UNEC-lə Trento universiteti arasında razılıq əldə edilib
İtaliyanın Trento Universitetinin rektoru, professor Paoli Kollini Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Bakı şəhərində keçirilən V Beynəlxalq Humanitar Forum çərçivəsində ölkəmizə səfər edən rektor yüksək səviyyədə təşkil olunan beynəlxalq tədbirdə iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Qloballaşan dünyada multikultiralizm və davamlı inkişaf aspektlərinin, insanların rifahı naminə texnologiyalardan istifadə olunması məsələlərinin müzakirə olunduğu V Beynəlxalq Humanitar Forumun bu istiqamətdə əhəmiyyətli töhvə verəcəyini qeyd edən UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin artan nüfuzundan söz açan professor Kollini bu il UNEC-in QS İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə ən yaxşı 4-cü iqtisadyönümlü ali təhsil müəssisəsi seçilməsi faktının əhəmiyyətini qeyd edərək, rəhbərlik etdiyi universitetin bütün istiqamətlərdə əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə bu ildən etibarən tələbə və müəllim mübadiləsinin, həmçinin Erasmus+ kimi beynəlxalq proqramlar çərçivəsində əməkdaşlığın başlanması haqda razlılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, Trento Universitetində 16000-dən çox tələbə təhsil alır. Universitetdə 1200-dən çox professor və tədqiqatçı çalışır, 10 fakultə, 3 təhsil və tədqiqat mərkəzi, 5 kitabxana, 1 dil mərkəzi, 60 tədqiqat laboratoriyası, 3 idman mərkəzi fəaliyyət göstərir. Ali məktəbdə ingilis dilində 11 doktorantura və 18 magistr proqramının tədrisi həyata keçirlir.

Достигнуто соглашение между UNEC и университетом Тренто
Профессор Итальянского университета Тренто, профессор Паоли Колини посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Ректор, посетивший нашу страну в рамках состоявшегося в городе Баку V Международного гуманитарного форума, выразил удовлетворение по поводу организованного на высоком уровне международного мероприятия.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметив, что  V Международный гуманитарный форум, на котором обсуждались вопросы использования в условиях глобализации аспектов мультикультурализма и устойчивого развития,  технологий ради благополучия людей, внесет значительный вклад в этом направлении, подчеркнул о значении развития международных отношений университетов.
Профессор Колини, говоря о возрастающем престиже Азербайджанского государственного экономического университета, отметил значение факта завоевания  UNEC 4 места среди лучших экономического профиля университетов регина по рейтингу QS: Развивающаяся Европа и Центральная Азия, и выразил готовность руководимого им университета к сотрудничеству во всех направлениях.
На встрече было достигнуто соглашение о сотрудничестве в рамках обмена студентами и преподавателями, а также международных программ Erasmus+ с этого года.
Следует отметить, что в университете Тренто получают образование свыше 16000 студентов. В университете занимаются деятельностью свыше 1200 профессоров и исследователей.
Функционируют 10 факультетов, 3 образовательных и исследовательских центра, 5 библиотек, 1 языковой центр, 60 исследовательских лабораторий, 3 спортивных центра. В высшей школе на английском языке осуществляется обучение 11 программ докторантуры и 18 магистратуры.