Sentyabrın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Zaqatala filialının açılışı olub.
Tədbir içtirakçıları əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan parkda ucaldılan büstünü ziyarət edərək, gül dəstələri düzüblər.
Dövlət himni səsləndirildikdən sonraUNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni dərs ili münasibəti ilə universitetin pedaqoji heyətini və tələbələri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Təhsilə dövlət qayğısından söz açan rektor bildirib ki, ölkə başçısının UNEC-in Zaqatala filialına dair sərəncamı universitetə göstərilən diqqət və etimadın nəticəsidir: “Biz, cənab Prezidentin etimadını doğrultmaq üçün var qüvvəmizlə çalışacağıq”.
Zaqatala rayon icra başçısı Mübariz Əhmədzadə regionların inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü universitetinin filialının Zaqatalada fəaliyyətə başlamasını yüksək qiymətləndirib.
UNEC-in Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev bildirib ki, filialda Mühasibat uçotu, İqtisadiyyat, Biznesin idarə edilməsi və Maliyyə ixtisasları üzrə kadr hazırlığı həyata keçiriləcək. Burada ölkənin 37 rayonundan 113 tələbə təhsil alacaq.
Daha sonra çıxış edən tələbə və valideynlər filialda yaradılan şəraiti ölkədə təhsilə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi kimi qiymətləndiriblər.
Sonda yeni tələbə adını qazananlara tələbə biletləri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 29 aprel 2016-cı il tarixində imzaladığı Sərəncama əsasən, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Zaqatala filialı UNEC-in Zaqatala filialı hesab edilib.

Opening of UNEC’s Zagatala Branch
Opening of Zagatala branch of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was held on September 15.
Firstly, the event participants visited the National Leader Heydar Aliyev’s memorial erected in the park named after and laid bunches of flowers.
Following the national anthem UNEC’s Rector, Profesor Adalat Muradov congratulated the teaching staff of the university and the students with the new academic year, wished them success. Speaking about the state care to education, Rector said that the President’s order on Zagatala branch of UNEC is the result of the attention and confidence to our university: “We will do our best justify the President’s confidence”.
Zagatala region’s Chief Executive Mubariz Ahmadzade spoke about the work done for the development of the regions. The launch of the branch of biggest economy- oriented university’s of Caucasus in Zagatala was appreciated highly.
The Director of UNEC’s Zagatala branch, Professor Orujali Rzayev noted that the development of personnel in Accounting, Economics, Business Administration and Finance will be carried out in the branch. 113 students from 37 regions of the country will study here.
Afterwards, the students and their parents appreciated the work done at the branch as a clear example of the attention and care provided to education in the country.
Students were introduced their student cards in the end.
Note that, the Zagatal branch of Azerbaijan State Pedagogical University became Zagatala branch of UNEC in accordance with the decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan on April 29 2016.