UNEC Layihə Əsaslı Tədris metoduna keçid edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Problem Yönümlü Öyrənmə (Problem-Based learning) və Layihə Yönümlü Tədrisə (Project-Based Learning PBL) keçid edib.
Bu metodlar dünyada bir çox təhsil müəssisələrində tətbiq olunur və tələbələrə müasir əmək bazarının tələblərinə uyğun dərin bilik və bacarıqlar qazandırır. Layihə-əsaslı öyrənmə (PBL) metodunun əsas məqsədi tələbələri real həyat problemlərini həll etməyə yönəltməkdir. Bu yanaşma tənqidi düşüncə, yaradıcı yanaşma, analitik təhlil və komanda işi kimi vacib bacarıqları inkişaf etdirir. PBL tələbələri tədris prosesinin mərkəzinə qoyaraq akademik həyatı real dünya ilə əlaqələndirir.
UNEC-də Problem yönümlü və Layihə yönümlü tədrisə əsaslanan təhsilə fevralın 17-dən etibarən UNEC Dizayn Məktəbində keçid edilib. Yeni tədris metodu 6 fənn üzrə 11 qrupda tətbir edilir.
Layihənin hazırlanması İsraildən gələn mütəxəssis Dan Freifeld və Dizayn Məktəbinin 5 müəllimi Arzu Xəlilova, Lidiya Safronova, Pərvin Namazova, Fəridə Novruzlu, Aytən Yusifkənan və layihənin Azərbaycandakı rəhbəri Sənubər Səfiyeva tərəfindən reallaşdırılıb. Müəllimlərin pedaqoji kadr potensialını gücləndirmək məqsədilə yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən təlimlər təşkil olunub.
Yeni təhsil metodu çərçivəsində rektor, professor Ədalət Muradov UNEC Dizayn məktəbində PBL dərslərdə iştirak edib. O, PBL modelini universitetin təhsil strategiyasının yenilənməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biri kimi qiymətləndirib, bu təhsil modelinin gələcəkdə başqa ixtisaslarda tətbiqinin  nəzərdə tutulduğunu bildirib.

UNEC перешел на метод проектного обучения (PBL)
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) перешел на проблемно-ориентированное (Problem-Based learning) и проектно-ориентированное обучение (Project-Based Learning).
Эти методы применяются во многих учебных заведениях по всему миру и дают студентам глубокие знания и навыки, соответствующие требованиям современного рынка труда.
Основная цель метода проектного обучения (PBL) научить студентов решать реальные жизненные проблемы. Этот подход развивает такие важные навыки, как критическое мышление, творческий подход, аналитический анализ и командная работа. PBL связывает академическую жизнь с реальным миром, ставя студентов в центр процесса обучения.
В UNEC осуществляется переход на обучение по проблемно-ориентированной и проектно-ориентированной методике с 17 февраля в Школе дизайна. Новая методика обучения внедряется в 11 группах по 6 предметам.
Проект был реализован специалистом из Израиля Даном Фрейфельдом и 5 преподавателями Школы дизайна: Арзу Халиловой, Лидии Сафроновой, Парвин Намазовой, Фариды Новрузлу, Айтен Юсифкенан и руководителем проекта в Азербайджане Санубар Сафиевой. Для укрепления педагогического потенциала учителей были организованы тренинги местными и зарубежными специалистами.
В рамках новой образовательной методики ректор, профессор Адалат Мурадов принял участие в занятиях по PBL в Школе дизайна UNEC. Он оценил модель PBL как один из важных шагов на пути к обновлению образовательной стратегии университета и отметил, что в будущем данную образовательную модель предусматривается применить и к другим специальностям.