UNEC-in məzunu şəhid Süleyman Qarayevin ailəsi ziyarət edilib
UNEC kollektivinin Vətən müharibəsində qəhrəmancasına şəhid olmuş məzunlarının ailələrini ziyarəti davam edir.
Budəfəki ziyarətdə Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı dosent Musayev Gəray, fakültə əməkdaşları, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı və tələbələr şəhid məzun Süleyman Qarayevin ailəsi ilə görüşüblər.
Fakültə dekanı, dos. Gəray Musayev şəhidin valideynlərinə Süleyman  kimi qəhrəman oğul böyütdüyü üçün təşəkkürünü bildirərək, belə igid oğulların ruhu qarşısında baş əydiyini deyib. Şəhidlərlə yanaşı, onların ailələrinin də UNEC kollektivi üçün əziz və dəyərli olduqlarını bildirib. G.Musayev 44 günlük müharibədə Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun apardığı haqq-ədalət savaşından, işğal altında olan torpaqlarımızın əzəli və əbədi sahiblərinə qovuşduğundan danışıb. Azad edilən hər qarış torpağımızın Azərbaycan əsgərinin qanı, canı ilə yazılmış qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu vurğulayıb. UNEC-də şəhidlərin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə oxuduqları auditoriyalar onların adlarının veriləcəyini, abidə kompleksinin ucaldılacağını və digər tədbirlərin həyata keçiriləcəyini deyib.
Fakültənin dekan müavini və Süleyman Qarayevin müəllimi olmuş Abdulkərim Sadıqov tələbəsi haqqında xatirələrini bölüşüb. Onun nümunəvi və məsuliyyətli tələbə olduğunu, müəllimləri və tələbə yoldaşları tərəfindən sevildiyini dedi.
Süleymanın valideynləri, anası Təranə xanım və atası Əlibaxış Əliyev UNEC kollektivinə övladlarının ömür yolundan danışdılar. Süleyman 1995-ci il iyulun 3-də Sabirabad rayonunun Qalağayın kəndində anadan olmuşdur. Orta təhsilini Sabirabadda alan Süleyman, məktəbi əla qiymətlərlə oxumuş, riyaziyyat fənni üzrə olimpiadalarda qalib olmuşdur. 2012-ci ildə UNEC-in Mühasibat uçotu və audit fakültəsinə qəbul olmuş, tələbəlik dövründə fəallığı ilə seçilmişdir. Qrup nümayəndəsi, Həmkarlar İttifaqının fakültə üzrə sədri olmuşdu. İngilis və rus dillərini bilirdi. Universiteti bitirdikdən sonra doğulub, boya-başa çatdığı Sabirabad rayonunda əmək fəaliyyətinə başlamış, 2017-ci ildə ailə həyatı qurmuşdu. 2 oğul övladı var.
21 sentyabrda könüllü olaraq cəbhəyə yollanan S.Qarayev, Vətən müharibəsində torpaqlarımızın azad olunması uğrunda qəhrəmanlıqla döyüşmüş, 7 oktyabrda isə Ağdam rayonu uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır.
S.Qarayev doğulduğu Sabirabad rayonunun Qalağayın kəndində dəfn olunub. Ölümündən sonra Prezidentin sərəncamına əsasən, “Vətən Uğrunda” medalı ilə təltif edilib.
Görüşdə şəhidin həyat yoldaşı Şəlalə xanım Süleymanın mükəmməl insan, gözəl ailə başçısı, qayğıkeş ata olduğunu deyib.
Görüşdə UNEC Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Rüfət Süleymanlı THİK-in Fəxri Fərmanını və şəhid üçün özəl hazırlanmış xatirə hədiyyəsini şəhidin ailəsinə təqdim edib.

The family of martyr Suleyman Garayev, a graduate of UNEC, was visited
The UNEC team continues to visit the families of its graduates who heroically died in the Patriotic War.
During the next visit, Associate Professor Musayev Garay, Dean of the Faculty of Finance and Accounting, faculty staff, Chairman of the Student Trade Union Committee Rufat Suleymanli, and students met with the family of martyred graduate Suleyman Garayev.
Faculty dean, Assoc. Geray Musayev expressed his gratitude to the martyr’s parents for raising a heroic son like Suleiman, and said that he bowed before the spirit of such brave sons. He said that along with the martyrs, their families are dear and valuable to the UNEC team. G. Musayev spoke about the righteous war waged by our victorious army under the leadership of Supreme Commander Ilham Aliyev during the 44-day war, and about meeting the eternal and eternal owners of our occupied lands. He emphasized that every inch of our freed land is a chronicle of heroism written with the blood and soul of an Azerbaijani soldier. In order to perpetuate the dear memory of the martyrs at UNEC, the audience said that their names will be given, a memorial complex will be erected and other measures will be implemented.
Abdulkarim Sadigov, the deputy dean of the faculty and Suleyman Garayev’s teacher, shared his memories about his student. He said that he was an exemplary and responsible student, loved by his teachers and fellow students.
Suleyman’s parents, mother Tarana Khanum and father Alibakhish Aliyev, told the UNEC staff about their children’s life path. Suleyman was born on July 3, 1995 in Galagayin village of Sabirabad district. Süleyman, who received his secondary education in Sabirabad, attended school with excellent grades and won the mathematics Olympiad. In 2012, he was admitted to the Faculty of Accounting and Auditing of UNEC, and was selected for his activity during his student days. He was the representative of the group, the chairman of the Faculty of the Trade Union. He knew English and Russian. After graduating from the university, he was born and raised in Sabirabad district, where he started working, and started a family in 2017. He has 2 sons.
On September 21, S. Garayev, who voluntarily went to the front, fought heroically for the liberation of our lands in the Patriotic War, and on October 7, he rose to the peak of martyrdom in the battles for Aghdam region.
S.Garayev was buried in the village of Galagayin, Sabirabad district, where he was born. After his death, according to the order of the President, he was awarded the “For the Fatherland” medal.
At the meeting, the wife of the martyr, Mrs. Shalala, said that Suleyman was a perfect person, a wonderful family man, and a caring father.
At the meeting, UNEC Student Trade Union Committee Chairman Rufat Suleymanli presented the Honorary Decree of THIK and a memorial gift specially prepared for the martyr to the martyr’s family.