UNEC-in koordinatorluğu ilə həyata keçirilən UNIVIA layihəsi uğurla icra edilib
UNEC-in koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”) adlı TEMPUS layihəsinin final konfransı keçirilib. Konfransda tərəfdaş ölkələrin təhsil nazirliyi və universitetlərinin nümayəndələri iştirak edib.
TEMPUS proqramının əsas hədəfi ali təhsil sahəsində Avropa İttifaqının aparıcı ölkələrinin müsbət təcrübəsinin tərəfdaş ölkələrə gətirilməsi və həmin ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin inkişaf etdirilməsidir. UNEC TEMPUS proqramının koordinator qismində qalibi olaraq, Avropa Komissiyasının qrantını əldə edib.
Layihənin məqsədi tərəfdaş universitetlərdə Avropa təcrübəsinə və milli inkişaf ənənələrinə əsaslanan optimal, çevik beynəlxalq əlaqələr mexanizminin formalaşmasıdır. Həmçinin konkret missiyanın müəyyən edilməsi, çoxmilli tələbə və müəllim heyətini cəlb etməklə tərəfdaş universitetlərdə beynəlxalq təhsil mühitinin yaradılmasıdır. Eləcə də tərəfdaş universitetlərin qlobal əlaqələrə malik ali təhsil müəssisələrinə çevrilməsi, regional qlobal universitet şəbəkələrinə qoşulmaları üçün təşviq edilməsi və beynəlxalq reytinq siyahılarına daxil olmasıdır.
Konfransda layihənin fəaliyyət planına əsasən, üç il ərzində görülən işlərin yekun hesabatı dinlənilib. Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Avropa Komissiyasının bu tipli layihələrdə iştirakının universitetlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etməsindən danışıb. Layihənin həyata keçirilməsində Təhsil Nazirliyinin xüsusi rolunu vurğulayıb. Tərəfdaş universitetlər arasında digər istiqamətlərdə də əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduğunu bildirib. Beynəlxalq əlaqələrin müasir universitetlər üçün əhəmiyyətinin durmadan artıdığını vurğulayan rektor, UNEC-in son illərdə beynəlxalq əlaqələrində əldə etdiyi uğurları da diqqətə çatdırıb.
Milli Erasmus+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov UNEC-in koordinatorluğu ilə həyata keçirilən UNIVIA layihəsinin uğurla icra edilməsindən söz açıb. Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərin müvəffəqiyyətlə reallaşdırıldığını və tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Yaşar Ömərov nazirliyin belə layihələrə daim dəstək göstərdiyini qeyd edib. Ölkə universitetlərinin beynəlxalq arenaya çıxışı baxımından layihənin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdıraraq, gələcəkdə də bənzər layihələrdə iştirak etməyin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Ukrayna, Qırğızıstan, Tacikistanın təhsil nazirliklərinin nümayəndələri çıxış edərək, UNIVIA tipli layihələrdə iştirakın həm universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkşaf etdirilməsi, həm də milli təhsil sistemlərinin təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.
UNIVIA layihəsinin Avropa tərəfdaşları adından çıxış edən Böyük Britaniyanın Uorvik Universitetinin əməkdaşı Ceyms Kennedi layihədə iştirakdan məmnunluq duyduqlarını bildirib. Layihə çərçivəsində tərəfdaş universitetlərlə sıx əməkdaşlıq yaradıldığını diqqətə çatdıran, C.Kennedi bu ali təhsil müəssisələrinin kadr potensialının 3 il ərzində artdığını müşahidə etdiyini qeyd edib.
UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov “UNIVIA Tempus layihəsi: Uğurlu beynəlxalq əməkdaşlıq modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Layihə çərçivəsində görülən işlər, reallaşdırılan təlimlər, hazırlanan sənədlərdən danışıb. Layihənin icrasında göstərdikləri dəstəyə görə təhsil nazirliklərinə və tərəfdaş universitetlərə təşəkkürünü bildirən Ş.Bayramov, layihənin nəticələrinin tərəfdaş universitetlərlə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri üçün də faydalı olacağına ümid etdiyini diqqətə çatdırıb.
Açılış konfransının sonunda iştirakçıların layihəylə bağlı sualları cavablandırılıb.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında iki gün ərzində davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, layihənin tərəfdaş dövlət qurumları Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Ukraynanın Təhsil, Elm, Gənclik və İdman Nazirliyi, Qırğızıstanın Elm və Təhsil Nazirliyi, o cümlədən Tacikistan Respublikasının Təhsil Nazirliyidir.
