UNEC-in rektoru Çində işgüzar səfərdədir: Lanzhouda mühüm əməkdaşlıqlara imza atılıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasında işgüzar səfərdədir.
Səfərin məqsədi təhsilin keyfiyyətinin artırılması, tədqiqatların stimullaşdırılması, müasir təhsil texnologiyalarının (EdTech) tətbiqi və yeniliklər sahəsində Çin universitetlərinin təcrübəsi ilə tanış olmaq, bu istiqamətdə faydalı əməkdaşlıqlar qurmaq, eləcə də çinli gəncləri UNEC-də təhsil cəlb etmək olub.
Səfərin ilk günündə UNEC nümayəndə heyəti Lanzhou Şimal-Qərb Normal Univetsitetində (Northwest Normal University) olub. 31 min tələbənin təhsil aldığı və MBA proqramı üzrə Çinin ən yaxşı universitetlərindən olan LŞQNU ilə UNEC arasında əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub. Müzakirələrin nəticəsi olaraq, MBA proqramı, iqtisadiyyat və menecment üzrə birgə kadr hazırlığı, “CFA Talents” layihəsini həyata keçirmək, eləcə də tələbə-müəllim mübadiləsinə başlamaq barədə razılıq əldə edilib.
UNEC nümayəndə heyəti Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universitetində də (Lanzhou University of Finance and Economics) görüşlər keçirilib. Geniş tərkibdə aparılan müzakirələrin yekununda UNEC və Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti arasında ikili diplom müqaviləsi imzalanıb.
Səfər çərçivəsində UNEC rektoru professor Ədalət Muradovun iştirakı ilə Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universitetində Çin-Azərbaycan Təhsil Əməkdaşlığı Mərkəzinin (China-Azerbaijan Education Cooperation Center) açılışı olub. Mərkəzin əsas missiyası hər iki universitetdə, eləcə də ali təhsil sahəsində yenilikləri paylaşmaq, müasir təhsil texnologiyalarının tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq etmək, rəqəmsal və ağıllı təhsilə keçidlə bağlı təcrübə mübadiləsini həyata keçirməkdir.
Çinə səfər zamanı qurulan ən əhəmiyyətli əməkdaşlıqlardan biri də Lanzhouda UNEC-in nümayəndəliyinin açılışı olub. Nümayəndəliyin əsas missiyası çinli gəncləri UNEC-də təhsil almağa təşviq etmək və bu ali təhsil müəssisəsinin üstünlükləri barədə onları məlumatlandırmaqdır. Açılış mərasimində Lanzhoudakı UNEC-in nümayəndəliyinin rəhbəri Dr. Renying Li iştirakçılara təqdim edlib.

UNEC rector on a business visit to China: Key partnerships signed in Lanzhou
A delegation led by professor Adalat Muradov, rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), is currently on an official visit to the People’s Republic of China.
The primary objectives of the visit include enhancing the quality of education, promoting research, exploring the application of modern educational technologies (EdTech), learning from the experience of Chinese universities in the field of innovation, establishing mutually beneficial partnerships, and attracting Chinese youth to study at UNEC.
On the first day of the visit, the UNEC delegation visited Northwest Normal University (NWNNU) in Lanzhou. With a student body of over 31,000 and one of the leading MBA programs in China, NWNNU discussed several areas of collaboration with UNEC. As a result of these discussions, an agreement was reached on joint training programs in MBA, economics, and management, the implementation of the “CFA Talents” project, and the initiation of student and faculty exchange programs.
The UNEC delegation also held meetings at Lanzhou University of Finance and Economics (LUFE). Following comprehensive discussions, a dual degree agreement was signed between UNEC and LUFE.
As part of the visit, with the participation of UNEC rector professor Adalat Muradov, the China-Azerbaijan Education Cooperation Center was inaugurated at LUFE. The center aims to facilitate the exchange of innovations in higher education, foster cooperation in the implementation of advanced educational technologies, and promote knowledge sharing on digital and smart education initiatives between the two universities.
One of the most significant developments of the visit was the opening of UNEC’s official representative office in Lanzhou. The mission of this office is to promote UNEC among Chinese students, encourage them to pursue their education at the university, and raise awareness of UNEC’s academic advantages. At the opening ceremony, the head of UNEC’s Lanzhou office, Dr. Renying Li, was officially introduced to the participants.