality councils will be related only to specialities.
Elshan Bagırzadeh also spoke about the “Rules on the status and activities of a visiting scholar at UNEC”. He said that the rules cover the basics of the activity of visiting scholars working at UNEC  for a certain period of time, as well as the rights and duties of a guest scientist, and evaluation.
The director of UNEC Business School associate professor Nazim Hajiyev made a proposal to change the structure of the school he leads. N. Hajiyev’s suggestions were accepted by council members.
The rector’s proposal to establish a psychological service centre at UNEC in order to ensure the psychological protection of employees and students, to form a positive behaviour model, to create a safe and healthy environment in the university, and support moral and psychological health, was voted and approved by the members of the council.
By the decision of the scientific council, the rules for the UDID program were also changed. So, according to the new rules, students with GPA between 71-100 points will be able to participate in the program, not in separate subjects.
It was also decided to make additions and changes to the student satisfaction questionnaire applied in the UNEC Eduman system.
The names of several departments operating under the faculties, centres and schools of UNEC have been changed. “Economics and management” department operating under the IMDC was renamed “Economic and technological sciences”, as well as the “Economy and business management” department “Business administration”, “Economics” (in Russian)  “Applied economy”, “Finance and financial institutions” department “Finance and audit”, “International economics” department (in English) “International economy and business”, “Business administration” department “Business and logistics”.