UNEC-in I qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlandı: “Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir?”
16 İYUN 2023 | VIEWS:
UNEC-in I qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir” mövzusunda tədqiqat layihəsinin nəticələrinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, millət vəkili, UNEC-in Elmin Populyarlaşdırılması Mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev, UNEC Tədqiqat Fondunun prezidenti Fərhad Əmirbəyov, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in daxili vəsaiti hesabına ilk dəfə olaraq qrant müsabiqəsinin keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, müsabiqədə reallaşdırılan 6 layihənin qiymətləndirilməsinin universitetdənkənar qurum tərəfindən aparıldığını qeyd edib. Qalib olan layihənin mövzusunun aktuallığından bəhs edən rektor, layihəni icra edən UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçılarına təşəkkürünü bildirib. Rektor UDS əlaqələrinin qənaətbəxş olmadığını, tədqiqat zamanı bu istiqamətdə təhlillərin aparıldığını və tədqiqatın nəticələrin çap olunduğu kitabın universitetlərə, AMEA və ETN-nın elmi tədqiqat institutlarına, müvafiq özəl sektor nümayəndələrinə təqdim ediləcəyini deyib.
Millət vəkili Etibar Əliyev universitetlərin qrant layihələrinə cəlb olunmasının, UDS əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. Aparılan tədqiqatların davamlılığının yeni layihələrin ərsəyə gəlməsi baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Layihənin icraçısı, Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri dosent Altay İsmayılov tədqiqatla bağlı önəmli məqamları diqqətə çatdırıb. O, UDS əlaqələrində kommunikasiyanın zəif olduğunu vurğulayaraq, biliktutumlu və innovasiyaya əsaslanan məhsulların hazırlanmasının vacibliyindən danışıb.
UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri, kafedra müdiri dosent Xətai Alıyev reallaşdırılan layihə barədə təqdimatla çıxış edib, UDS əlaqələrində mövcud olan problemlər  və onların həlli yollarından, aparılan sorğular və təhlillərdən danışıb. Təhlilin nəticəsinə görə, Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində problemin əsasən tərəflərararası inamsızlıq və  tarixi trayektoriyalardan asılılıqdan qaynaqlandığı bildirib.
Təqdimatdan sonra tədqiqatla bağlı suallar cavablandırılıb, təkliflər səsləndirilib. Tədbir Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) əlaqələrində kommunikasiyanın qurulması ilə bağlı müzakirələrlə davam edib.

The results of the 1st grant competition of UNEC are announced: “Communication problem in University-State-Industry relations: Who wants what”
16 JUNE 2023 | VIEWS:
The results of the research project “Communication problem in University-State-Industry (UDS) relations: Who wants what” have been presented as the winner of the 1st grant competition of UNEC.
The event was attended by the rector of UNEC Professor Adalat Muradov, Member of Parliament, Head of UNEC Science Popularization Center Etibar Aliyev, UNEC Research Foundation President Farhad Amirbayov, representatives of science and educational institutions.
Rector Adalat Muradov pointed out that the grant competition was held for the first time at the expense of UNEC’s internal funds, and noted that the assessment of 6 projects implemented in the competition was carried out by an institution outside the university. Talking about the relevance of the topic of the winning project, the rector expressed his gratitude to the researchers of the UNEC Empirical Research Center and the UNEC Research Center for Knowledge Economy, who implemented the project. The Rector said that USI relations are not satisfactory, that analyses were conducted in this direction during the research, and the results of the research will be presented in the form of a book to universities, scientific research institutes of ANAS and MSE, and representatives of the relevant private sector.
MP  Etibar Aliyev spoke about the importance of involving universities in grant projects and expanding USI relations. He drew attention to the importance of the continuity of the conducted research in terms of the creation of new projects.
Associate professor Altay Ismayilov, head of the UNEC Research Center for Knowledge Economy, and project manager, highlighted the important points related to the research. He emphasized the lack of communication in USI relations and spoke about the importance of developing products based on knowledge and innovation.
The head of the UNEC Empirical Research Center, head of the department, associate professor Khatai Aliyev made a report about the implemented project, he spoke about the existing problems in USI relations and their solutions, as well as the conducted surveys and analyses. According to the results of the analysis, the problem in University-State-Industry relations is mainly caused by mistrust between the parties and dependence on historical trajectories.
After the presentation, questions related to the research were answered and suggestions were made. The event continued with discussions on establishing communication in University-State-Industry (USI) relations.