UNEC-in koordinatorluğu ilə həyata keçirilən UNIVIA layihəsi uğurla icra edilib
UNEC-in koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”) adlı TEMPUS layihəsinin final konfransı keçirilib. Konfransda tərəfdaş ölkələrin təhsil nazirliyi və universitetlərinin nümayəndələri iştirak edib.
TEMPUS proqramının əsas hədəfi ali təhsil sahəsində Avropa İttifaqının aparıcı ölkələrinin müsbət təcrübəsinin tərəfdaş ölkələrə gətirilməsi və həmin ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin inkişaf etdirilməsidir. UNEC TEMPUS proqramının koordinator qismində qalibi olaraq, Avropa Komissiyasının qrantını əldə edib.
Layihənin məqsədi tərəfdaş universitetlərdə Avropa təcrübəsinə və milli inkişaf ənənələrinə əsaslanan optimal, çevik beynəlxalq əlaqələr mexanizminin formalaşmasıdır. Həmçinin konkret missiyanın müəyyən edilməsi, çoxmilli tələbə və müəllim heyətini cəlb etməklə tərəfdaş universitetlərdə beynəlxalq təhsil mühitinin yaradılmasıdır. Eləcə də tərəfdaş universitetlərin qlobal əlaqələrə malik ali təhsil müəssisələrinə çevrilməsi, regional qlobal universitet şəbəkələrinə qoşulmaları üçün təşviq edilməsi və beynəlxalq reytinq siyahılarına daxil olmasıdır.
Konfransda layihənin fəaliyyət planına əsasən, üç il ərzində görülən işlərin yekun hesabatı dinlənilib. Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Avropa Komissiyasının bu tipli layihələrdə iştirakının universitetlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etməsindən danışıb. Layihənin həyata keçirilməsində Təhsil Nazirliyinin xüsusi rolunu vurğulayıb. Tərəfdaş universitetlər arasında digər istiqamətlərdə də əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirib. Beynəlxalq əlaqələrin müasir universitetlər üçün əhəmiyyətinin durmadan artıdığını vurğulayan rektor, UNEC-in son illərdə beynəlxalq əlaqələrində əldə etdiyi uğurları da diqqətə çatdırıb.
Milli Erasmus+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov UNEC-in koordinatorluğu ilə həyata keçirilən UNIVIA layihəsinin uğurla icra edilməsindən söz açıb. Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərin müvəffəqiyyətlə reallaşdırıldığını və tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Yaşar Ömərov nazirliyin belə layihələrə daim dəstək göstərdiyini qeyd edib. Ölkə universitetlərinin beynəlxalq arenaya çıxışı baxımından layihənin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdıraraq, gələcəkdə də bənzər layihələrdə iştirak etməyin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Ukrayna, Qırğızıstan, Tacikistanın təhsil nazirliklərinin nümayəndələri çıxış edərək, UNIVIA tipli layihələrdə iştirakın həm universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkşaf etdirilməsi, həm də milli təhsil sistemlərinin təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.
UNIVIA layihəsinin Avropa tərəfdaşları adından çıxış edən Böyük Britaniyanın Uorvik Universitetinin əməkdaşı Ceyms Kennedi layihədə iştirakdan məmnunluq duyduqlarını bildirib. Layihə çərçivəsində tərəfdaş universitetlərlə sıx əməkdaşlıq yaradıldığını diqqətə çatdıran, C.Kennedi bu ali təhsil müəssisələrinin kadr potensialının 3 il ərzində artdığını müşahidə etdiyini qeyd edib.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov “UNIVIA Tempus layihəsi: Uğurlu beynəlxalq əməkdaşlıq modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Layihə çərçivəsində görülən işlər, reallaşdırılan təlimlər, hazırlanan sənədlərdən danışıb. Layihənin icrasında göstərdikləri dəstəyə görə təhsil nazirliklərinə və tərəfdaş universitetlərə təşəkkürünü bildirən Ş.Bayramov, layihənin nəticələrinin tərəfdaş universitetlərlə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri üçün də faydalı olacağına ümid etdiyini diqqətə çatdırıb.
