UNEC-in I qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlandı: “Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir?”
16 İYUN 2023 | VIEWS:
UNEC-in I qrant müsabiqəsinin qalibi olan “Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) əlaqələrində kommunikasiya problemi: Kim nə istəyir” mövzusunda tədqiqat layihəsinin nəticələrinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, millət vəkili, UNEC-in Elmin Populyarlaşdırılması Mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev, UNEC Tədqiqat Fondunun prezidenti Fərhad Əmirbəyov, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in daxili vəsaiti hesabına ilk dəfə olaraq qrant müsabiqəsinin keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, müsabiqədə reallaşdırılan 6 layihənin qiymətləndirilməsinin universitetdənkənar qurum tərəfindən aparıldığını qeyd edib. Qalib olan layihənin mövzusunun aktuallığından bəhs edən rektor, layihəni icra edən UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin və Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin tədqiqatçılarına təşəkkürünü bildirib. Rektor UDS əlaqələrinin qənaətbəxş olmadığını, tədqiqat zamanı bu istiqamətdə təhlillərin aparıldığını və tədqiqatın nəticələrin çap olunduğu kitabın universitetlərə, AMEA və ETN-nın elmi tədqiqat institutlarına, müvafiq özəl sektor nümayəndələrinə təqdim ediləcəyini deyib.
Millət vəkili Etibar Əliyev universitetlərin qrant layihələrinə cəlb olunmasının, UDS əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyindən danışıb. Aparılan tədqiqatların davamlılığının yeni layihələrin ərsəyə gəlməsi baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Layihənin icraçısı, Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri dosent Altay İsmayılov tədqiqatla bağlı önəmli məqamları diqqətə çatdırıb. O, UDS əlaqələrində kommunikasiyanın zəif olduğunu vurğulayaraq, biliktutumlu və innovasiyaya əsaslanan məhsulların hazırlanmasının vacibliyindən danışıb.
UNEC Empirik Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri, kafedra müdiri dosent Xətai Alıyev reallaşdırılan layihə barədə təqdimatla çıxış edib, UDS əlaqələrində mövcud olan problemlər  və onların həlli yollarından, aparılan sorğular və təhlillərdən danışıb. Təhlilin nəticəsinə görə, Universitet-Dövlət-Sənaye əlaqələrində problemin əsasən tərəflərararası inamsızlıq və  tarixi trayektoriyalardan asılılıqdan qaynaqlandığı bildirib.
Təqdimatdan sonra tədqiqatla bağlı suallar cavablandırılıb, təkliflər səsləndirilib. Tədbir Universitet-Dövlət-Sənaye (UDS) əlaqələrində kommunikasiyanın qurulması ilə bağlı müzakirələrlə davam edib.

Обнародованы результаты I грантового конкурса UNEC: «Коммуникационная проблема в отношениях Университет-Государство-Промышленность: Кто что хочет?»
16 ИЮНЯ 2023 | VIEWS:
Состоялась презентация результатов исследовательского проекта на тему «Коммуникационная проблема в отношениях Университет-Государство-Промышленность (УГП): Кто что хочет?», который является победителем I грантового конкурса UNEC.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, депутат, руководитель Центра популяризации науки UNEC Этибар Алиев, президент Исследовательского фонда UNEC Фархад Амирбеков, представители научных и образовательных учреждений.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что конкурс грантов впервые проводился за счет собственных средств UNEC, и отметил, что оценка 6 проектов, реализованных на конкурсе, была проведена учреждением, не входящим в университет. Говоря об актуальности темы победившего проекта, ректор выразил благодарность исследователям Центра эмпирических исследований UNEC и Исследовательского центра экономики знаний UNEC, которые реализовали проект. Ректор отметил, что отношения УГП неудовлетворительны, в ходе исследования были проведены исследования в этом направлении, результаты которых в виде книги будут представлены в университеты, НАНА и научно-исследовательские институты, а также представителям соответствующих частных секторов.
Депутат Этибар Алиев рассказал о важности вовлечения вузов в грантовые проекты и расширения связей УГП. Он обратил внимание на важность устойчивости проводимых исследований с точки зрения создания новых проектов.
Учредитель проекта, руководитель Исследовательского центра экономики знаний UNEC, доцент Алтай Исмайлов выделил важные моменты, связанные с исследованием. Он подчеркнул недостаток коммуникации в отношениях с УГП и рассказал о важности разработки продуктов, основанных на знаниях и инновациях.
Руководитель Центра эмпирических исследований UNEC, заведующий кафедрой, доцент Хатаи Алиев выступил с презентацией по реализованному проекту, рассказал о существующих проблемах в отношениях УГП и их решениях, а также о проведенных исследованиях и анализах. По результатам анализа проблема в отношениях Университет-Государство-Промышленность в основном вызвана недоверием сторон и зависимостью от исторических траекторий.
После презентации были даны ответы на вопросы, связанные с исследованием и выдвинуты предложения. Мероприятие продолжилось дискуссиями по вопросу создания коммуникации в отношениях Университет-Государство-Промышленность (УГП).