Sentyabrın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının açılışı olub.
Tədbir içtirakçıları əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan parkda ucaldılan büstünü ziyarət edərək, gül dəstələri düzüblər.
Dövlət himni səsləndirildikdən sonraUNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni dərs ili münasibəti ilə universitetin pedaqoji heyətini və tələbələri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Təhsilə dövlət qayğısından söz açan rektor bildirib ki, ölkə başçısının UNEC-in Zaqatala filialına dair sərəncamı universitetə göstərilən diqqət və etimadın nəticəsidir: “Biz, cənab Prezidentin etimadını doğrultmaq üçün var qüvvəmizlə çalışacağıq”.
Zaqatala rayon icra başçısı Mübariz Əhmədzadə regionların inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetinin filialının Zaqatalada fəaliyyətə başlamasını yüksək qiymətləndirib.
UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev bildirib ki, filialda Mühasibat uçotu, İqtisadiyyat, Biznesin idarə edilməsi və Maliyyə ixtisasları üzrə kadr hazırlığı həyata keçiriləcək. Burada ölkənin 37 rayonundan 113 tələbə təhsil alacaq.
Daha sonra çıxış edən tələbə və valideynlər filialda yaradılan şəraiti ölkədə təhsilə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi qiymətləndiriblər.
Sonda yeni tələbə adını qazananlara tələbə biletləri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 29 aprel 2016-cı il tarixində imzaladığı Sərəncama əsasən, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Zaqatala filialı UNEC-in Zaqatala filialı hesab edilib.

Состоялось открытие Закатальского филиала UNEC
15 сентября состоялось открытие Закатальского филиала Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
Участники мероприятия вначале посетили возвышающийся в парке имени Великого вождя Гейдара Алиева бюст, возложили цветы.
После озвучивания государственного гимна ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравил педагогический состав и студентов с началом нового учебного года, пожелал им успехов. Говоря о проявленной государством заботе образованию, ректор отметил, что распоряжение главы государства по Закатальскогому филиалу  UNEC является результатом оказанного внимания и доверия. «Для того, чтобы оправдать доверие господина Президента мы должны стараться изо всех сил».
Глава исполнительной власти Закатальского района Мубариз Ахмедзаде рассказал о проделанных работах в направлении развития регионов.  Он высоко оценил деятельность в Закатале филиала одного из крупных экономического профиля университетов Кавказа.
Директор Закатальского филиала UNEC, профессор Оруджали Рзаев отметил, что в филиале осуществляется подготовка кадров по специальностям Бухгалтерский учет, Экономика, Управление бизнесом и Финансы. Здесь будут получать образование 113 студентов из 37 районов страны.
Далее выступившие студенты и  родители созданные в филиале условия оценили как проявления внимания и заботы в стране образованию.
В конце вновь завоевавшим имя студента вручили студенческие билеты.
Следует отметить, что в соответствии с подписанным Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым распоряжения от  29 апреля 2016 года Закатальский филиал Азербайджанского государственного педагогического университета считается Закатальским филиалом UNEC.