UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzi “ANKOSLink 2023” beynəlxalq konfransında təqdim olunub
Dünyanın bir çox ölkəsindən 500-dən çox kitabxana-informasiya və texnologiya mütəxəssisinin qatıldığı “Cumhuriyetin 100 Yılında Üniversite Kütüphanelerini Yeniden Düşünmek” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda UNEC-i Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva təmsil edir.
Konfransda süni intellekt alətlərinin universitet kitabxanalarına təsiri, korporativ akademik nəşrlər, açıq elmi data bazalar, yeni öyrənmə platformaları və modelləri, verilənlər bazasından istifadə, kitabxana konsorsiumlarının fəaliyyəti, informasiyanın davamlılığı, rəqəmsal arxivlərin yaradılması və kitabxanalarda yeni texnoloji həllərin tətbiqi barədə məsələlər müzakirə olunub.
UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin fəaliyyəti barədə konfransda geniş təqdimat olub. Təqdimat zamanı UNEC-in elektron kitabxanası, yerli və beynəlxalq elektron resurslara çıxışı, 4 dildə zəngin kitab fondu və digər yeniliklər barədə barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Konfrans çərçivəsində Sage, Springer, Elsevier, Wiley, EBSCO, SOBIAD, IEEE Xplore kimi nüfuzlu tərəfdaşların elmi məlumat bazalarının və rəqəmsal kitabxanların nümayəndələri ilə də görüşlər keçirilib.

UNEC Library Information Center is presented at the international conference “ANKOSLink 2023”
At the international conference on “Rethinking University Libraries in the 100th Anniversary of the Republic” attended by more than 500 library information and technology specialists from many countries of the world,  UNEC was represented by the director of the Library-Information Center, Ph.D. in History Adila Abdullayeva.
The impact of artificial intelligence tools on university libraries, corporate academic publications, open scientific databases, new learning platforms and models, the use of databases, the activity of library consortia, information sustainability, the creation of digital archives, and the implementation of new technological solutions in libraries were discussed at the conference.
There was a wide presentation at the conference about the activities of the UNEC Library Information Center. During the presentation, participants were informed about UNEC’s electronic library, access to local and international electronic resources, rich book funds in 4 languages, and other innovations.
Within the framework of the conference, meetings were also held with representatives of scientific databases and digital libraries of prestigious partners such as Sage, Springer, Elsevier, Wiley, EBSCO, SOBIAD, and IEEE Xplore.