UNEC müəllimindən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində təlim
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Digital Marketinq” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə əsasən Azərbaycan sahibkarlarının öz məhsullarını xarici bazarlarda tanıdılması istiqamətində atmalı olduğu addımlar barədə danışılıb. UNEC Digital Marketinq Mərkəzinin direktoru Ramil Cabbarovun apardığı təlimdə iştirakçılara rəqəmsal marketinq, ənənəvi marketinq (strategiya və yeni imkanlar), rəqəmsal marketinqdə effektivliyin ölçülməsi, remarketinq ( Sosial Media Reklamları, Display Advertising), Axtarış Motoru Optimizasiyası (SEO) və Axtarış Motoru Marketinqi (SEM), (Google AdWords), marketinqdə ölçmə hesabatları ilə bağlı yeni məlumatlar təqdim edilib.
“BİR PƏNCƏRƏ” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə bildirib ki, ixrac missiyalarının daha səmərəli yollarla aparılması, beynəlxalq bazarların tapılması istiqamətində müzakirələr gələcəkdə də intensiv olaraq təşkil ediləcək. “”Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi sahibkarların fəaliyyətini praktiki dəstəkləməklə bərabər onların maarifləndirilməsinə və xarici ticarət əməliyyatlarının daha effektli olmasına dəstək göstərir. Sahibkarlıq subyektlərinin intellektual düşüncə tərzinin və idarəetmə bacarıqlarının formalaşdırlması baxımından bu təlimin rolu böyükdür.”
UNEC Digital Marketinq Mərkəzinin direktoru Ramil Cabbarov əlavə edib ki, təlimdə əsas məqsəd xüsusən, ixrac həyata keçirən sahibkarlar üçün digital marketinqin əhəmiyyətini göstərməkdir. “Digital marketinq vasitəsilə xarici bazarların araşdırılması, istehlakçı davranışlarının tədqiqi, effektiv reklam kampaniyalarının hazırlanması və hesabatlar üzərində iş kimi strateji addımlar göstərilib. Təlim bu istiqamətdə təməl prinsipləri özündə əks etdirsə də, daha dərinləşdirilmiş biliklərin qazanılması üçün davamlı seminarlar təşkil ediləcəkdir. Hesab edirik ki, təlimdən qazanılmış biliklərlə artıq bir sıra xərclərə qənaət etməklə digital marketinq vasitəsilə daha operativ və effektiv nəticələrə çatmaq mümkün olacaq.”
Qeyd edək ki, “Digital Marketinq” mövzusunda təlimə 40-dan artıq yerli şirkətin nümayəndəsi qatılıb.

Тренинг преподавателя UNEC в Центре анализа и коммуникации экономических реформ
В Центре анализа и коммуникации экономических реформ при организационной поддержке Центра поддержки экспорта “BirPəncərə” («Одно окно») состоялся тренинг на тему «Digital Маркетинг».
На тренинге в основном говорилось о предстоящих шагах предпринимателей Азербайджана в направлении признания своей продукции на внешних рынках. На тренинге, состоявшемся под руководством директора Центра Digital маркетинга UNEC Рамиля Джаббарова, участникам была представлена информация о цифровом маркетинге, традиционном маркетинге (стратегия и новые возможности), измерении эффективности в цифровом маркетинге,  ремаркетинге (рекламы социальной медиа, Display Advertising), оптимизации поиска (SEO) и оптимизации маркетинга (SEM), (Google AdWords), измерительные отчеты в маркетинге.
Менеджер Центра поддержки экспорта “BİR PƏNCƏRƏ” («ОДНО ОКНО») Ниджат Гаджизаде отметил, что вопросы в направлении более эффективного проведения экспортных миссий, поиска международных рынков еще  больше будут обсуждаться в будущем.  Центр поддержки экспорта ”Bir Pəncərə” («Одно окно») наряду с  практической поддержкой  деятельности предпринимателей оказывает помощь их просветительству  и эффективности внешнеторговых операций.  С точки зрения формирования образа интеллектуального мышления и способностей управления субъектами предпринимательства роль этого тренинга большая.
Директор Центра Digital Маркетинга UNEC Рамиль Джаббаров добавил, что основной целью проведения тренинга является показать значение  Digital маркетинга предпринимателям, осуществляющим экспорт.  «Посредством  Digital маркетинга показаны исследования внешних рынков, поведения потребителей, подготовка эффективных рекламных кампаний и как работа на отчетах стратегические шаги.  Несмотря на то, что тренинг в этом направлении отражает в себе фундаментальные принципы, для получения более глубоких знаний будут проводиться продолжительные семинары. Считаем, что полученными  на тренингах знаниями,  можно сэкономить ряд затрат и посредством digital маркетинга достичь более оперативных и эффективных результатов».
Следует отметить, что в тренинге на тему «Digital Маркетинг» приняли участие представители свыше 40  местных компаний.