UNEC-in “Gələcəyin tədqiqatçıları” adlı qrant layihəsi uğurla yekunlaşıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) reallaşdırdığı “Gələcəyin tədqiqatçıları” adlı qrant layihəsi uğurla yekunlaşıb.
UNEC Tədqiqat Fondunun maliyyələşdirdiyi və UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən icra olunan layihənin yekun hesabat tədbirində universitet rəhbərliyi, müəllim-tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın müxbir üzvü, tanınmış elm xadimi, “Zadə irsi və süni intellekt” Assosiasiyasının prezidenti professor Rafiq Əliyev də iştirak edib.
Rektor professor Ədalət Muradov UNEC-də elmi fəaliyyətlə bağlı görülən işlərdən və stimullaşdırıcı tədbirlərdən söz açıb: “UNEC-də elmi fəaliyyətin layihələr əsasında maliyyələşdirilməsi məqsədilə ilk dəfə olaraq, iki il öncə universitetin daxili vəsaiti hesabına qrant layihəsi həyata keçirdik. Nəticələr onu deməyə əsas verir ki, bu modeli tətbiq etməklə, böyük uğurlar əldə etmək mümkündür”.
“Gələcəyin tədqiqatçıları” layihəsi barədə məlumat verən rektor bu istiqamətdə qarşıya qoyulmuş məqsədlərdən danışıb. Layihənin UNEC-də gənc alimlər yetişdirən institutun formalaşdırılması, gənclərin elmə marağının artırılması, onlara tədqiqat aparmaq, eləcə də nüfuzlu elmi jurnallarda məqalə yazmaq bacarığının aşılanması məqsədilə reallaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin (ETM) rəhbəri dosent Xətai Alıyev qrant layihəsi çərçivəsində görülən işlər barədə hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, layihədə 19 tələbə müxtəlif istiqamətləri əhatə edən aktual mövzular üzrə tədqiqatlar aparıblar. Layihənin proqramı və qiymətləndirmə meyarları dövlət proqramı çərçivəsində UNEC tərəfindən razılıq məktubu ilə Böyük Britaniyanın Qlazqo Universitetində doktorantura təhsili alan Nicat Muradzadə tərəfindən hazırlanıb. Layihə çərçivəsində tələbələrə mentorluq dəstəyi də göstərilib.
Tədbirdə iştirak edən tanınmış elm xadimi professor Rafiq Əliyev UNEC-də elmi fəaliyyətin artırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib: “İqtisad Universitetində illər öncə keçirilən elmi tədbirlərdə iştirak etsəm də, həmin dövrlərdə Web of Science, Scopus kimi bazalarda elmi məqalələrin dərc olunması ilə bağlı müzakirələrin aparılmasının şahidi olmamışam. Son illər UNEC-də bu istiqamətdə görülən işlər və əldə olunan nəticələr məni çox sevindirir”. Professor Rafiq Əliyev elmi fəaliyyətlə bağlı gənclərə tövsiyələrini verib, eləcə də elmin klasterləşdirilməsi modeli ilə bağl fikirlərini bölüşüb.
Çıxışlardan sonra gələcək elmi potensialın formalaşdırılmasını hədəfləyən Bs, Ms və PhD təhsilinin digərlərindən (BBA, MBA və DBA) fərqləndirilməsi, Bs, Ms və PhD arasında keçidin təmin edilməsi, elmi layihələrin müsabiqə əsasında maliyyələşdirilməsinə keçid, gənc tədqiqatçılar üçün xüsusi dəstək proqramının tədbiqi barədə təkliflər səsləndirilib.

Grant project of UNEC “Researchers of the Future” is successfully completed
The grant project “Researchers of the Future” implemented by the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has been successfully completed.
The final report event of the project financed by the UNEC Research Foundation and implemented by the UNEC Empirical Research Centre was attended by the university administration, the academic staff, as well as the corresponding member of ANAS, a well-known scientist, the president of the “Zadeh Heritage and Artificial Intelligence” Association, Professor Rafik Aliyev.
The Rector Professor Adalat Muradov spoke about the work done and stimulating measures related to scientific activity at UNEC: “For the first time, two years ago, we implemented a grant project at the expense of the internal funds of the university in order to finance scientific activity at UNEC on the basis of projects. The results suggest that it is possible to achieve great success by applying this model.”
Giving information about the project “Researchers of the Future”, the rector spoke about the goals set in this direction. He pointed out that the project was implemented in order to form an institute for training young scientists at UNEC, to increase the interest of young people in science, to inculcate in them the ability to conduct research and write articles in prestigious scientific journals.
Then, the head of UNEC Empirical Research Center (ERC), associate professor Khatai Aliyev, gave a report on the work done within the framework of the grant project. He said that in the project, 19 students conducted research on relevant topics covering various directions. The program and evaluation criteria of the project were prepared by Nijat Muradzadeh, who studied for a PhD at the University of Glasgow, Great Britain, with a letter of approval from UNEC within the framework of the state program. Mentoring support was also provided to students within the project.
Professor Rafiq Aliyev, a well-known scientist who participated in the event, highly appreciated the work done to increase scientific activity at UNEC: “Although I participated in scientific events held at the University of Economics many years ago, in those days, discussions about the publication of scientific articles on databases such as Web of Science and Scopus I have not witnessed it. I am very pleased with the work done in this direction at UNEC in recent years and the results achieved.” Professor Rafiq Aliyev gave recommendations to young people regarding scientific activities, as well as shared his views on the clustering model of science.
After the speeches, proposals were voiced about differentiating Bs, Ms and PhD education from others (BBA, MBA and DBA) aimed at shaping the future scientific potential, providing a transition between BSc, Ms and PhD, transitioning to competitive financing of scientific projects, implementing a special support program for young researchers.