Açılış konfransının sonunda iştirakçıların layihəylə bağlı sualları cavablandırılıb.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında iki gün ərzində davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, layihənin tərəfdaş dövlət qurumları Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Ukraynanın Təhsil, Elm, Gənclik və İdman Nazirliyi, Qırğızıstanın Elm və Təhsil Nazirliyi, o cümlədən Tacikistan Respublikasının Təhsil Nazirliyidir.
Avropa tərəfdaşı olan ali təhsil müəssisələri Uorvik Universiteti, Malaga Universiteti, Santyago-Kompostela Universiteti, Boloniya Universitetidir. Azərbaycan tərəfdaşları Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universitetidir.
Layihənin regional tərəfdaşları Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Khujand Dövlət Universitetidir.

“The UNIVIA Project coordinated by UNEC has been executed successfully”
Final Conference of the Tempus Project on “Development of the University Administration on International Affairs” coordinated by UNEC has taken place. The representatives of the partner universities took part in the conference.
The Tempus Project is targeted in bringing the positive experience of the leading countries of the European Union in the field of higher education in the partner countries and developing higher education institutions of these countries. UNEC became the winner of the Tempus Program and received a grant from the European Commission as the coordinator.
The objective of the Project is the formation of optimal and flexible mechanism for international relations based on the European experience and national development traditions in the partner universities. It is also aimed at identifying specific mission and creating an atmosphere of international education by attracting multinational student and teacher staffs. It is also targeted in conversion partner universities into the higher education institutions with global links; encourage them to join regional global university networks and to be included in the lists of international ranking.
Final report of the work done in accordance with the actions plan of the project within three years. Current situation in partner universities in international affairs was analyzed.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the importance of participation in kind of projects of the European Commission. He especially emphasized the role of the Ministry of Education in the implementation of the project. He expressed the interest in building cooperation with partner universities in other directions too. Highlighting the rising significance of international cooperation for modern universities, Rector brought to attention the latest achievements of UNEC gained in international relations.
Head of the National Erasmus+ Azerbaijan Office Parviz Baghirov talked about the execution of the UNIVIA Project implemented under the coordination of UNEC successfully. He mentioned that the events planned within the project were realized successfully and will make a significant contribution to the development the international cooperation of partner universities.
The representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Yashar Omarov noted that the Ministry always supports the kind of projects. Bringing the significance of the project in terms of access of the universities to the international arena, he highlighted the necessity of participating in the similar projects in the future.
Afterwards, making speeches, the representatives of the Ministries of Education of the Ukraine, Kirgizstan and Tajikistan stressed the significance of the projects like UNIVIA in both development of international cooperation and improvement of national education systems.
Making a speech on behalf of the European partners, the representative of the Warwick University of Great Britain James Kennedy expressed satisfaction in the participation of the project. Bringing to attention the establishment of closer relations with partner universities within the project, J.Kennedy noted that he has observed the development of personnel in these higher education institutions for 3 years.
Vice-rector of UNEC for International Affairs and Programs Shahin Bayramov made a presentation on “Tempus UNIVIA Project: The Model of the Successful International Cooperation”. He spoke about the work done, realized trainings and developed documents. He expressed gratitude to Education Ministers and partner universities for the execution of the Project. He expressed hope that the results of the project will be beneficial for the partner universities and the other higher education institutions as well.
The participants’ questions on the project were responded at the end of the opening conference.
The conference will continue its work in the sessions within two days.
Note that, the partner state bodies of the project are the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education, Science, Youth and Sports of the Ukraine, the Ministry of Science and Education of Kirgizstan and the Ministry of Education of the Republic of Tajikistan.
The European partner higher education institutions are the Warwick University, the University of Malaga, the University of Santiago de Compostela and the Bologna University. Azerbaijan partners of the Project are the Baku State University, Ganja State University, Nakhchivan State University and Sumgait State University.
The regional partners of the Project are the Kiev National University of Economics, Poltava University of Economics and Trade, the University of Economics of Kirgizstan, the International University of Kirgizstan, the Institute of Entrepreneurship and Services of Tajikistan and the Khujand State University.