UNEC rektoru: “Təhsil haqlarının artırılması gündəmdə deyil”
“Universitetdə bir ixtisas üzrə bir neçə kafedranın olmasının tərəfdarı deyilik. Ona görə də bir neçə ixtisas üzrə kafedraları birləşdirmək qərarına gəlmişik. Artıq 10 kafedra birləşdirilib. Onların yerində 4 kafedra fəaliyyət göstərir”. “Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov jurnalistlərlə görüşündə deyib.
Onun sözlərinə görə, universitetdə hazırda 45 kafedra mövcuddur: “UNEC-də də 21 ixtisas üzrə tədris aparılır. Həmçinin 10-a yaxın qeyri-ixtisas kafedraları olacaq”.
Rektor qeyd edib ki, universitetdə təhsil haqqlarının artırılması gündəmdə deyil: “Belə bir niyyətimiz yoxdur və təhsil haqqlarının artırılmasını nəzərdə tutan plan üzərində işləmirik”.
Ə.Muradov bildirib ki, müəllimlərin əmək haqları üç mərhələdə artırılıb: “Dekanların vəzifə maaşı 2 000 manatdır. Əlavə olaraq da dərs dediklərinə görə 500 manat məvacib alırlar. Kafedra müdirinin vəzifə maaşı 1 500 manat, professorun maaşı 1 300 manatdır. Pedaqoji heyətin orta aylıq əmək haqqı 961 manat təşkil edir. Devalvasiyanı nəzərə almasaq, dollar ekvivalentində kifayət qədər yüksək əmək haqqıdır. Gələcəkdə yenidən əmək haqlarının artırılması üçün universitetin ehtiyatı var”.
Müəllimlərin dərs yükünün artırılmasını vacib hesab edən rektorun sözlərinə görə, bunun hesabına müəllim sayı azaldıla bilər: “Bununla da digər müəllimlərin əmək haqqı artırıla bilər. Universitetin professor və müəllim heyətinin 25 faizinin yaşı 69 və ondan yuxarıdır. Ən yaşlı müəllimin 88 yaşı var. İqtisad Universitetində 917 nəfər müəllim çalışır. Bu çox böyük rəqəmdir. Yaşı 70-dən yuxarı, elmi dərəcəsi olmayan, habelə yaşı 75-dən yuxarı dosentlərin işdən çıxarılmasını nəzərdə tuturuq. Yalnız professorlar istədikləri qədər universitetdə çalışa biləcəklər”.
Rektor əlavə edib ki, rəsmi rəqəmlərə görə, universitetin məzunlarının 38 faizi 1 ay müddətində işlə təmin olunub.
Ə.Muradov qeyd edib ki, Rusiya Federasiyasının Dərbənd şəhərində tələbə qəbulu aparılması üçün artıq lisenziya alınıb: “Qaydalar hazırlanır və yaxın gələcəkdə universitetin rəsmi səhifəsində yerləşdiriləcək. Eyni zamanda, iqtisadi mühəndisliklə bağlı ixtisasların açılması da gündəmdədir”.

“UNEC’s Rector: “Increasing Tuition Fees is not on the Agenda”
“We do not think it right to have some departments on the same major. Therefore we decided to combine the departments performing on the same major. 10 departments have already been combined. 4 departments are carrying out the activity instead of them”. “Report” informs that Rector of Azerbaijan State University of Economics Adalat Muradov has talked these words to journalists.
According to him, currently 45 departments are carrying out the activity at the University. Education is conducted on 21 majors. There also might be about 10 non-major departments.
Rector has pointed out that increasing tuition fees is not on the agenda: “It is not our intention to increase the tuition fees”.
A.Muradov said that the teaching staff’s salaries were increased in three stages. The Deans’ salaries are 2000 AZN. In addition they get 500 manats for their pedagogical activity. Heads of Departments get 500 manats and Professors get 1300 manats. Teaching staff members’ average salary is 961 manats. If we do not take into account the devaluation it is enough high indicator of salary of dollar equivalent. The university has reserves to increase salaries in future.
According to the Rector who considers it necessary to increase the teaching staff’s teaching load, there number might be reduced: “This way, other teachers’ salaries can be increased. 25 percent of the teaching staff members are older than 69. The oldest teacher of the university is 88 years old. 917 teachers are carrying out activity in the University of Economics. This is a huge figure. We think about the dismissal of the teachers who has no scientific degree and are more than 70, however the Assistant Professors who are more than 75. Only Professors will be able to work as much as they require”.
Rector added that according to the official figures 38 percent of our alumni were recruited a month after the graduation.
A.Muradov noted that a license for the student admission to the Darband branch has already been obtained: “Admission rules are developed and will be placed in the official webpage. Besides, training on the major Economic Engineering is also on the agenda”.