UNEC-in ETSN əməkdaşları üçün keçdiyi sertifikat təlimləri uğurla yekunlaşdı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) əməkdaşları üçün təşkil etdiyi “Təlimçilər üçün Təlim” (TOT) proqramını başa vurmuş şəxslərlə görüş keçirilib.
Rektor professor Ədalət Muradov ETSN-nin təklifi ilə nazirliyin əməkdaşlarının liderlik qabiliyyətlərini və yumşaq bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə  UNEC-də təşkil edilmiş “Liderlik mini MBA” və “Təlimçilər üçün Təlim” sertifikat proqramlarının uğurla nəticələndiyini diqqətə çatdırıb. Ədalət Muradov təlimlərin UNEC-də təşkil olunmasını ETSN tərəfindən bu ali təhsil müəssisəsinin təlim xidmətlərinə göstərilən yüksək qiymət kimi dəyərləndirib.
Rektor Ədalət Muradov sürətlə dəyişən dünyada universitetlərin bu dəyişikliyə çevik cavab verməsi üçün sertifikat proqramlarının əhəmiyyətinə diqqət çəkib: “Qəbul edirik ki, müasir universitet modeli ciddi çağırışlarla üz-üzədir. Həyat sürətlə dəyişir, lakin universitetlərin bu dəyişikliklərin sürətinə uyğun dəyişməsində problemlər mövcuddur. İnsanlar daim ixtisaslarını artırmalı, yeni-yeni ixtisaslara yiyələnməlidirlər. Çıxış yollarından biri hazırda dünyada geniş vüsət almış ömürboyu təhsilin təşkilidir. Sertifikatların işəgötürənlər tərəfindən qəbul edilməsi də ömürboyu təhsilin inkişafına və təhsil xidmətləri bazarının formalaşmasına müsbət təsir göstərə bilər. Bu baxımdan sertifikatı verən təşkilatların akkreditasiyasının təşkili də həllini gözləyən məsələlərdəndir. UNEC olaraq, belə bir akkreditasiya mərkəzinin yaradılması və onun beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsini təmin etməyə hazırıq”.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov sertifikat proqramlarının yeni bilik və bacarıqlara çevik yiyələnmək istiqamətində alternativsiz olduğunu diqqətə çatdıraraq, UNEC-də bu işlərin yüksək səviyyədə qurulduğunu bildirib. O, ETSN-nin Təlimlərlə bağlı İnkişaf Strategiyasında UNEC-in ən yaxın partnyor olduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra rektor Ədalət Muradov və nazir müavini Vüqar Kərimov təlimi uğurla bitirmiş əməkdaşları təbrik edərək, onlara sertifikatları təqdim ediblər.

Успешно завершились сертификационные тренинги UNEC для сотрудников МЭПР
Состоялась встреча с лицами, завершившими программу «Тренинги для тренеров» (ТОТ), организованной Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) для сотрудников Министерства экологии и природных ресурсов (МЭПР).
Ректор профессор Адалат Мурадов отметил, что сертификационные программы «Лидерство mini MBA» и «Тренинг для тренеров», организованные в UNEC с целью развития лидерских способностей и мягких навыков сотрудников министерства по предложению МЭПР, прошли успешно. Адалат Мурадов оценил организацию тренингов в UNEC как высокую оценку, которую МЭПР придаёт образовательным услугам этого высшего учебного заведения.
Ректор Адалат Мурадов обратил внимание на важность сертификационных программ для того, чтобы университеты могли гибко реагировать на эти изменения в быстро меняющемся мире: «Мы признаем, что современная университетская модель сталкивается с серьезными проблемами. Жизнь быстро меняется, однако в университетах возникают проблемы с адаптацией этих изменений. Люди должны постоянно совершенствовать свою квалификацию и овладевать новыми специальностями. Одним из выходов является организация непрерывного образования, получившего широкое распространение в мире. Принятие сертификатов работодателями также может оказать положительное влияние на развитие непрерывного образования и формирование рынка образовательных услуг. В связи с этим организация аккредитации организаций, выдающих сертификат, также является одним из вопросов, ожидающих решения. Мы, как UNEC, готовы создать такой центр аккредитации и обеспечить его международную аккредитацию».
Заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов отметил, что сертификационные программы не имеют альтернативы в направлении гибкого приобретения новых знаний и навыков, и подчеркнул, что в UNEC эти работы построены на высоком уровне. Он довел до внимания, что UNEC является ближайшим партнером в Стратегии развития обучения МЭПР.
После выступлений ректор Адалат Мурадов и заместитель министра Вугар Керимов поздравили сотрудников, успешно прошедших обучение, и вручили им сертификаты.