UNEC kollektivi İlaxır çərşənbəni “Ahıllar Evi”ndə qeyd edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) kollektivi ənənəsinə və dəyərlərinə sadiq qalaraq, bu il də Novruz bayramı ərəfəsində İlaxır Çərşənbə gününü Bilgəh qəsəbəsində yerləşən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl Şəxslər üçün Sosial Xidmət Müəssisəsinin sakinləri ilə qeyd edib.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov müəssisənin qocaman sakinlərini bayram münasibətilə təbrik edərək, onlara sağlamlıq və uzun ömür arzulayıb. O, yaşlı nəslə sevgi və qayğı göstərməyin hər birimizin mənəvi borcu olduğunu bildirərək, UNEC-in hər zaman bu kimi sosial məsuliyyət layihələrinə dəstək olmağa davam edəcəyini bildirib.
Görüşdə müəssisənin ağbirçək sakini Zəminə Cəbrayılova müəllifi olduğu və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə çap olunmuş “Çin olan yuxum” adlı şeirlər kitabını Ədalət Muradova hədiyyə edib.
Sonra Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri olan tələbələr ahıllar qarşısında şən musiqilər ifa ediblər, şeir parşaları səsləndiriblər, eyni zamanda onlarla birlikdə rəqs edərək, ahıl sakinlərə sevinc bəxş ediblər. Müəssisənin sakinləri də şeirlər səsləndiriblər, bayram münasibətilə UNEC kollekitivini təbrik ediblər.

UNEC Community Celebrates the Last Tuesday before Novruz at the “Home for the Elderly”
Remaining committed to its traditions and values, the community of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) this year once again celebrated the Last Tuesday before Novruz (Ilakhir Charshanba) together with the residents of the Social Service Institution for Elderly People, operated under the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, located in Bilgah settlement.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, congratulated the elderly residents on the occasion of the holiday and wished them good health and longevity. He emphasized that showing love and care to the older generation is a moral duty for each of us and stated that UNEC would continue to support such social responsibility initiatives.
During the meeting, Zamina Jabrailova, one of the elderly residents of the institution, presented Professor Adalat Muradov with a copy of her poetry book titled “The Dream That Was China”, published with the support of Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation.
Subsequently, students from the UNEC Creativity Center performed joyful music and recited poems for the elderly residents. They also danced together with them, bringing moments of happiness and joy to the residents. The elderly residents, in return, recited poems and congratulated the UNEC community on the occasion of the holiday.
The meeting with the elderly men and women left pleasant and unforgettable impressions on all participants.