UNEC-in tədqiqat mərkəzi COP29-da təmsil olunub
UNEC-in N.Gəncəvi adına Dayanıqlı İnkişaf və Yaşıl İqtisadiyyat Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri Gülnar Məhərrəmova “Azərsun Holdinq” tərəfindən COP29-da keçirilən “Yaşıl iqtisadiyyata doğru gedən yolda antropogen amillərin önəmi, ekoloji cəhətdən süurlu cəmiyyət formalaşdırılması yönündə birgə fəaliyyətlər” adlı panel müzakirədə çıxış edib.
Mərkəz rəhbəri çıxışında qloballaşmanın ekoloji çağırışları, ekoloji balansın qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji sahədə mövcud olan problemlərdən danşıb. O, həmçinin rəhbərlik etdiyi Mərkəzin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələri də iştirkaçıların diqqətinə çatdırıb.
Panel müzakirədə yaşıl iqtisadiyyata keçidin sürətləndirilməsində antropogen amillərin rolundan və ekoloji cəhətdən şüurlu cəmiyyətin formalaşmasında birgə fəaliyyətlərin əhəmiyyətindən söz açılıb. İqlim dəyişikliyi, resursların tükənməsi və ətraf mühitin deqradasiyası kimi qlobal problemlər qarşısında insan fəaliyyətinin ekosistemlərin davamlılığına həlledici təsirləri müzakirə edilib.
UNEC-in Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndrilməsi və Təşkili şöbəsinin əməkdaşlarının da iştirak etdiyi panelin sonunda yaşıl iqtisadiyyata keçidin sürətləndirilməsi üçün praktiki təkliflər təqdim olunub və qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində atılacaq addımlar müzakirə edilib.

UNEC Research Center Represented at COP29
The Director of UNEC’s Nizami Ganjavi Center for Sustainable Development and Green Economy Research, Ms. Gulnar Maharramova, delivered a presentation during the panel discussion titled “The Importance of Anthropogenic Factors on the Path to a Green Economy and Collaborative Actions Towards Establishing an Environmentally Conscious Society,” organized by Azersun Holding at COP29.
In her address, Ms. Maharramova elaborated on the ecological challenges arising from globalization, the imperative of maintaining ecological balance, the importance of environmental protection, and the pressing issues prevailing in the ecological sphere. Additionally, she highlighted the projects implemented by the Center under her leadership in this domain, drawing the attention of participants to their significance.
The panel discussion underscored the pivotal role of anthropogenic factors in accelerating the transition to a green economy and emphasized the importance of collaborative efforts in fostering an environmentally conscious society. Discussions further explored the decisive impact of human activities on the sustainability of ecosystems in the context of global challenges, including climate change, resource depletion, and environmental degradation.
The panel, which was also attended by representatives from UNEC’s Department for Coordination and Organization of Research Centers, concluded with the presentation of practical proposals for expediting the transition to a green economy. Furthermore, steps aimed at strengthening mutual cooperation in this field were deliberated.