UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov: “Şəhidlərin xatirəsi UNEC-də daim ehtiramla yad edilir, əziz tutulur”
21 YANVAR 2019 | VIEWS:
UNEC-də “SƏS” Media Qrupunun birgə təşkilatcılığı ilə 20 Yanvar hadisələrinin 29-cu il dönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir.
Tədbir rektor professor Ədalət Muradovun, “Səs” Media Qrupunun rəhbəri Bəhruz Quliyevin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru Mehman İsmayılovun və şəhid ailələrinin üzvlərinin iştirakı ilə UNEC-in Memorial-Xatirə Kompleksinin ziyarət olunması ilə başladı.
UNEC-in professor-müəllim heyətinin, tələbələrin iştirakı ilə davam edən tədbirin açılışı zamanı vətən uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. “SƏS” Media Qrupu tərəfindən hazırlanmış “20 Yanvar: Azadlıq Dastanı” adlı film tədbir iştirakçılarını bir daha faciənin baş verdiyi illərə qaytardı. Filmdə Sovet rejiminin dinc əhaliyə qarşı törətdiyi kütləvi qırğının, insanların müstəqillik arzularını məhv etmək cəhdinin milli qürurumuzu qıra bilməməsi barədə danışıldı. Günahsız insanları gülləbaran edən Sovet rejimi tərəfindən təşkil edilmiş hadisələr zamanı Azərbaycanın o vaxtki rəhbərliyinin acizliyi bir daha üzə çıxdı. Məhz bu zaman, o müdhiş günlərdə xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyev Moskvada Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək təcavüzə kəskin ittiham edərək, etiraz səsini ucaltdı, qoşunların Bakıdan dərhal çıxarılmasını tələb etdi. Ulu öndərin qətiyyətli addımı 20 Yanvar hadisələrinə verilən ilk siyasi qiymət oldu. Məhz xalqın təkidli tələbi ilə Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra ölkədə Qanlı Yanvara siyasi qiymət verildi. Ulu öndərin göstərişi ilə Şəhidlər Xiyabanında Memorial Kompleks ucaldıldı, 20 Yanvar ümumxalq hüzn günü kimi təsis olundu, şəhid ailələri dövlət qayğısı ilə əhatə edildi.
Film nümayişindən sonra UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov çıxış etdi. Şəhidlərin xatirəsinin UNEC-də daim ehtiramla yad edildiyini və əziz tutulduğunu vurğulayan rektor onların arasında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələrinin olmasını universitetin qürur mənbəyi adlandırdı. Rektor 20 Yanvarın Ümumxalq Hüzn günü olmaqla yanaşı, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan xalqımızın tarixinə birlik və şərəf günü kimi yazıldığını qeyd etdi. Şəhidlərin xatirəsinin əbədi olduğunu bildirən rektor, hər bir azərbcanlının onlar qarşısında borclu olduğunu qeyd etdi. Torpaqlarımız düşmən tərəfindən işğalı davam etdikcə Şəhidlərin ruhunun rahat olmayacağını bildirən rektor, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qətiyyətli, uzaqgörən siyasəti nəticəsində torpaqlarımızın azad ediləcəyinə əmin olduğunu bildirdi.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru Mehman İsmayılov çıxışı zamanı şəhidliyin fəqli, xüsusi bir dəyər olduğunu vurğuladı. Şəhidlik sözünün əhəmiyyəti haqqında danışan qonaq, 20 Yanvar hadisələrinin həmçinin xalqın özünə qayıdışı simvolu olduğunu bildirdi. Gənc nəsil arasında bu istiqamətdə təbliğatın aparılmasının zəruriliyini qeyd edən M.İsmayılov, bütün gəncləri bu amallara sarılmağa dəvət etdi.
“Səs” Media Qrupunun rəhbəri Bəhruz Quliyev 20 Yanvar hadisələrinin görünən və görünməyən tərəflərinin olduğunu bildirdi. 80-ci illərdə Sovet rejiminin dağılması və Dağlıq Qarabağın Ermənistana verilməsi prosesi Azərbaycanda xalq etirazlarının bir hərəkata çevrilməsinə səbəb oldu. Bu yol bizi müstəqilliyə gətirsə də, xalqın qanı bahasına başa gəldi. Ümummilli liderə təzyiqlərin olmasına baxmayaraq o Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyinə gələrək öz etirazını bildirdi, xalq Ulu öndərin hakimiyyətə gətirilməsini tələb etdi. İndi də Heydər Əliyev siyasətinin ölkədə davam etdiyini bildirən qonaq dövlətin şəhid ailələrinə dəstəyi, ölkədə insan amilinin aparıcı rola malik olması, xalqın öz lideri, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevə bağlılığı barədə danışdı.
