UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzi “ANKOSLink 2023” beynəlxalq konfransında təqdim olunub
Dünyanın bir çox ölkəsindən 500-dən çox kitabxana-informasiya və texnologiya mütəxəssisinin qatıldığı “Cumhuriyetin 100 Yılında Üniversite Kütüphanelerini Yeniden Düşünmek” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda UNEC-i Kitabxana-İnformasiya Mərkəzinin direktoru, tar.ü.f.d. Adilə Abdullayeva təmsil edir.
Konfransda süni intellekt alətlərinin universitet kitabxanalarına təsiri, korporativ akademik nəşrlər, açıq elmi data bazalar, yeni öyrənmə platformaları və modelləri, verilənlər bazasından istifadə, kitabxana konsorsiumlarının fəaliyyəti, informasiyanın davamlılığı, rəqəmsal arxivlərin yaradılması və kitabxanalarda yeni texnoloji həllərin tətbiqi barədə məsələlər müzakirə olunub.
UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin fəaliyyəti barədə konfransda geniş təqdimat olub. Təqdimat zamanı UNEC-in elektron kitabxanası, yerli və beynəlxalq elektron resurslara çıxışı, 4 dildə zəngin kitab fondu və digər yeniliklər barədə barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Konfrans çərçivəsində Sage, Springer, Elsevier, Wiley, EBSCO, SOBIAD, IEEE Xplore kimi nüfuzlu tərəfdaşların elmi məlumat bazalarının və rəqəmsal kitabxanların nümayəndələri ilə də görüşlər keçirilib.

Библиотечно-информационный центр UNEC представлен на международной конференции «ANKOSLink 2023»
На международной конференции «Переосмысление университетских библиотек к 100-летию республики», в которой приняли участие более 500 специалистов библиотечно-информационной и технологической сферы из многих стран мира, UNEC представила директор Библиотечно-информационного центра, д.ф.ист. Адиля Абдуллаева.
На конференции обсуждались вопросы влияния инструментов искусственного интеллекта на университетские библиотеки, корпоративные академические издания, открытые научные базы данных, новые платформы и модели обучения, использование баз данных, деятельность библиотечных консорциумов, информационная устойчивость, создание цифровых архивов и внедрение новых технологических решений в библиотеках.
На конференции была широко представлена деятельность Библиотечно-информационного центра UNEC. В ходе презентации участники были проинформированы об электронной библиотеке UNEC, доступе к местным и международным электронным ресурсам, богатом книжном фонде на 4 языках и других новшествах.
В рамках конференции были проведены встречи с представителями научно-информационных баз и цифровых библиотек таких известных партнеров как Sage, Springer, Elsevier, Wiley, EBSCO, SOBIAD, IEEE Xplore.