Avropa tərəfdaşı olan ali təhsil müəssisələri Uorvik Universiteti, Malaga Universiteti, Santyago-Kompostela Universiteti, Boloniya Universitetidir. Azərbaycan tərəfdaşları Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universitetidir.
Layihənin regional tərəfdaşları Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Khujand Dövlət Universitetidir.

«Успешно реализован проект UNIVIA, осуществляемый при координаторстве  UNEC»
Состоялась финальная конференция «Развитие  и совершенствование администрации университета в сфере международных отношений» (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”) проекта TEMPUS, координатором которого является UNEC. В конференции приняли участие представители университетов-партнеров.
Основной целью программы TEMPUS является принятие положительного опыта ведущих стран Европейского союза в сфере высшего образования странами-партнерами и развитие высших учебных заведений этих стран. UNEC,  став победителем в качестве координатора программы TEMPUS, получил грант Европейской комиссии.
Целью проекта является формирование оптимального, гибкого механизма международных отношений, основанных на Европейском опыте и  традициях национального развития.  А также привлекая многонациональный состав студентов и преподавателей, определение конкретной миссии, создание международной образовательной обстановки с университетами-партнерами. В том числе превращение университетов-партнеров в высшие учебные заведения с глобальными отношенями, поощрение для вступления в сеть региональных глобальных универстетов и включения в список международного рейтинга.
На конференции были заслушаны итоговый отчет о проделанной работе в соответствии с планом деятельности проекта в течение трех лет. Был дан анализ современного состояния международных отношений университетов-партнеров.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что участие Европейской комиссии в проектах такого типа имеет важное значение для университетов. Он подчеркнул особую роль Министерства образования в осуществлении проекта. Отметил о заинтересованности в сотрудничестве между университетами-партнерам в других направлениях.  Ректор отметив о возрастании значения международных отношений для современных университетов, обратил внимание на успехи UNEC в международных отношениях за последние годы.
Глава офиса национальной программы Erasmus+ Азербайджана Парвиз Багиров коснулся вопроса успешной реализации проекта UNIVIA, осуществляемого при координаторстве UNEC.   Он отметил об успешной реализации мероприятий, предусмотренных в рамках проекта и важном вкладе университетов-партнеров в развитие международных отношений.
Представитель Министерства образования Азербайджанской Республики Яшар Омаров отметил о постоянном оказании  поддержки такого типа проектам. Он отметил о важном значении проекта с точки зрения выхода университетов страны на международную арену, подчеркнул о важности участия в похожих проектах в будущем.
Затем выступили представители Министерства образования Украины, Кыргызстана, Таджикстана, которые отметили о значении участия в проектах типа UNIVIA в развитии международных отношений университетов, а также с точки зрения совершенствования национальных систем образования.
Выступивший от имени Европейских партнеров проекта UNIVIA сотрудник университета Великобритании Уорвик Джеймс Кеннеди,  выразил удовлетворение от участия в проекте.  Рассказав о создании в рамках проекта тесного сотрудничества с университетами-партнерами, отметил о развитии кадрового потенциала этих высших учебных заведений в течение 3 лет.
Проректор по международным отношениям и программам UNEC Шахин Байрамов выступил с презентацией на тему «Проект UNIVIA Tempus: Успешная модель международного сотрудничества». Он рассказал о проделанных в рамках проекта работах, реализованных тренингах, разработанных документах. Выразил благодарность Министерству образования и университетам-партнерам за оказанную поддержку в реализации проекта. Выразил надежду, что результаты проекта принесут пользу наряду с университетами-партнерами, также и другим высшим учебным заведениям.
В завершении конференции по проекту были освещены вопросы участников.
Конференция продолжит работу в секционных заседаниях в течение двух дней.
Следует отметить, что государственными структурными партнерами проекта являются Министерство образования Азербайджанской Республики, Министерство образования, науки, молодежи и спорта Украины, Министерства науки и образования Кыргызстана, а также Министерство образования Таджикской Республики.
Европейскими партнерами являются высшие учебные заведения — университет Уорвик, универстет Малага, университет Сантьяго-Компостела, Болонский университет. Азербайджанскими партнерами являются Бакинский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Нахчыванский государственный университет и Сумгаитский государственный университет.
Региональными партнерами проекта являются Киевский национальный экономический универстет, Полтавский экономический  и торговый университет, Кыргызстанский экономический университет, Кыргызстанский международный университет, Таджикистанский институт предпринимательства и услуг, Худжандский государственный университет.