Tədbirdə 20 Yanvar şəhidi İlqar Əbilhəsənovun qardaşı Yavər Əbilhəsənov çıxış edərək hər il ölkədə Qanlı Yanvar qurbanlarının xatirəsinin əziz tutulduğunu bildirdi. Qanlı Yanvar qırğınlarının Azərbaycanın o vaxtkı rəhbərliyinin qətiyyətsizliyi səbəbindən baş verdiyini qeyd edən Y.Əbilhəsənov, hadisələrin baş verdiyi günlərdən sonra o vaxtkı ölkə rəhbərliyi tərəfindən heç bir cinayət işinin açılmadığını, araşdırmanın aparılmadığını bildirdi.
Tədbirin sonunda İqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Rəşad Aslanov Bəxtiyar Hacızadənin “Şəhidlər” şeirini oxudu.

The UNEC rector, professor Adalat Muradov: “The memory of the martyrs is dear for us, and is always commemorated at UNEC with respect”
21 JANUARY 2019 | VIEWS:
The event dedicated to the  29th anniversary of the January 20 events jointly organized by Media Group “SES” (“VOICE”) was held at UNEC.
The event started with the visit of the rector, professor Adalat Muradov, the head of the Media Group “SES” Bahruz Guliyev, the Executive Director of the Fund for Religious Values under the subordination of the State Committee for Work with Religious Organizations, Mehman Ismayilov and with the participation of the members of the families of martyrs to the UNEC Memorial Complex.
During the opening ceremony of the ongoing event with the participation of UNEC academic-teaching staff, and the students the memory of the Martyrs, who had lost their lives for the motherland was commemorated with a minute of silence. The film “20th January: Freedom Era”, prepared by the “SES” Media Group, once again brought the event participants back to the tragic events that had taken place. The film talked about the massacre committed by the Soviet regime against civilians and the attempt to destroy the desire of people of independence and could not break down our national dignity. During the events organized by the Soviet regime, which executed shooting of the innocent people, the inability of the Azerbaijan’s leader of that time once more became apparent. It was during this great time that the national leader of our people, Heydar Aliyev, came to the Azerbaijani representation in Moscow, accused the aggressor, raised the voice of protest and demanded immediate withdrawal of troops from Baku. The decisive step of the great leader was the first political assessment given to the events of January 20. After returning with the insistent demand of the people, of Heydar Aliyev to the power the Bloody January events were politically assessed in the country. On the instruction of the great leader the Memorial Complex was constructed in the Alley of Martyrs, the 20th January was set as the national mourning day; the Martyrs’ families were taken care by the state. The UNEC Rector Prof. Adalat Muradov made a speech after the demonstration of the film. Stressing that the memory of the martyrs was continuously commemorated at the UNEC, the rector assessed being the students of the Azerbaijan State Economic University among martyrs, as the source of pride of the university.
The Rector noted that, January 20th was not only the Day of National Mourning, as well as the history of our people, who fought for the independence of Azerbaijan, as a day of unity and honor. Noting that the memory of the martyrs is eternal, the rector said that every citizen of Azerbaijan was indebted to them. Noting that the souls of the martyrs would not be comfortable while our lands were continued to be under the occupation of the enemy, the rector expressed his confidence that our lands would be liberated in the result of the decisive and far-sighted policy of President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The Executive Director of the Fund for Religious Values under the subordination of the State Committee for Work with Religious Organizations, Mehman Ismayilov emphasized that martyrdom is a different,  special value. Speaking about the importance of the word “martyrdom”, the guest said that the events of January 20th were also the symbol of the rebirth of the people. Noting the necessity of propagation of this aspect among the younger generation, M.Ismayilov invited all young people to embark on these activities.
The head of Media Group “SES” (“VOICE”) Bahruz Guliyev said that, the events of January 20th had visible and invisible aspects.  The collapse of the Soviet regime and the cession of Nagorno-Karabakh to Armenia in the 1980s caused the national protests to turn into a movement in Azerbaijan. Although this path brought us to independence, it was at the cost of the blood of the people. Despite pressure on the Nationwide leader, he came to the Azerbaijani representation in Moscow and expressed his objection, and the people demanded the Great Leader to be brought to power. Stating that Heydar Aliyev’s policy is still being continued in the country, the guest spoke about the state’s support for Martyrs’ families, the role of the human factor in the country, and the people’s loyalty to President Ilham Aliyev.
In the event, Yaver Abilhasanov, the brother of martyr Ilgar Abilhasanov said that, every year on January 20th the memory of the Bloody January victims were commemorated in the country. Noting that Bloody January massacre had occurred due to the indecisiveness of then existing leader of Azerbaijan , Y. Abilhasanov said that no criminal case had been revealed by the then existing leader leaders of the country at the time of the events and the investigation had not  been conducted.
At the end of the event, Rashad Aslanov, the student of the Faculty of Economics, recited the poem “Martyrs” written by Bakhtiyar Hajizadeh  “.